Dört büyük yerli inşaat grubu GEK Terna

Dört büyük yerli inşaat grubu GEK Terna

Dört büyük yerli inşaat grubu GEK Terna, Intrakat, Avax ve Mytilineos tarafından önümüzdeki yıllarda 17,1 milyar avro değerinde projelerin hayata geçirilmesi bekleniyor.

Aralarında 14,5 milyar Euro değerinde proje sözleşmeleri imzalanmış durumda. İhalesi tamamlanmış veya tamamlanmak üzere olan 2,6 milyar Euro tutarında yeni projelerin de yakın zamanda imzalanması bekleniyor. Bu, Girit otoyolunun Hania’dan Iraklio’ya kadar olan kısmının inşasına ilişkin son büyük imtiyaz sözleşmesidir ve inşaatın objektif olarak 1,8 milyar Avro tutarında olduğu tahmin edilmektedir.

Kaynaklar, bu özel projenin, oluşturulacak imtiyaz şirketine katılım değil, projenin inşaat hedefiyle ilgili bir “ittifak” tarafından yapılan ilk proje olabileceğini söylüyor. Böylece Altyapı Bakanlığı’nın gruplar arası iş birliğini güçlendirme yönündeki iradesinin yerine getirilerek, hazırlanan ve ülkenin modern tarihinin en büyük proje programının gecikmeden ilerleyerek Türkiye’nin çok daha ötesine geçebileceği tahmin ediliyor. 2004 Olimpiyatları için yapılan çalışmalar bile.

GEK Terna aynı zamanda inşaat ayağı 1 milyar Euro’yu bulan Egnatia otoyolunun imtiyaz sözleşmesini de imzalamak üzere.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM