Ölümlü Kazalarda Ailelerin Tazminat Hakkı

Ölümlü Kazalarda Ailelerin Tazminat Hakkı

Ölümlü Kazalarda Ailelerin Tazminat Hakkı

Ülkemizde trafik kazaları dolayısıyla yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi ve kişi haklarının korunması için özel düzenlemeler bulunmaktadır. Bu düzenlemeler Karayolları Trafik Kanunu’nda madde madde açıklanmıştır. Kanun kapsamında öncelikle trafik kazası tanımlanmıştır. Buna göre karayolunda oluşan, ölüm ve yaralanma ile sonuçlanan her türlü olay kaza olarak nitelendirilmiştir. Bu kazalar ölümlü trafik kazası olarak geçtiğinde ise vefat eden kişi yakınlarına tazminat hakkı doğmaktadır.

Trafik Kazalarında Ailelerin Tazminat Hakkı

Ölüm ile sonuçlanan kazalarda vefat eden kişinin ailesi karşı tarafa trafik kazası tazminat davaları açabilmektedir. Bu dava destekten yoksun kalma tazminatı olarak açılmaktadır. Bu durumda vefat eden kişi kazada tamamıyla kusurlu değilse dava kazanılabilmektedir. Ayrıca sigorta şirketlerine başvuru yapılarak da karşı taraftan uğranılan maddi hasarın karşılanması istenilebilmektedir.

Trafik kazalarında doğan tazminat hakkı ile ölen kişinin bakımıyla yükümlü olduğu insanların mağduriyetlerinin giderilmesi amaçlanmaktadır. Aile ve yakınlar bu gibi durumlarda manevi tazminat davalarına da yönelme hakkına sahiptir. Yaşanan olaylarda ailelerin bilinçli olması ve tazminat miktarını bilmesi ise son derece önem arz etmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM