ABD, Suriye cumhurbaşkanlığı konusunda dünya silahsızlama sistemini boykot ediyor

ABD, Suriye cumhurbaşkanlığı konusunda dünya silahsızlama sistemini boykot ediyor

ABD , Suriye’nin rejimi “normalleştirmek” için beden başkanlığını kullandığı korkusuyla Silahsızlanma Konferansı’nın 5 Haziran oturumunu boykot edeceğini söyledi.

ABD’nin Cenevre merkezli kuruluşun büyükelçisi Robert Wood, “ Suriye’nin silahsızlanma ve kabul edilemez ve tehlikeli davranışlarını normale döndürmek için Silahsızlanma Konferansının başkanlığını kullanmak için geçen hafta tekrarlanan girişimlerine dayanarak, bugünkü oturumda yer almıyoruz” bir ifadede söyledi. O, “ABD’nin çıkarlarını savunmaya devam edeceğiz” silahsızlanma örgütü içinde ekledi.

Suriye geçen hafta, 65 üye ülkesi arasındaki on yıllardır süren bir uygulamaya göre ülkedeki İngiliz isimlerinin alfabetik sıralamasını izleyen dört haftalık dönem başkanlığını devraldı.

Wood, bir hafta önce, bir ülkeye “bir travesti” olarak nitelendirdiği şeyi protesto etmek için liderlik etme fırsatı yakaladığında, Suriye’nin ilk saat oturumunda hazır bulundu.

Suriye’nin silahsızlanma konferansının başlangıcına dair mekanik yapısına rağmen, İsviçre ve İsveç’ten sonra, bir dizi ülke temsilcisi, Şam’ın bir temsilcisi olarak kimyasal silah yasaklarını müzakere eden bir partinin başkanlık ettiklerini açıkladı.

Bu arada Suriye’nin büyükelçisi Hussam Edin Aala geçen haftaki protestoları “sansasyonel propaganda” ve “çifte standartlarla karakterize” olarak çarptı. Suriye’deki iç savaşın başlamasından bu yana, hükümet karşıtı protestoların acımasız baskısıyla, 350.000’den fazla insan öldürüldü ve milyonlarca insan yerinden edildi.

2013’te Şam yakınlarında kimyasal saldırılarda yüzlerce insan öldükten sonra, ABD hava saldırılarını ortadan kaldırarak Suriye’yi kimyasal silahlardan arındırmak için Rusya ile bir anlaşma yapıldı.

Ancak Birleşmiş Milletler ve Batılı ülkeler Şam’ı o zamandan beri bir dizi kimyasal saldırı gerçekleştirmekten suçladılar.

Suriye’nin Douma kentinde 7 Nisan’da şüphelenilen bir klor ve sarin saldırısı, bu yıl ABD, İngiltere ve Fransa tarafından Suriye’de iddia edilen kimyasal silah alanlarına karşı sert füze saldırıları başlattı.

Geçtiğimiz hafta, ahşap bir konuşma yapmak için dönmeden önce, Edin Aala’nın yer aldığı Wood’un odadan dışarı çıkmıştı.

29 Mayıs’ta meclise “Bugün, bu bedenin tarihindeki hüzünlü ve utanç verici bir güne işaret ediyor. O, Suriye’nin cumhurbaşkanlığı boyunca ABD’nin temsil edileceğine,” ABD’nin çıkarlarına ters düşen girişimleri ilerletebilir. ”

Bu, ABD’nin artık geri verdiği bir sözdü. Cenevre’deki ABD misyonu sözcüsü, Salı günkü oturumda Amerikan temsilcilerinin bulunmayacağını doğruladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM