Goulandris Müzesi, Andros ve Atina’da gösteriler hazırlıyor

Goulandris Müzesi, Andros ve Atina’da gösteriler hazırlıyor

Basil & Elise Goulandris Vakfı, koleksiyon direktörü Marie Koutsomallis-Moreau’nun Atina ve Andros tesisleri için hazırlanan iki gösteriyle ilgili yakın tarihli bir basın toplantısında tanımladığı gibi, “iki farklı dünyayı” ortaya çıkarmaya hazırlanıyor.

Kiklad adasındaki Goulandris Müzesi, çağdaş Yunan sanatının en saygın ve etkili seslerinden biri olan ve geçen yıl 81 yaşında ölen Chronis Botsoglou hakkında bir retrospektif sergileyecek. 2 Temmuz’dan 1 Ekim’e kadar devam edecek olan sergi 100’den fazla çizim, pastel, yağlıboya, sulu boya ve heykelden oluşuyor. Koutsomallis-Moreau’nun küratörlüğünde, 1953’ten 2018’e kadar olan yılları, çok verimli bir sanatsal kariyerde 65 yıldan fazla inanılmaz bir üretkenlik dönemini kapsıyor.

Botsoglou, 1941’de Yunanistan’ın kuzeyindeki liman kenti Selanik’te Küçük Asya’dan gelen bir mülteci ailesinin çocuğu olarak dünyaya geldi ve kişisel üslubunu şekillendirmek için çok çalıştı. Gösteride bu kendini keşfetme yolculuğunun altı çiziliyor.

İnsanı da eserinin merkezine koymuş, tüm sanatına ve yazılarına nüfuz eden aynı metodik, düşünceli ve samimi üslupla insanlığa yaklaşmıştır. Botsoglou’nun ilk çalışmalarından 1970’lerin yoğun politik dönemine, 80’lerin ham ve süssüz erotik resimlerinden, 2000 yılında tamamladığı istisnai “Nekyia” serisindeki yaşlılıkla acı dolu ama cesur güreşine kadar yaptığı arayışlar ve keşifler, serginin mihenk taşlarını oluşturuyor.

Daha önce halka sergilenmemiş pek çok eserin de yer aldığı sergi, ressamın fantastik portrelerle referans verdiği hocalarına saygı duruşunda bulunmasıyla son buluyor.

Bu arada Atina’da, Pangrati’deki Goulandris Müzesi, 5 Ağustos’tan 3 Aralık’a kadar “Rüyada Demlenmiş Anılar”ı sergileyecek. Sanatın sadece resim ve heykel olduğunu kim söyleyebilir? Henri de Toulouse-Lautrec ve Aristide Maillol’ün taş baskılarının, Pablo Picasso ve Joan Miro’nun çanak çömleklerinin veya Georges Braque’ın harika kitap resimlerinin değerinden kim şüphe duyabilir?

Bu sergi için Koutsomallis-Moreau, vakfın 19. ve 20. yüzyılın en iyi sekiz sanatçısı tarafından oluşturulan koleksiyonundan yaklaşık 90 litografi, gravür ve seramiği bir araya getirdi. Yukarıda belirtilenlerin dışında Henri Matisse, Fernand Leger ve Balthus’un yapıtlarına da yer verirken, görsel ve uygulamalı sanatların bir araya gelmesiyle ortaya çıkabilecek harika şeylerin altını çizmeye çalışıyor.

Sergiler, mekanlar ve açılış saatleri hakkında daha fazla bilgi için goulandris.gr adresini ziyaret edin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM