GRUP YORUM NE ZAMAN KURULMUŞTUR? NE TÜR MÜZİK YAPIYOR, ÜYELERİ KİMLERDİR?

GRUP YORUM NE ZAMAN KURULMUŞTUR? NE TÜR MÜZİK YAPIYOR, ÜYELERİ KİMLERDİR?

 

1985 yılından günümüze değin siyasi görüşlerini ve duygularını müzik yoluyla kitlelere ulaştıran Grup Yorum, protest, özgün ve türkü formunda besteleri seslendiren devrimci müzik grubudur. Şimdiye kadar toplam 22 albüm çıkaran grup, Türkiye’de ve Avrupa’nın çeşitli yerlerinde sayısız konserler vermişlerdir.

KONSERLERİ YASAKLANAN; ALBÜMLERİ TOPLATILAN BİR KAR MAKİNESİ

Zaman zaman konserleri yasaklanan, albümleri toplatılan, üyeleri hapse atılan grup, yüzlerce kitle eylemine ve grevlere katılmışlardır. Marmara Üniversitesinde öğrenci olan 4 arkadaş grubu kurmuşlardır. Bunlar Kemal Sahir Gürel, Tuncay Akdoğan, Metin Kahraman ve Ayşegül Yordam ‘dır. Grup üyeleri zaman içerisinde sürekli değişmiş ve gruba yeni üyeler katılmıştır. Grup Türkçe, Kürtçe, Lazca, Arapça dilinde şarkılar ve türküler seslendirmektedir. Bağlama, zurna, kaval gibi Anadolu enstrümanlarının yanı sıra gitar, keman, çello, obua ve flüt gibi batı müziği çalgılarınıda ezgilerinde sıkça kullanırlar. Folk-Rock olarak adlandırabileceğimiz bu müzik, türkülerden, şarkılara, ezgilerden folklorik sentezlere ve marşlara kadar birçok müzik türünü bir arada barındırmaktadır.

MÜZİK ÇEŞİTLİLİĞİ, KONSERLERİ VE STÜDYO ÇALIŞMALARI

Aşk, özlem, gurbet, sıla temalarının yoğunlukla işlendiği ezgilerinde anti-emperyalist söylemlerin ve şiirlerin harmanlandığı geniş bir yelpazede müzik yaparlar. 2010 yılında İstanbul BJK İnönü Stadyumunda Türkiye’de Biletli olarak yapılan en kalabalık konser olarak bilinen konserlerini vermişlerdir. Konserde gruba Suavi, Tuncel Kurtiz, Aylin Aslım, Bulutsuzluk Özlemi eşlik etmişlerdir. 2012 yılında Bakırköy Halk Pazarında 200,000 kişinin katılımıyla bir konser gerçekleştirmişlerdir. Gruba Nihat Behram şiirleriyle, Zülfü Livaneli, Aynur Doğan, Hüseyin Turan ve daha birçok önemli isim şarkılarıyla eşlik etmiştir. 2013’te yine aynı yerde 500,000 kişinin katılımıyla 3. Bağımsız Türkiye Konseri tarihe geçmiştir. 2015’te İzmir Gündoğdu Meydanındaki konsere 250,000 net biletli dinleyici katılım göstermiştir.

Sol yelpazede bir görüşü temsil etmesine rağmen birçok kesimden insan grubun şarkılarını dinlemektedir. Grup üyeleri bu durumu güncellik olarak değerlenmektedir.Grup Yorum için yazılmış 2 adet kitap bulunmaktadır. Bunlar ‘’Bir Kar Makinesi’’ ve ‘’ Sıyrılıp Gelen Grup Yorum’’ adlı kitaplardır.Basın tarafından ‘’Hapishane Şarkıcıları’’ ve dinleyicileri tarafından ‘’Kar Makinesi’’ sıfatıyla anılmaktadırlar.

GRUP YORUMUN GÜNCEL ÜYELERİ:

Selma Altın, Eren Olcay, Ezgi Dilan Balcı, İhsan Cibelik, Ayfer Rüzgâr, Muharrem Cengiz, İnan Altın, Ali Aracı ve İbrahim Gökçek

GEÇMİŞTE GRUPTA YER ALAN BAZI ÜYELER:

Ayşegül Yordam, Efkan Şeşen, Metin Kahraman, Kemal Kahraman, İlkay Akkaya, Kemal Sahir Gürel, Özcan Şenver, Fikriye Kılıç, Taner Tanrıverdi, Tuncay Akdoğan ve daha bir ünlü isim grupta yer almıştır.

STÜDYO ALBÜMLERİ;

1987- SIYRILIP GELEN

1988- HAZİRANDA ÖLMEK ZOR-BERİVAN

1989- TÜRKÜLERLE

1989- CEMO-GÜN GELİR

1990- GEL Kİ ŞAFAKLAR TUTUŞSUN

1991- YÜREK ÇAĞRISI

1992-CESARET

1993-HİÇ DURMADAN

1995-İLERİ

1996-GELİYORUZ

1997- MARŞLARIMIZ

1998-BORAN FIRTINASI

1999-KUCAKLAŞMA

2000-15.YIL SEÇMELER

2001-EYLÜL

2001-FEDA

2003-BİZ VARIZ

2003-YÜRÜYÜŞ

2006-YILDIZLAR KUŞANDIK

2008-BAŞEĞMEDEN

2013-HALKIN ELLERİ

2015- RUHİ SU TÜRKÜLERİ

2017-İLLE KAVGA

TÜM ALBÜMLER İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ..

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM