Yaşlı Türk erkeğinin model uçaklara olan sonsuz tutkusu

Yaşlı Türk erkeğinin model uçaklara olan sonsuz tutkusu

Orta Anadolu ili Konya’da yaşayan Hasan Hüseyin Çırak, model uçak tutkusuyla evindeki bir odayı atölyeye çevirdi .

73 yaşındaki Çırak, elektronik ve mekanik konusunda her şeyi kitap, dergi ve makalelerle öğrendi, edindiği mühendislik bilgisi ile model uçak yaptı.

Çırak bunu uzun yıllar hayal etmiş, ancak çocukluğundaki maddi sıkıntılar nedeniyle hayallerini gerçekleştirememiştir. Daha sonra becerilerini keşfetti ve elektronik ve mekanikle ilgilenmeye başladı.

Ortaokuldayken Türk Hava Kurumu’nun lastik motorlu uçaklarını gökyüzünde gördükten sonra kendi imkanlarıyla ilk model uçağını yaptı.

Okulu terk edeceği için kızacak olan babasından gizlice evinin bodrum katında uçaklar yaptı.

Çırak, babası uçakları kırdıktan sonra bir süre tutkusunu bir kenara bıraktı. Daha sonra askerlik görevi sırasında bir model uçak görünce Çırak’ın ilgisi yeniden canlandı.

Elektronik mühendisi olmak istiyordu ancak sınav notunun daha düşük olması ve ailesinin desteğinin olmaması nedeniyle bunun yerine ziraat mühendisliği okudu.

Ama uçaklarından uzak duramadı ve onlardan uzaktayken onları özledi.

Bu benim için bir saplantı. Köyden Konya’ya geldiğimde hemen uçaklarıma bir göz attım. Yani bu bizim için bir tutku ”dedi.

Uçaklarından her birini çok sevdiğine dikkat çekerek, “17 uçağım var. Her uçak benim bir maceramı temsil ediyor. ”

Tutkunun ve heyecanının yaşına rağmen ilk günkü gibi devam ettiğini vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti: “Bana ‘Böyle bir uçak modeli var, böyle bir özelliği var’ derse ya da bir yerde görürsem hemen düşünün: Ben de yapmalı mıyım? ”dedi. “Uçak sevgisi adlı bir hastalığım var.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM