Güney Afrika için ‘Şafak’, yeni Başkan Ramaphosa

Güney Afrika için ‘Şafak’, yeni Başkan Ramaphosa

Ülke genelinde iddialı ve kapsamlı ilk ülke olan Ramaphosa, Güney Afrika’nın durgun ekonomisini canlandırmaya, ülkedeki aşırı işsizlik oranına ve hükümet borcunu kontrol etmeye söz verdi.

Güney Afrika’nın yeni atanan cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa, Jacob Zuma’nın çürük dokuz yıllık döneminin sona ermesinin ardından ilk politika konuşmasında ülke için “yeni bir şafak” mesajı verdi.

Ramaphosa, millet milletvekili adasında “Yeni bir şafak var ve harika bir şafak geldi,” diye açıkladı Ramafosa, parlamentoya verdiği demeçte, “Ülkemizi geride bırakan olumsuzlukları hep birlikte koymalıyız.” Dedi.

“Mali boşluğumuzu kapatmak, borcumuzu dengelemek ve devlet teşebbüslerimizi sağlık durumuna geçirmek için zor kararlar alınmak” diye ekledi.

Ramafosa, 100 yıllık Nelson Mandela’nın doğum gününü anmak için yıl boyunca tüm Güney Afrikalıların özgür, yasalar tarafından eşit ve ülkenin zenginliğini paylaşmasını sağlayacak etik liderliği güçlendireceğini vurguladı.

TRT Dünya ‘nın Arabella Munro raporlar.

Yeni Güney Afrika Cumhurbaşkanı, ülkenin yıllarca süren zayıf büyüme sonrasında mali borcunun boyutunu azaltmaya çalıştığı için zorlu kararlar aldığını söyledi.

Millet Eyaleti adresi, siyasi tarikat ve politika duyurularının yıllık bir karışımı ancak Zuma’nın iş başında kalmak için savaştığı için amiral gemisi olayı geçtiğimiz hafta ertelendi.

Zuma, iktidardaki Afrika Ulusal Kongresi (ANC) partisinin kendisine karşı döndükten sonra Çarşamba günü istifaya zorlandı; iş dünyasındaki reformist Ramaphosa, yalnızca Perşembe günü cumhurbaşkanlığına ant içti.

Zuma, ANC’den “çok haksız” muamele gördüğünü söyleyerek gönülsüzce istifa etti.

65 yaşındaki Ramaphosa, 1990’lı yılların başlarında ırkçılıkla mücadele konusunda görüşmeler yapan ve daha sonra politikaya dönmeden önce milyonlarca işadamı haline gelen eski bir sendikacıymış.

Kaynak: TRTWorld ve ajansları

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM