Yunanistan’ın ‘yeşil’ elektrik üretimi rekor seviyelerde

Yunanistan’ın ‘yeşil’ elektrik üretimi rekor seviyelerde

10 Eylül Pazar günü yenilenebilir enerji kaynaklarının (RES) talebin yüzde 140’ını karşıladığı, fazlalığın ihracata yönlendirildiği ve linyitin katılımının sıfıra indirildiği “Yeşil” elektrik üretimi rekor seviyelere yükseldi.

Bağımsız Enerji İletim Operatörü (ADMIE) tarafından Cumartesi günü yayınlanan verilere göre, 10 Eylül’de rüzgar ve güneş enerjisinden artan enerji üretimi, RES’in elektrik sistemine katılımının hızla artmasına neden oldu.

Art arda 10 saat boyunca RES’ten elektrik üretimi rekor oranlarda gerçekleşti ve toplam talebi %140’a kadar karşıladı; Gün boyunca linyitin enerji karışımına katılımı sıfır kalarak elektrik üretiminden kaynaklanan CO2 emisyonları çok düşük seviyelerde tutuldu ve ülke, enerji fazlasının önemli bir kısmını sınır ötesi enterkonneksiyonlar yoluyla ihraç etti.

Bir açıklamada, “Enerji geçişi ve iklim krizinin ortasında, ADMIE, Yunanistan genelinde daha fazla yeşil kayıt ve daha fazla enerji güvenliği için modern ve dayanıklı altyapıyla İletim Sistemini geliştirmeye ve güçlendirmeye devam ediyor” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM