Bir yıl sonra, Yunanistan açıklarındaki enkazdan sağ kurtulan göçmenler adalet arıyor, hayatla başa çıkma mücadelesi veriyor

Bir yıl sonra, Yunanistan açıklarındaki enkazdan sağ kurtulan göçmenler adalet arıyor, hayatla başa çıkma mücadelesi veriyor

Çaresiz eller Ali Elwan’ın kollarını, bacaklarını ve boynunu kavradı ve tuzlu su tükürüp karadan onlarca kilometre uzakta gece boyunca üç saat boyunca ayakta kalmak için mücadele ederken çığlıklar kulaklarını buğulandırdı.

Kötü bir yüzücü olmasına rağmen hayatta kaldı; Kuzey Afrika’dan Avrupa’ya 750 kadar göçmen kaçıran harap, eski bir metal balıkçı teknesinin enkazından sağ kurtulan 104 kişiden biriydi.

30 yaşındaki Mısırlı, sığınma başvurusunun sonucunu beklerken tuhaf işlerde çalıştığı Yunanistan’ın Atina kentinde Associated Press’e “Çok ama çok şanslıydım” dedi. “İki bebeğim var. Belki onlar için bu hayatta kaldım.”

Orta Doğu, Asya ve Afrika’dan gelen göçmenler varlıklı Avrupa Birliği’nde daha iyi bir yaşam arayışına girerken, son yıllarda Akdeniz’deki gemi kazalarında binlerce kişi öldü.

Ancak Adriana Nehri’nin bir yıl önce Cuma günü Yunanistan’ın güneyindeki Pylos’un 75 kilometre (45 mil) açıklarında uluslararası sularda batması en kötü olaylardan biriydi. Yalnızca 82 ceset bulundu, dolayısıyla yüzlerce aile hâlâ akrabalarının öldüğüne dair kesin bir bilgiye sahip değil.

Eşi ve çocukları Kahire’de bulunan aşçı Elwan, kayıp kişilerin anneleri, erkek kardeşleri ve eşlerinden hâlâ Mısır’dan telefon aldığını söylüyor.

“Ailemiz için en iyi yaşamı sağlamak için evden ayrıldık ve şu ana kadar (aileleri) onlar hakkında hiçbir şey bilmiyor” dedi.

Ve bir yıl sonra neden bu kadar çok canın kaybedildiği, gemi kazasına neyin sebep olduğu ve kimin sorumlu tutulabileceği konusunda yalnızca belirsiz cevaplar var.

Göçmenlere yönelik yardım kuruluşları ve insan hakları grupları, Yunanistan’ın geminin batması ve sonrasını ele almasını şiddetle eleştirdi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü ve Uluslararası Af Örgütü Perşembe günü “sorumluluk için güvenilir bir sürece” ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

HRW yetkilisi Judith Sunderland, grupların ortak açıklamasında, “Bu korkunç trajediden bu yana bir yıl geçtikten sonra, (Yunanistan) Sahil Güvenlik’in potansiyel sorumluluğuna ilişkin soruşturmada zar zor ilerleme kaydedilmesi mantıksız” dedi.

Yunanistan sahil güvenliği, göç bakanlığı ve diğer yetkililer, yıldönümü öncesinde AP’nin yorum taleplerine yanıt vermedi.

Yetkililer, trol teknesinin son saatlerinde olay yerinde bir Sahil Güvenlik botu ve civarda ticari gemilerin bulunduğunu belirtti. Yüzlerce insanı denize açılmaya elverişli olmayan bir gemiye tıkan kaçakçıları, Libya’dan İtalya’ya kabus gibi bir yolculukla suçluyorlar (çoğunlukla bir avlanan balığı depolamak için tasarlanmış havasız bir ambarda).

Ayrıca, Adriana’nın, bazıları denizde geçirdiği beş korkunç günün ardından İtalya’ya gitmek isteyen, bazıları da Yunanistan’da güvenli bir yer aramak isteyen yolcularının aniden bir tarafa doğru hareket etmesi sonucu alabora olduğunu, bunun da geminin yalpalayıp kaplumbağaya dönüşmesine neden olduğunu söylüyorlar. Ve göçmenlerin gemiden indirilmesine yönelik tekliflerin İtalya’ya ulaşmaya kararlı insanlar tarafından geri çevrildiğinde ısrar ediyorlar.

Olan biteni net bir şekilde görerek güvertede olduğunu söyleyen Elwan ve hayatta kalan diğer kişiler, yalpalamanın, sahil güvenliğin trol teknesini çekmeye yönelik başarısız girişiminin ardından geldiğini söylüyor. Adriana’nın batacağı ve tekneyi de beraberinde sürükleyeceği belli olunca sahil güvenliğin aceleyle çekme halatını kestiğini iddia etti.

“Gemiyi (denizin dibinde) bulursanız, bu ipin hala ona bağlı olduğunu göreceksiniz” dedi.

Ancak Yunan yetkililer, geminin Akdeniz’in en derin noktalarından birinde, yaklaşık 5 kilometre (3 milden fazla) aşağıda durması nedeniyle lojistik nedeniyle böyle bir başarının neredeyse imkansız hale geldiğini söylüyor.

Sahil güvenlik herhangi bir çekme girişimini ve gemisinin trol teknesini komşu İtalya’nın sorumluluk alanına kaydırmaya çalıştığı yönündeki iddiaları reddetti.

Bir deniz mahkemesi geçen Haziran ayında soruşturmaya başladı ancak ilerleme veya bulgular hakkında hiçbir bilgi yayınlamadı.

Ayrı bir gelişmede, Kasım ayında Yunanistan’ın devlet ombudsmanı, sahil güvenliğin disiplin soruşturması başlatmayı “açıkça reddetmesinden” yakınarak, yetkililerin trajediyi nasıl ele aldığına ilişkin bağımsız bir soruşturma başlattı.

Geçen ay bir Yunan mahkemesi, Adriana gemisine mürettebat yerleştirmek ve gemi kazasına neden olmakla suçlanan dokuz Mısırlı hakkındaki suçlamaları düşürdü. Lehine ya da aleyhine olan delilleri incelemeden, enkazın uluslararası sularda meydana gelmesi nedeniyle Yunanistan’ın yargı yetkisine sahip olmadığı sonucuna vardı.

Mısırlıların savunma avukatlarından Effie Doussi, kararın Yunan makamları için “siyasi açıdan uygun” olduğunu savundu.

“Bu, Yunan devletini, kurtarma sorumluluğu göz önüne alındığında, sahil güvenliğin nasıl davrandığının ortaya çıkmasından kurtardı” dedi.

Doussi, tam bir duruşmanın hayatta kalanların ve diğer tanıkların ifadelerini içereceğini ve savunma avukatlarının sahil güvenlikten potansiyel cep telefonu verileri gibi ek kanıtlar aramasına izin verileceğini söyledi.

Hayatta kalan 28 yaşındaki Pakistanlı Zeeshan Sarwar, hâlâ adaleti beklediğini ancak görünen o ki ortada hiçbir şey olmadığını söyledi.

“Şu anda iyi görünüyor olabilirim ama içten içe kırıldım. Adaleti alamıyoruz” dedi AP’ye. “Sahil güvenlik görevlileri hakkında mahkemenin onları suçlu bulup bulmadığına dair herhangi bir bilgi alamıyoruz.”

bir yıl sonra-yunanistan’da-hayatta kalan-göçmenler-adalet arayışında-hayatla-başa çıkma-mücadelesi0
Hayatta kalan Pakistanlı Zeeshan Sarwar (solda) ve Rana Husnain, 8 Haziran 2024 Cumartesi günü Associated Press ile yaptıkları röportaj sırasında Atina’nın kuzeyindeki Malakasa köyünde fotoğraflandı. [Yorgos Karahalis/AP]
Mısırlı Elwan, hâlâ gecede yalnızca üç veya dört saat uyuyabildiğini söyledi. “Başıma gelen her saniyeyi hatırlıyorum” dedi. “Hiçbir şeyi unutamıyorum çünkü bu gemide arkadaşlarımı kaybettim.”

Enkazdan önceki yolculuk da korkunçtu.

Hayatta kalanlar, Pakistanlıların ambarda hapsedildiğini ve hareket etmeye çalıştıkları takdirde mürettebat tarafından dövüldüğünü söyledi. Ancak Arapça konuşan Mısırlılar ve Suriyeliler güvertenin göreceli lüksünün tadını çıkardılar. Çoğu kişi için bu, gemi alabora olduğunda yaşamla ölüm arasındaki farkı ifade ediyordu.

Sarwar, “İlk gün durumumuz çok kötüydü çünkü hayatımızda ilk kez denizde seyahat ediyorduk” dedi.

“Eğer bir kişi… kusmaya kalkışırsa, bunu tam burada, kucağınızda yapmanız gerektiğini, dışarı çıkamayacağınızı söylerlerdi” dedi. “Beşinci günde insanlar açlık ve susuzluktan baygınlık geçiriyorlardı. Bir adam öldü.”

Elwan, karısına aylarca uzakta olacağını ve Mısır’ın Kızıldeniz’deki bir tatil beldesinde çalışacağını söyleyerek gizlice Avrupa’ya gittiğini söyledi.

Hayatta kalan ve Batı Avrupa’ya giden pek çok Suriyelinin aksine kendisine hâlâ sığınma hakkı verilmediği için üzgün.

“Sadece Mısırlılar belge alamıyor” dedi. “10 aydır aileme para göndermek için çalışıyorum… Biri gelip çöpü taşı derse ben gidip bu çöpü taşırım, benim için sorun yok.”

Elwan, oturma izni alması halinde Yunanistan’da çalışıp ailesini buraya getirmek istiyor. Aksi takdirde “İtalya’ya, belki Almanya’ya giderim. Bilmiyorum.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM