Bankalar faizden elde edilen gelirin arttığını görüyor

Bankalar faizden elde edilen gelirin arttığını görüyor

Yunanistan’ın dört sistemik bankası, kredi portföylerindeki faiz oranlarındaki artış ve mevduat faiz oranlarındaki sınırlamadan yararlanarak yılın ilk çeyreğinde faiz gelirlerinde %50 ile %75 arasında artış kaydetti.

Toplam faiz geliri, 2022’nin aynı çeyreğindeki 1,2 milyar Avro’dan (%58 artış) 1,9 milyar Avro’ya ulaştı ve 788,4 milyon Avro olarak gerçekleşen kârlılık artışının ana kaynağı oldu.

2023’ün ilk çeyreği sonuçlarına göre, dört sistemik bankanın vergi sonrası net kârı, 2022’nin ilk çeyreğine göre %38,2 azaldı.

Ancak düzeltilmiş bazda – yani önceki yıl devam eden menkul kıymetleştirmelerin maliyeti hariç ve durdurulan faaliyetlerden kaynaklanan olağanüstü sonuçlar hariç – kârlar ortalama %7 arttı.

Bu eğilim, cari yılda sürdürülebilir kârlılık için zemin hazırlıyor ve bu da cari yıl için – yani 2024’te – temettü dağıtımını mümkün kılacak ve yönetim duyurularına göre temettü dağıtım hedefi, organik temettülerin %10 ila %30’u arasına konuluyor. kar.

Hedefin bir yıl ertelenmesi, bu yılki kâr dağıtımını erken bulan Tek Denetim Mekanizmasının müdahalesinin sonucuydu.

Eurobank Equities tarafından yapılan bir analize göre, sektör düzeyinde net faiz geliri 2022’nin dördüncü çeyreğine göre %10 arttı ve 2023’ün ikinci ve üçüncü çeyrekleri arasında zirve yapması bekleniyor.

İlk çeyreğin önemli bir özelliği, yüksek oranda likit sektörlerdeki işletmeler tarafından yapılan artan geri ödemelerdi. Bu nedenle, yeni kredi kullandırımlarının yüksek seviyelerde kalmasına rağmen (Alpha Bank için 1,7 milyar €, National Bank için 1,5 milyar € ve Piraeus Bank için 2 milyar €), geri ödemeler yeni kredileri dengeledi ve Yunanistan’daki ödenmemiş kredi bakiyeleri 2022’nin son çeyreği ile hemen hemen aynı seviyelerde.

Bu eğilimin önümüzdeki çeyreklerde yumuşaması bekleniyor ve Eurobank Equities’e göre kredi genişleme oranı pozitif bölgede ancak yıl için tek haneli olacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM