Türkiye günlük rekor sayıda aşı yapmaya hazırlanıyor

Türkiye günlük rekor sayıda aşı yapmaya hazırlanıyor

Türkiye’de rekor sayıda 750.000 kişi , ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 25’ine zaten ilk doz koronavirüs aşısı verildiğinden , COVID-19 aşısının bir atışını yaptırmak için 14 Haziran’a randevu aldı .

Önceki günlük aşılama rekoru 11 Haziran’da 600.000 dozdaydı. Hafta sonu boyunca ülkede 900.000’den biraz fazla doz uygulandı.

Yalnızca geçen hafta, 3 milyondan fazla koronavirüs aşısı dozu uygulandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca , 14 Haziran’da Twitter’da Türkiye’nin ilk COVID-19 vakasını kaydettiği güne atıfta bulunarak , “750.000 kişi muhtemelen 11 Mart 2020’den bu yana en iyi gününü yaşayacak” dedi .

Sağlık Bakanlığı’ndan alınan verilere göre, Türkiye Ocak ayı ortasında aşı uygulamasını başlattığından bu yana yaklaşık 34 milyon doz COVID-19 aşısı uyguladı ve ilk dozlar Türkiye’nin yaklaşık 83,6 milyonluk nüfusunun yaklaşık dörtte birine yapıldı.

Bakanlık verilerine göre, 20 milyondan fazla insan ilk dozlarını alırken, yaklaşık 13,7 milyon kişi tamamen aşılandı.

Aşılama ivme kazanırken, günlük vaka sayısı, özellikle Nisan ortasında günlük enfeksiyonların 60.000’in üzerine çıkmasından sonra 29 Nisan’dan 17 Mayıs’a kadar uygulanan kısmi karantinadan sonra düşmeye devam ediyor.

20 Mayıs’tan bu yana günlük virüs vakalarının sayısı 10.000’in altında kaldı ve geçen hafta 6.000 civarında geziniyordu.

Koca, 13 Haziran’da twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Salgın önemli ölçüde geriledi ve yenileceği gün de yaklaştı” dedi ve 5 bin vakanın kaydedildiğini kaydetti.

Bu arada uzmanlar, Türkiye’nin ancak aşıları daha da hızlandırmayı başarması halinde Türkiye’nin yakında normal hayata dönebileceği konusunda ihtiyatlı bir iyimserlik içindeler.

Ankara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Necmettin Ünal, “Günlük aşı sayısını 1 milyona çıkarsak böyle bir hareket Türkiye’ye özgü bir virüs varyantının ortaya çıkmasının da önüne geçecektir” dedi.

Ünal, halk arasındaki aşı oranına bağlı olarak, COVID-19 ile ilgili kısıtlamaların yolda kesinlikle hafifletileceğini kaydetti, ancak yüz maskesinin gevşetilmesi ve sosyal mesafe kurallarının aceleye getirilmemesi gerektiği konusunda uyardı.

Türk Mikrobiyoloji Derneği Başkanı Profesör Barış Otlu, “Aşılamadaki hızlanmanın etkisi önümüzdeki birkaç ay içinde daha görünür hale gelecek, yeni vakaların ve hastaneye yatışların önemli ölçüde azaldığını göreceğiz” dedi.

Otlu , pandemi görünümündeki iyileşmeye paralel olarak hayatın kademeli olarak normale döneceğini de sözlerine ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM