Büyükşehir DESKİ’den alt yapıda rekor yatırım

Büyükşehir DESKİ’den alt yapıda rekor yatırım

Denizli’nin “Büyükşehir” statüsü kazanmasının ardından kent genelinde hizmet vermeye başlayan Denizli Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DESKİ), 2014 yılından bugüne kadar 3.605 kilometre alt yapı hattı döşedi. Devam eden projelerle birlikte bu rakam 4.625 kilometreyi bulurken alt yapıda toplam yatırım miktarı ise 1 milyar 110 milyon lirayı geçti.

Denizli’de 30 Mart 2014’den sonra kent genlinde hizmet vermeye başlayan Denizli Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DESKİ) Genel Müdürlüğü, alt yapıda bugüne kadar rekor bir yatırıma imza attı. Denizli’nin büyükşehir olmasının ardından kentin dört bir yanında çalışmalara başlayan Denizli Büyükşehir Belediyesi DESKİ, 2014 yılından bugüne kadar 2.341 kilometre içme suyu, 1.116 kilometre kanalizasyon ve 148 kilometre yağmur suyu hattı döşedi. Toplam 3.605 kilometre alt yapı hattı döşeyen Büyükşehir DESKİ, bunların yanında 59 adet içme suyu deposu, 9 adet atıksu arıtma tesisi ve 161 adet içme suyu sondaj kuyusu açarak vatandaşların hizmetine sundu. .

Yatırımlar devam ediyor

Bugüne kadar 905 milyon 110 bin TL’lik alt yapı yatırımını tamamlayan Büyükşehir DESKİ, yatırımlarını bunlarla sınırlı tutmadı. Bu yatırımın dışında Denizli’nin ihtiyaç duyduğu noktalarda 523 kilometre içme suyu, 435 kilometre kanalizasyon ve 62 kilometre yağmur suyu hattı işini devam ettiren Büyükşehir DESKİ, ayrıca 14 adet içme suyu deposu, 6 adet atıksu arıtma tesisi ve 2 adet içme suyu sondaj kuyusu çalışmasını da sürdürüyor. Devam eden projelerle birlikte alt yapıda bugüne kadar toplam 4.625 kilometre içme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu hattı ile 73 adet içme suyu deposu, 15 adet atıksu arıtma tesisi ve 163 içme suyu sondaj kuyusuna ulaşacak Denizli Büyükşehir Belediyesi DESKİ’nin alt yapıda toplam yatırım miktarı ise 1 milyar 110 milyon lirayı geçiyor.

Hayal edilemeyen rakamları gerçekleştirdik

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Büyükşehir DESKİ’nin sadece şehir merkezinde değil Denizli’nin 19 ilçe ve 622 mahallesinde yatırım yaptığını söyledi. Başkan Zolan, “Büyükşehir olduğumuz günden bugüne içmesuyu, kanalizasyon ve yağmursuyu anlamında 3605 kilometre alt yapı yaptık. Bu rakam İzmir-Ardahan arası gidip gelmekten daha fazla bir uzaklığa denk geliyor. Hem de bu işi insanlarımızın yaşadığı yerde yapacaksın. Zor işlere girdik ancak çok şükür hayal edilemeyen, çok büyük rakamları gerçekleştirdik. Çünkü bunlar ihtiyaç. Eğer bir şehrin altyapısı yoksa şehrin hiçbir şeyi yoktur demektir. Onun için önce altyapıdan başlamak gerekir daha sonra üste ne yapsanız yakışır” dedi.

Şehir merkezinin alt yapısı tamamlandı

Denizli merkezdeki 10 mahallede daha tamamladıkları alt yapıya değinen Başkan Osman Zolan, şöyle konuştu: “Biz, ‘ne pahasına olursa olsun bu altyapıya girmek gerekir’ dedik. ‘Kendi geleceğimiz değil şehrin geleceğini düşünmemiz gerekir’, dedik. İçmesuyu ve kanalizasyon hatlarımızı baştan aşağı değiştirdik. Geçmişte yağmur yağdığında evlerin bodrumuna su tepen sistem yerine kanalizasyon hatlarından ayrı yağmur suyu hatları döşedik. Bazı bölgelerimize içerisinden insanların yürüyebileceği, araçların geçebileceği yağmur suyu hatları koyduk. Çok şükür yapmış olduğumuz bu altyapı ile şehrin merkezini tamamladık.”

“Çalışan motoru tamir etmek gibi”

Yerleşimin olmadığı bölgelerde alt yapının tek hamlede yapılabileceğini anlatan Başkan Osman Zolan, “Ama alt yapı yaptığınız alanda insan yaşıyorsa, bu çalışan motoru tamir etmek gibi bir şey. Yolda mevcut içme suyu hattı, kanalizasyon hattı, doğalgaz hattı, telefon hatları gibi birçok altyapı kuruluşu var. Bu hatları koruyarak önce yağmursuyu hattını döşüyorsunuz, biraz mesafe alıp kanalizasyon hattını döşeyeceksiniz. Kanalizasyon ile içmesuyu hattı yan yana olmaz belli bir mesafe geçip içmesuyu hattını döşemeniz gerekiyor. Yeni şebeke tamamlanana kadar eski şebekeyi de ayakta tutmak zorundasınız. 5-6 ay boyunca suyu kesemezsiniz, evlere içmesuyu vermek zorundasınız” diye konuştu.

Alt yapı cerrah hassasiyetinde yapılıyor

Yaşayan bir şehirde alt yapının cerrah hassasiyetinde yapıldığını vurgulayan Başkan Zolan, “Çok şükür altyapımızı şehrin merkezinde tamamladık.Alt yapı tamamlanan bölgelerimizde üst yapılarımız da bitmek üzere. İlçelerimizin birçok yerlerinde alt yapıyı tamamladık. Devam eden yerlerimiz de var. Ben vatandaşlarımızın sabrından ve desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM