1. Dünya Savaşında Osmanlı Kadınları

1. Dünya Savaşında Osmanlı Kadınları

Bu makale tüm yerler arasında Güney Carolina’dan ilham aldı. Geçen yıl ziyaretimde arkadaşım Dr. Carolyn Day’in Furman Üniversitesi tarih bölümündeki meslektaşı Tuğçe Kayaal ile tanışıp sohbet etme şansına sahip oldum. Cinsiyet, cinsellik ve Birinci Dünya Savaşı da dahil olmak üzere Osmanlı devletinin savaş yetimlerinin cinsel davranışlarını nasıl düzenlemeye çalıştığı gibi gerçekten ilginç şeyler üzerinde çalışıyor. Ertesi gün yine Greenville’de tesadüfen Elif Mahir Metinsoy’un 1. Dünya Savaşı Osmanlı Kadınları üzerine yazdığı akademik bir kitap buldum. Bu makaledeki daha geniş gerçekler için kaynağım buydu. Bilgimdeki büyük bir boşluğu rastgele doldurduğunuz için teşekkürler SC.

Bu makale bir aylık lansman teklifinin parçası olarak ücretsizdir. Bundan sonra içeriğin çoğu bir ödeme duvarının arkasına taşınacak. Aylık yalnızca 5 £ ve bundan sonra da her şeye erişmeye devam edeceksiniz.

BİR TÜRK KADINI

Bütün bunları bir büyükanneye indirgemek istiyorum. Hakkında bilmediğim çok şey var çünkü elimizde sadece torununun anıları var ama size bildiklerimi anlatacağım çünkü Osmanlı kadınlarının yaşadığı acıların çoğunu Osmanlı’da hayata geçiriyor. ondan aldığımız bakışlar.

Torunu İrfan’ın daha sonra, onun beş yaşında olduğunu düşünmesine rağmen, savaş başladığında kırklı yaşlarının başında olduğunu tahmin ettiğini biliyorum. İlk çocuğu olan amcası yaklaşık on dört yaşındayken doğmuştu.

Onun 1914 yazında dul kaldığını biliyorum.

İnsanların genellikle onun isteğine boyun eğdiğini, ailesinde onun bir ‘otokrat’ olduğunu biliyorum. İnatçıydı, belki de bir züppeydi ve kesinlikle gururluydu ve lüks olmasa da sürekli bir rahatlık içinde yaşamaya alışkındı.

İrfan’ın büyükannesi. (Anılarından, ayrıntılar aşağıda)

Sonra savaş geldi.

Başlangıçta bunun kendisine ya da ailesine zarar verebileceği fikrini kabul etmeyi reddettiğini biliyorum.

Başlarına gelenler üzerinde hiçbir kontrolünün olmadığı gerçeğiyle hızlı bir şekilde yüzleşmek zorunda kaldığını, ancak bunu kavga etmeden kabul etmediğini biliyorum.

Yiyeceklerinin kalitesi kötüleştikçe servetinin azalmasından yakındığını ve sabun neredeyse yokken beyaz bir masa örtüsü almakta ısrar ettiğini biliyorum.

Biliyorum ki, Konstantinopolis’in kendi bölgelerinde ekmek kalmadığı ilk gün kendi içinde kaybolmuştu. “Siyah elbisesi ve solgun yüzüyle, terbiyeli ve dindar bir görünümle oturmuş Kur’an okuyordu.”

En büyük oğlunun ordu için savaşın başında çağrıldığında, ayrılmadan önceki son karşılaşmalarında ona ‘sanki gözleri onu asla yeterince göremeyecekmiş gibi’ baktığını biliyorum.

Hiç ağlamadığını biliyorum ama o gün yıkılmamak için sahip olduğu tüm kibirli gururla savaşmak zorunda kalmıştı.

Öldürüldüğüne dair söylentiler yayılmaya başladığında onu sevenlerin, onun bilmemesini uzatmaya çalıştıklarını biliyorum.

Bir şekilde bir şeylerin ters gittiğini bildiğini ve gizliliklerinin onu öfkelendirdiğini biliyorum.

Ve sonra her şey bir anda oldu. Büyükannemin yüzü buruştu ve ağlamaya başladı, ama sessizce değil… gürültülü ve çaresizce, sanki büyük bir kuyu birdenbire kurtuluş buluyormuş gibi. Gözyaşları ve çirkin, çalışan yüzü beni korkuttu ve haklı olarak annemin elini tuttum, çünkü dünya daha önce hiç bu kadar gözyaşlarıyla dolu olmamıştı. Geçtiğimiz haftalar gözyaşlarıyla doluydu. Dünya, insanların evlerini kaybettiği ve bilinmeyen yerlerde öldüğü, kadınların mücadele ettiği, taklit edilebilir hale geldiği ve ağladığı, ağladığı, ağladığı korkunç bir yer haline gelmişti… Vücudunu yalnızca, en büyük oğlu için aşırı bir kederle ileri geri salladı. ölmüştü.

Kızını da aynı sıralarda kaybettiğini, ‘dünyada kimsesi kalmamış’ gibi hissettiğini biliyorum.

Askerler, kalan oğlunun Gelibolu’ya doğru yürürken öldüğünü iddia ettiğinde onların konuşmalarına inanmayı reddettiğini biliyorum.

Saçlarının hızla beyazlaşmaya başladığını ve kümeler halinde döküldüğünü, bütün gün Kuran okuduğunu, kendi kendine mırıldanmaya o kadar odaklandığını ve torunlarına öğle yemeği vermeyi unuttuğunu biliyorum.

Ailesini ayakta tutmak için sahip olduğu her kuruşu harcadığını, elinden gelen her şeyi sattığını, kavgacı bir direniş geliştirdiğini, yiyecek ve para bitmeye başladığında bu konuda hiçbir şey yapamadığı için öfkesinin bozulduğunu biliyorum.

Kadınların çalışmaya başlamasıyla birlikte yeni dünyaya uyum sağlamakta zorlandığını biliyorum. Savaşın sonunda İrfan’ın annesi peçesini bıraktı. Artık evle sınırlı değildi, orduda dikiş dikerek geçimini sağlıyordu ve belki de hâlâ 23 yaşındaydı; değişen zamanları kucakladı.

İki kadının birbirlerinden hiçbir zaman pek hoşlanmadıklarını ve bu konuda kedi gibi kavga ettiklerini biliyorum.

‘…Başörtü takmak zorundasın diye şikâyet etmen doğru değil. Neden, birçok kadın hala kafesin arkasında ve peçelerinin ardındakiler dışında gökyüzünün rengini göremiyorlar… Neden, otuz yıl kocamla yaşadım ve onun izni olmadan asla dışarı çıkmadım ve yüzümü korumak zorunda kaldım. her zaman örtülü… Bugün kadınların yüzlerini ifşa etmesi bir skandal diyorum. Tanrı onları cezalandıracak! Senden başka bir söz duymama izin verme kızım, çünkü böyle bir dinsizlikten dolayı mutlaka gökyüzü senin üzerine açılacaktır.’

İrfan, büyükannesinin ‘bu kadar uzun ve bu kadar bariz bir tutkuyla konuştuğunu’ hiç duymamıştı. Ancak annesi de bir o kadar tutkuluydu.

‘Bu aralar benim yerim evim değil. Ben bütün gün evde otursaydım, ya da sen de, bizim için pazara kim giderdi? Sokaktan geçenlerin beni görmesi korkusuyla bütün gün burada kalıp Kur’an okuyarak ve peçe takarak mı kalmamı bekliyorsunuz?’

‘…Senin fahişe olduğunu söyleyecekler!’ diye bağırdı büyükannem, gerçekten sıkıntılıydı, yüzün açılması gibi sert bir hareketi kabul etmekten kesinlikle acizdi, diye karşılık verdi annem. ‘Onların sözleri bana ekmek getirmeyecek.’

“Ertesi sabah annem, kolunun altında bir kutu işlemeli eşya ve güzel yüzü çıplak bir halde Beyoğlu’na gittiğinde, Bayazıt yakınlarında bazı çocuklar tarafından taşlandı ve başının yan tarafından kötü bir kesik oluştu. Bundan sonra bir yere tek başına gitme konusunda dikkatliydi ama kendini gizlememe konusunda kararlıydı… büyükannem kararlı bir şekilde onunla görünmeyi reddediyordu. Sokakta ona verilen tepkiler karışıktı. Büyükler dehşete düşmüşlerdi, özellikle de annemi her zaman iyi bir kadın olarak tanıdıkları için ve şimdi ona olan inançları ne yazık ki sarsılmıştı. Hâlâ genç ve çekiciydi.”

Büyükannesinin sonun geldiğine ikna olduğu bir an olduğunu biliyorum.

Satılacak hiçbir şey kalmamıştı, daha doğrusu satılamaz durumdaydı, çünkü halılar ve mobilyalar çok iyi olmasına rağmen getirebilecekleri fiyat bizi ancak birkaç ay idare etmeye yetebilirdi… onları satmaya o kadar istekliydi ki büyükannemin mücevherleri işe yaramazdı. İnsanlar mücevher değil yiyecek istiyordu.

Ailenin çok seyreltilmiş zeytinyağıyla kaplanmış ekmekle geçindiği birkaç gün sonra onun ortadan kaybolduğunu biliyorum.

O kadar zayıflamıştım ki yürüyemiyordum bile. Günün büyük bölümünde açlıktan baygın bir şekilde salonda yattığımı ve bir uzvumu bile kıpırdatamadığımı hatırlıyorum… Büyükannem, tepelere yaptığı uzun bir yürüyüşten sonra Tanrı bilir nereye kadar akşam karanlığına kadar dönmedi. Bize ekmek, taze, neredeyse beyaz ekmek, dörde bölünmüş çiğ soğan ve iyi pişmiş ama iştahımızı değiştirmeyen tereyağı verdi. Daha fazla yiyemeyecek duruma gelene kadar yedik

O gece İrfan’ın büyükannesinin pencere kenarında oturup ağladığını ve kendi kendine konuştuğunu biliyorum.

Hiçbir yerde yiyecek yok dedi. Yıllardır ilk kez cebimde para var ve onunla satın alınacak hiçbir şey yok… Sanırım bütün gece pencerenin yanında oturdu, çünkü ertesi sabah uyandığımda hâlâ oradaydı, yaşlı gözleri çerçeveli ve gergindi. yorgunluktan.

1918’de ailesi açlıktan ölürken ve her şey kaybolmuş gibi göründüğünde, büyükbabasının ona verdiği altın bir kurtarıcının evin bir yerinde gömülü olduğunu hatırladığını biliyorum. Onu makul bir fiyata satmaya kararlı olarak şehre gittiğini ve bunu başardığını biliyorum.

Aldığı birçok malzemeye rağmen, kendisi için satın aldığı bir şişe şarabı halka açık bir şekilde taşıyarak meydan okurcasına tepeyi tırmanıp evine doğru yürüdüğünü biliyorum. Kimin bildiği umrunda değildi, sadece biraz şarap istiyordu.

DAHA GENİŞ BAĞLAM

Peki Osmanlı İmparatorluğu’nun tüm kadınları açısından bu deneyimler nereye oturuyor? Öncelikle şunu anlamak önemli: Türkiye için bu, Britanya’nın 1914’te ilan ettiği ve 1918’de biten savaş deneyimine hiç benzemiyor. Türkiye yakın zamanda çok sayıda savaş yapmıştı ve insanlar zaten bitkin ve umutsuzdu. Ayrıca Kasım 1914’e kadar merkezi güçlere katılmasalar da milyonlarca erkek Ağustos ayında hemen seferber edildi, işte o zaman Osmanlı halkı için deneyim başlıyor.

Birinci Dünya Savaşı sırasında Konstantinopolis’te toplanan kadınlar (Kongre Kütüphanesi)

İrfan’ın anlattığı yiyecek kıtlığı: Bu savaşla diğerleri arasındaki fark elbette ölçeğiydi. Türkiye, Müttefiklerin kontrolü altında olduğu için Akdeniz’e erişimini tamamen kaybetti. Şehrin un tedariki Müttefik ülkelere bağımlı olduğundan Konstantinopolis hızla aç kaldı. Yiyecek üreten ve hepsini kendilerine saklamakla suçlanan ‘açgözlü köylülere’ karşı da öfke arttı.

İrfan’ın büyükannesinin, imparatorluğun en fakir kadınlarından çok daha fazla parası vardı. Kadınlar 1914’ten önce de çalışıyorlardı ama kültürel olarak Batı Avrupa’dan çok farklı bir senaryoydu. Çalışan kadınlar genellikle gayrimüslim tebaadandı. İşe gittiklerinde İrfan’ın annesinin ordunun dikiş bölümünde çalışması, bulmak için yola çıktıkları işin harika bir örneğidir. Kadınların çalışmak için gittikleri yerlerin dökümü, diğer ülkelerdeki kadınların bulduğu mühimmat ve ağır sanayi işlerinin eksikliğini gösteriyor. Çok sayıda giyim ve tekstil işçisi ve aşevleri gibi şeyler var. Çalışan kadınlara uygulanan ahlak standartları da onların hayatını zorlaştırdı. İrfan’ın annesi ve peçesinin üzerindeki satırda bunu görüyorsunuz ama işin dini bir tarafı da var. Bunun ötesinde, kadınların ne giyeceğini, işyerinde nasıl davranacağını yetkililer belirliyordu. Bu standartlara uymayan bir kadın akrabanız varsa onunla konuşmanız yasaklanabilir. Sonuç olarak, bir kadının iş bulması imkansız değildi, ancak kendisine adil bir ücret ödenmeyebilir veya adil davranılamayabilirdi ve devletin vurgusu, bir erkeği veya paralı bir akrabası olmayan kadınları desteklemekti. onları destekle.

Ayrıca Osmanlı Devleti yönetimde KORKUNÇ’tu. Devletin altyapısı savaş sırasında halkının ihtiyaçlarını karşılamaktan acizdi ama tabi ki denediler. Ancak iki milyon küsur erkek ve evdeki bakmakla yükümlü oldukları kadınlar için gelirleri artık askeri maaştı. Bir kısmı doğrudan askere, geri kalanı ise ailesine ödendi. Bu payların evdekilere ödenmesinin zamanlaması ne yazık ki güvenilmezdi ve bu arada kadınları yoksul bıraktı.

Osmanlı devleti tamamen bunalmıştı. İrfan, bir askerin akıbeti hakkında bilgi almanın nasıl bir şey olduğunu, büyükannesine döndüğünde anlattıklarından yola çıkarak şöyle anlattı:

Kayıtlar babamın aylardır öldüğünü gösteriyordu. Annem ürkekçe onun nerede öldüğünü sormuştu ve onunla ilgilenen görevli ondan her şeyi bilmesinin beklenemeyeceğini söylemişti. Kocasının öldüğünü bilmek onun için yeterli miydi elbette? Ama emin misin?’ annem bu kadar açık ve umursamaz bir zulme karşı aciz bir tavırla yalvarmıştı. Sizden herhangi bir onay alamadım. Neden buraya gelmeden önce bana haber vermedin? Yetkili, kadının sözlerini acımasızca bölerek şöyle demişti: ‘Kocanız öldü ve bu kadar çok ölü ve ölmekte olan varken, herkese haber vermemiz beklenemez!’

Hatırlayan annem, onun büyük bir huysuzlukla konuştuğunu, sanki kendisi ve burada bekleyen tüm diğer mutsuz kadınların bir şekilde erkeklerinin ölümünden sorumlu olduklarını ve bu cesur genç adama büyük bir gereksiz soruna neden olduklarını söyledi. Ona başka bir şey sormak istemişti ama o onu engellemiş, ahşap pencere panjurunu suratına çarpmış ve böylece emekli olmak zorunda kalmıştı. Kendisiyle ilgili tüm kadınlara aynı şekilde davranıldığını söyledi. Ağlayanlar, inleyenler, bilgi almak için yalvaranlar, yaşlılar ve bebekli gençler, soruşturma pencerelerinden kaba bir şekilde geri itilenler. Daha sonra dayanma gücünün ötesinde bir kadın, ürkmüş bebeğini başının üstünde tutarken hakaretler yağdırmaya başladı.

‘Köpekler!’ tutkuyla bağırmıştı. Kocam arkasında beş çocuk ve bakması gereken bir anne bıraktı. Onları destekleyecek misiniz, sizi sefil orospu çocukları? Kocam sizin gibi insanlar adına savaşmak için işinden ve ailesinden alınmayı mı istedi? Aç karnımıza doyuracak yemek verir misin bize? Aç ve çıplak kalmamız, sokaklarda yabancı adamların bize hakaret etmesi veya çocuklarımızın hastalık ve açlıktan ölmesi umurunda mı? Kocalarımız ülkelerini kurtarmak için öldüler ve sonra sizin gibi piçler haber istediğimiz için pencereleri yüzümüze kapattılar.’

Polis tarafından kabaca tutulmuş ve daha fazla taciz çığlıkları atarak binadan sürüklenmişti. Hikayesini yeniden anlatan annem, o kadına ve tüm Türkiye kadınlarına yapılan haksızlığa öfkelendi.

‘Haklıydı, doğru! büyükannemin küçümseyen yüzüne karşı tutkuyla ısrar etti. ‘Ve o da bir sokak kadını değildi ve söylediklerini provokasyon olmadan asla söylemezdi. Bu savaşı biz istemedik.’

1919’da Konstantinopolis sokaklarında genç bir anne (Kongre Kütüphanesi)

Sakire isimli kadın, eşini kaybettikten sonra kaçak odun kesip satarak dört çocuğunu doyurmaya çalıştı. Kocası öldürülen Ayşe, hem ebelik hem de cenaze yıkamada çalışıyordu. Başka bir kadın, kendi evi yandıktan sonra kendi çıplak elleriyle bir ev inşa ederken, çeşitli şekillerde çamaşırcı, yorgancı olarak çalıştı ve Kızılay aşevlerinde hizmet verdi. Hatta sıvacı olarak bile çalıştı. Asiye adında bir büyükanne, yetim kalan torunlarını yanına alıp onları beslemek için dağlarda ot toplardı. Kadınlar tarafından yapılan hırsızlık Osmanlı İmparatorluğu’nun her yerinde yaygındı; hayatta kalmak için yiyecek, para ve her şeyi çaldılar. Yetkililer Konstantinopolis’te 1917’de faaliyet gösteren organize bir çeteyi bile keşfettiler.

1918 Mütarekesi sırasında ve sonrasında kadınlar da çok sayıda fuhuşa başvurdu. Çünkü o zaman bile Türkiye hâlâ savaştaydı. Konstantinopolis’te, 1. Dünya Savaşı sonrası rakamlar şehirde 2.171 kayıtlı fahişe olduğunu gösteriyor ancak bu, özellikle Müslüman kadınların durumu gibi, mesleklerini gizli tutan kadınların tamamını içermiyor. Kadınlar diyorum ama seks işçiliği yapanların çoğu 18 yaşın altındaydı. Bazıları on üç yaşındaydı ama yedi yaşında bir yetim çocuğun on iki yaşındaki bir arkadaşıyla birlikte bir parkta kendini sunduğuna dair hikayeler de var.

Osmanlı devleti halkının acılarına ölmemişti. Fuhuş vakalarında, halkın itirazına rağmen, ister pragmatizmden, ister sorunu kontrol altına alamamaktan dolayı genelevler faaliyete bırakıldı. Hatta İzmir’de fuhuşun bir bölgede sınırlandırılması için kadınlar yeni bir ilçeye faaliyet göstermek üzere gönderildi. Yerel valiye ‘büyük pezevenk’ deniyordu. 1921’deki bir vakada polis, cinsel yolla bulaşan hastalıkların yayılmasını kontrol altına almak amacıyla genelevleri faaliyete bıraktıklarını iddia etti.

Çünkü bu, seks ticaretindeki bu denli bir patlamanın kaçınılmaz sonucuydu. Frengi ve bel soğukluğundan yengeçlere ve genital siğillere kadar her şey yayılıyor. Ahmet Rasim 1922 tarihli bir kitabında, savaştan önce Konstantinopolis’te cinsel yolla bulaşan hastalıkların belirli bölgelerde gayrimüslimlerle sınırlı olduğunu, ancak savaştan sonra toplumun tamamında o kadar yaygın olduklarını ve toplum içinde onlardan bahsetmenin normal olduğunu yazdı.

Sorun sadece başkentle sınırlı değildi. Bir istatistik dizisine göre, 1919 yılına kadar İzmir’deki ölümlerin üçte biri cinsel yolla bulaşan hastalıklardan kaynaklanıyordu ve yerel bir doktor, nüfusun %80’inin bu damarda bir hastalıktan etkilendiğini iddia ediyordu. Bazı kırsal bölgelerde de durum aynıydı. Giresun’da yerel doktor, frenginin nüfusun %20’sinde bulunduğunu iddia etti. Kadınların bu geniş salgının bir parçası olması için aslında seks işçisi olması gerekmiyordu. Birçoğu, kocaları onları genelevden eve getirdiğinde cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanıyorlardı.

İrfan Orga’nın ailesinde hiçbir kadın fuhuş yapmak zorunda kalmadı. Ailesi 1914’te Erzurum’u terk ettiğinde henüz dört yaşında olan Fatma gibi on binlerce kadın ve kız çocuğu da mülteci olmadı. Ailesi Ruslardan kaçarken bir yol ayrımında öküz arabasından düştü. 1975’e kadar onları bir daha bulamayacaktı.

Türkiye’nin sürekli savaşları nedeniyle devlet zaten kitlesel evsizlik gibi sorunlara çözüm bulmaya çalışmıştı. Zaten Balkan Savaşları sırasında, devletin başa çıkamaması nedeniyle mültecilerin yerleştirilmesi çalışmaları özel yüklenicilere devredilmişti. Bu müteahhitler, mülteciler için ne kadar az şey yaparlarsa, bankaya o kadar çok para yatırdıkları gerçeğinin farkındaydı. Daha sonra Birinci Dünya Savaşı, Balkan çatışmalarını büyük ölçüde ortadan kaldırdı. Devlet onlarla ilgilenmeye çalıştı. Mültecilerin yerleştirilmesine ayrılan bütçe 1916’ya kadar on altı kat artmıştı; dul kadınlara istihdam sağlamak için eğitim vermek üzere atölyeler kuruldu, ancak yardıma ihtiyacı olan insanların çokluğu, tüm bu alanlardaki yardımı bir azınlığa sınırladı.

İrfan’ın ailesi başlarını sokacak bir çatı tutmayı başardı. Evsiz mültecilerin yanı sıra diğer kadınlar da astronomik enflasyona ayak uyduramadı ve her şeylerini kaybetti. Savaş sırasında Osmanlı İmparatorluğu’ndaki evsiz kadınların ve çocukların sayısı önemli ölçüde arttı. 1920’de yapılan bir araştırma, Konstantinopolis’teki yoksul savaş dullarının ve mültecilerin camilere veya yoksullar evlerine tıkıştırıldığını ve boş odası olan dul kadınların geçimlerini sağlamak için bunları mümkün olduğu kadar çok insana kiraya verdiklerini ortaya çıkardı. Odalarda her birinde ortalama dört kişinin yaşadığı bildirildi. Yarı çıplak, yetersiz beslenen insanlar imparatorluğu dolaşıyordu. Bu makale kadınlara odaklanıyor, ancak sokaklarda açlıktan ölen yetim çocuklar sürekli görülüyordu. Savaş sırasında çocuk ölümleri çok fazlaydı. Görgü tanıklarından Muzaffer Lermioğlu, 1917’de bir gece, yetkililerin 23 ölü çocuğu toplu mezara gömmek üzere topladığını izlediğini iddia etti.

Osmanlı devleti, savaş sırasında evsiz kalan kadınları korumak için elinden geleni yaptı ama kaybedilen bir savaştı. Eylül 1914’te bir yasa çıkarıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM