NATO başkanı, Türkiye’nin Rus S-400 füze sistemleri konusundaki teklifini zor bir konudur

NATO başkanı, Türkiye’nin Rus S-400 füze sistemleri konusundaki teklifini zor bir konudur

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye’nin Rusya’nın S-400 anti-balistik füze sistemlerini satın almasını ittifak için “zor bir mesele” olarak nitelendirirken, aynı zamanda Türk hükümetinin Fransız-İtalyan konsorsiyumunun SAMP Hava savunmasını arttırmak için.

“Türkiye’nin bir anlaşma yapmış ya da S-400 Rus hava savunma sistemi satın alma niyetini duyurduklarının farkındayım. Bu ulusal bir Türk kararı. NATO için önemli olan NATO hava savunma sistemine entegre edilecek mi. Bunun için herhangi bir talep yok “dedi. Stoltenberg, birliğin merkezindeki bir uluslararası gazetecilere 20 Şubat tarihinde söyledi.

Genel Sekreter, “Rus sistemi NATO’nun hava savunma sistemleri ile birlikte çalışmayacağı için, bunun zor bir konu olacağını söylemeye gerek yok” dedi.

ABD’nin, Patriot sistemlerinin potansiyel bir tedarikinin bir parçası olarak Türkiye’ye teknoloji transferini reddetmesi karşısında, Türk hükümeti uzun zamandır, yüksek teknolojili bir anti-balistik füze sistemi için alternatif kaynaklar arıyor. Çinli sistemlerin satın alınmasında başarısız bir girişimden sonra Türkiye, bir anlaşma imzaladı ve yaklaşık 2.5 milyar dolar değerinde S-400’ün satın alınması için Rusya’ya bir depozito ödedi.

S-400 anlaşması Batı’yı endişelendirdi, çünkü sistem NATO’nun hava savunma mimarisine entegre edemiyor. NATO’nun toplu savunma sözleşmesinin bir parçası olarak, müttefikler, gemi, uçaklar ve silah sistemlerini bir araya getirmek ve ittifak boyunca komutayı paylaşmak için entegre ediyorlar.

Türkiye’nin S-400’ün Ruslarla olan sözleşmesinin Ankara ile Washington arasındaki bağları daha da güçlendireceği ve ABD’nin Cezalandırılarak Yaptığı Düşman Karşıtı Davranışlar (CAATSA) nedeniyle Türkiye üzerindeki yaptırımları tetikleyebileceği yönünde endişeler var. Yasa, savunma ihale sözleşmeleriyle meşgul olan ülkeler ve şirketlerde yaptırımlar öngörüyor.

NATO, Eurosam ile anlaşmayı memnuniyetle karşılıyor

S-400 anlaşması hakkındaki endişelerini dile getiren NATO başkanı, Türkiye’nin iki Avrupa-NATO müttefiki ile benzer bir sistem için işbirliği yapma hareketini hatırlattı.

“Ancak aynı zamanda, Türkiye’nin Avrupa ve Avrupa’daki havaya SAMP-T satma ihtimalini geliştiren veya araştıran Eurosam adlı bir İtalyan ve Fransız endüstrisinin bir konsorsiyumu ile bir Mutabakat Muhtırası imzalamış olmasını memnuniyetle karşılıyoruz. savunma sistemi “diyor Stoltenberg.

“Tabii ki bir NATO müttefiki ya da NATO müttefikleri ile hava savunması konulu herhangi bir anlaşmaya razı olacağım” dedi.

Kasım 2017’de Türkiye, ortak savunma projelerinde işbirliğini güçlendirmek için Fransa ve İtalya ile niyet mektubu imzaladı. İlk adım olarak, Franco-Italian EUROSAM konsorsiyumu ve Türk şirketleri, SAMP-T füze sistemlerine dayalı bir sistem arayacaklar.

‘İSAY karşıtı mücadelede Türkiye önemli ortağı’

Stoltenberg, Türkiye’nin NATO’ya jeostratejik önemi değil, aynı zamanda Irak İslam Devleti ve Levant (ISIL) ile mücadeledeki rolü için Türkiye’nin önemini de yineledi.

“Türkiye son derece değerli bir müttefik. Türkiye, NATO’ya birçok farklı şekilde katkıda bulunuyor. Türkiye, NATO için coğrafi konumu açısından en az değil. IŞIL için Arapça bir kısaltma kullanarak, Irak ve Suriye’ye sınır koymak DAESH ile mücadelede kilit önem taşıyor ve Karadeniz’i sınırlamak da bir avantaj “dedi.

Genel Sekreter, Türkiye’nin üyelerinin Gayri Safi Yurtii Hasıla (GSYİH) ‘nın en az% 2’sini savunma alanında kullanmasını öngören bir NATO kılavuzunu yerine getirmeyi taahhüt ettiğini hatırlattı.

“Türkiye savunma harcamalarını arttırıyor ve yüzde ikiye doğru hareket etmeye başlamıştır. Türkiye yüzde iki hedefe ulaşacaklarını açıkladı. Yük paylaşımı konusunda Türkiye de teslim olmaya devam edeceğini ve artmaya devam edeceğini açıkladı. ”

NATO, Türkiye’nin savunmasına katkıda bulunuyor

Genel Sekreter, NATO’nun Suriye iç savaşının ilk günlerinden itibaren Türk topraklarında füze karşıtı sistemler yerleştirmesinden bu yana Türk savunmasına katkıda bulunduğunu hatırlattı.

“NATO aslında Türk hava savunmasını güçlendiriyor. Patriot bataryalarını Adana’ya ve Türkiye’deki SAMP-T bataryalarına yakın konumlandırdık. Bu yüzden NATO müttefikleri zaten Türkiye’nin hava savunma sistemini arttırdı “dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM