Rotasyonla tanımlanan yeni kabine, değişiklikler

Rotasyonla tanımlanan yeni kabine, değişiklikler

Pazar günkü güçlü görev süresinin ardından, Başbakan Kyriakos Miçotakis, yeni hükümet sözcüsü Pavlos Marinakis tarafından Pazartesi günü öğleden sonra açıklanan yeni kabineye defalarca benimsediği tüm unsurları dahil etti. Yeni hükümetin çarpıcı bir özelliği, önceki dört yılın yetkililerinin bakanlık değiştirmesiyle rotasyon unsurudur.

Aynı zamanda Miçotakis’in son dört yılın mantığına sadık kaldığını, merkeze yaslandığını ve seçim kampanyası sırasında söz verdiği gibi yeni kabinesine çok daha fazla kadını dahil ettiğini görüyor.

Kabinede toplamda 24 bakan ve yedi yedek üye bulunuyor. Bunlardan 24’ünün 17’si önceki hükümette de vardı ve yedisi yeni. 17 “eski” kişiden sadece Kültür Bakanı Lina Mendoni görevinde kaldı. Savunma Bakanlığı’nı devralan eski dışişleri bakanı Nikos Dendias ve eğitim bakanlığını devralan eski dijital yönetişim bakanı Kyriakos Pierrakakis de dahil olmak üzere birçok önde gelen bakan yeni pozisyonlara kaydırıldı.

Miçotakis’in yakın bir arkadaşı olan Giorgios Gerapetritis dışişleri bakanlığına, Kostis Hatzidakis ise maliye bakanlığına getirildi. Eski eğitim bakanı Niki Kerameus, içişleri bakanlığı görevini Makis Voridis’ten devraldı ve ikincisi devlet bakanı olarak atandı.

Yeni hükümetin belirtilen hedefi, Ulusal Sağlık Sistemi (ESY) ve eğitim reformları, adaletin daha hızlı yönetimi için gerçekçi ve acil önlemlerin uygulanması ve çevre ve şehir planlama konularının ele alınmasıdır.

ESY ile ilgili olarak, Sağlık Bakanlığı’nın yeni liderliğinden, her bölgedeki nüfusun gerçek ihtiyaçlarına göre ülkenin hastane haritasını değiştirmesi isteniyor.

Eğitim Bakanlığı, ilk ve orta öğretimde eğitim çalışmalarının ve öğretmenlerin değerlendirilmesini uygulamakla görevlidir. Çevre Bakanlığı’nın önem verdiği konulardan biri de plajlarda ve deniz kenarlarında keyfi binaların yıkımına devam edilip edilmeyeceğidir. Miçotakis Pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou ve Başpiskopos Ieronymos’un huzurunda yemin etti. Mitsotakis daha sonra başbakanın resmi koltuğu olan Maximos Malikanesi’ne yürüdü ve burada giden bakıcı başbakan Ioannis Sarmas ile yeni dönemine resmen başlamak için bir araya geldi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM