15 AB ülkesi ortak çağrıda, AB’nin 5G sahte haberleriyle mücadele etmek için uzun vadeli bir plana ihtiyacı var

15 AB ülkesi ortak çağrıda, AB’nin 5G sahte haberleriyle mücadele etmek için uzun vadeli bir plana ihtiyacı var

Polonya ve İsveç dahil 15 ülkeden oluşan bir grup, Avrupa Birliği’nin 5G teknolojisi hakkında dezenformasyona karşı bir strateji geliştirmesi veya ekonomik iyileşmeyi ve dijital hedeflerini bozan yanlış iddiaları riske atması gerektiğini söyledi.

Yeni koronavirüsün kablosuz teknolojiyle bağlantılı olabileceğine dair komplo teorileri, son aylarda 10 Avrupa ülkesinde cep telefonu direklerinin yakılmasına ve bakım işçilerine saldırılara yol açtı.

27 ulustan oluşan AB, 5G’yi, kendi kendine giden arabalardan uzaktan ameliyata ve daha otomatik üretime kadar her şeyi sağlama vaadiyle, COVID-19 salgınından ve teknoloji özerkliğinden ekonomik iyileşmenin temel taşı olarak görüyor.

15 ülke endişelerini ve önerilerini Reuters tarafından görüldüğü üzere AB dijital şefi Margrethe Vestager, iç pazar komiseri Thierry Breton ve değerler şefi Vera Jourova’ya gönderdikleri ortak bir mektupta listeledi.

“Açıkça görülüyor ki … Avrupa Birliği genelinde 5G karşıtı hareketin artan faaliyetlerine tanık oluyoruz,” dediler ve AB’yi 5G ile ilgili endişelerin üstesinden gelmek için “aktif, uzun vadeli ve sistemik bir yaklaşım benimsemeye” çağırdılar. ve elektromanyetik alanlar (EMF).

Mektupta, “Üye Devletler olarak, 5G ve EMF dezenformasyonu sorununu çözmek için ulusal uzmanlığımız ve en iyi uygulamalarımızla bu AB çapındaki girişime katkıda bulunmaya hazırız” denildi.

Ülkeler, insanların sağlığına yönelik riskler hakkında daha fazla bilimsel araştırma yapılmasını istedi, Avrupa çapında bir farkındalık yaratma kampanyası önerdi ve ayrıca 5G’ye muhaliflerin korku ve endişelerini dikkate alan geniş bir tartışma önerdi.

Mektubun diğer imzacıları arasında Avusturya, Bulgaristan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Kıbrıs, Estonya, Finlandiya, Yunanistan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Portekiz ve Slovakya yer alıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM