İspanya’da virtüöz kemancı, Lübnan’da savaşın yıktığı çocukluk dönemini anıyor

İspanya’da virtüöz kemancı, Lübnan’da savaşın yıktığı çocukluk dönemini anıyor

Onun yerli içinde bombalardan sığındım garajda Lübnan , Ara Malikian müziğin gücünü keşfetti.

Sakallı ve ağır dövmeli 52 yaşındaki çocuk, Ocak ayında çevrimiçi olarak yayınlanan “Petit Garage” adlı son albümünde bu çocukluk saklanma noktasına saygılarını sundu.

Son yirmi yıldır yaşadığı Madrid’de AFP ile yaptığı röportajda “Burası fare ve hamamböceği dolu bir yerdi” dedi.

“Bombaları duyardık, çok dramatik bir durumdu ve aniden bazılarımız müzik yapmaya, diğerleri şarkı söylemeye, herkes dans etmeye başladı” diye ekledi.

“Müziğin ve sanatın insanların ruh halini nasıl değiştirdiğini gördüm, onlara umut ve neşe verdi. Tüm acılarımızı, savaşı ve bombaları unuttuk.”

1968 Beyrut’ta Ermeni bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Malikyan , Lübnanlı efsanevi şarkıcı Fairuz ile birlikte sahne alan kemancı babasının teşvikiyle çok küçük yaşta keman çalmaya başladı .

“Doğduğum andan itibaren çeneme bir keman koydu ve beğenip beğenmesem de çalmak zorunda kaldım,” diye hatırladı.

“Şans eseri bu enstrümana aşık oldum, bu yüzden hiçbir psikolojik problemim olmadı,” diye ekledi gülümseyerek.

“Babamın çok katı, çok şiddetli olduğu doğru, çok küçüklüğümden beri beni saatlerce çalışmaya ve çalışmaya zorladı.”

Çalışma saatleri onu müthiş bir müzisyene dönüştürdü ve becerilerini mükemmelleştirmek için Almanya’ya gitmesine izin verdi.
Ama orada, kendisine hitap etmeyen “çok muhafazakar” bir müzik konservatuarları dünyası buldu.

Malikian, “Hayatımı kazanmak zorundaydım, bu yüzden gizlice barlarda ve gece kulüplerinde oynadım,” diyen Malikian, bu dönemde “deli ve açık fikirli” olmanın önemini öğrendiğini sözlerine ekledi.

Bir “travesti barda” ABD’li rock grubunun müziğini çalması istendiğinde The Doors’un kim olduğunu bilmediği için utandığını hatırladı.

Böylece saatlerce klasik repertuar çalışmasının yanı sıra pop ve rock şarkıları öğrenmeye başladı.

Repertuarında klasik, çingene ve Arap etkileri bulunan Malikian, “Bu işler sayesinde klasik müziğin bu çok kapalı dünyasından çıkabildim” dedi.

“Ve hala klasik müzik çalarken, müziği sadece klasik müzik olan konserve kutusu olarak değil, müzik olarak görüyorum.”

Malikian, ünlü İzlandalı şarkıcı Bjork’un “Bachelorette” adlı şarkısının sesinin yerine keman sesini değiştiren bir versiyonunu bile seslendirdi.

Pandemi, Malikian’ı bir dünya turunun ortasındayken yakaladı ve onu iptal etmeye zorladı.

Zaten Fransız başkentinin ünlü Olympia konser salonunda performans sergilemişti, ancak yine de Moskova, Milano veya Buenos Aires’te buluşmaları vardı.

Malikian, geçen yıl İspanya’nın sıkı ulusal virüs yasağını oğluyla geçirerek başka bir albümde yayınlamayı planladığı birçok müzik besteledi.

Sıkı kapasite limitleri, iyi aralıklı oturma politikaları ve yüz maskelerinin kullanılmasını gerektiren kurallar olmasına rağmen konser salonlarının yeniden açıldığı İspanya’da konserler vermeye yeniden başladı.

“Konserler çok dokunaklıydı” dedi. “Mesafe ve maskeler arasında bunun çok zor olacağını düşündük ama harikaydı çünkü korkuya rağmen insanlar bizi dinlemeye geldi ve bu çok cesaret verici.”

Göçmen hakları savunucusu Malikian, yılbaşı gününde Madrid havalimanında yolcuları sürpriz bir konserle karşıladı.

Başbakan, salgının “daha fazla sınır, daha fazla duvar ve daha fazla nefret” yaratmak yerine “daha birleşik” bir dünyaya yol açmasını umduğunu söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM