Ayılmanın en iyi yolu nedir?

Ayılmanın en iyi yolu nedir?

Birisi çok fazla alkol tüketirse, ayılmak için vakit ve dinlenme ihtiyacı duyar. Buna rağmen, en azından kısa vadede, bozulmayı düzeltmenin bazı yolları vardır.

ynı zamanda, bir kişinin uyanıklık ve farkındalık düzeylerini artırabilir bile olsa, alkol tamamen kendi sisteminden çıkana kadar sürücü ya da önemli kararlar almaması gerektiğini kabul etmek önemlidir.

Bir kişinin ne kadar alkol tükettiği bağlı olarak, alkol vücudun metabolize için birkaç saat sürebilir.

Bir insanın vücuttaki kan alkol konsantrasyonunu veya BAC seviyesini düşürmek için yapabileceği hiçbir şey yoktur.

Bununla birlikte, daha fazla uyanık hissetmek ve daha katı görünmek için yapabilecekleri bazı şeyler var.

1. Kahve

Kafein bir kişinin uyanık olmasına yardımcı olabilir, ancak vücutta alkolü parçalamaz. Ve bir kişi farkında olduğu ve uyanık olması, sistemlerinde alkolün bozulmadığı ve sarhoş olmadığı anlamına gelmez.

2. Soğuk duş

Soğuk duşlar, BAC seviyelerini düşürmek için hiçbir şey yapmazlar. Soğuk bir duş, bir kişiyi kısa bir süre için uyarabilir, ancak yine de bozuk.

Soğuk duşlar, sarhoş olan insanlar için bazen şok ve bilinç kaybıyla ilişkilendirilir. Birisi bu yaklaşımı deneyecek olursa, bir şeylerin yanlış gittiğini başka bir kişiye bildirmek akıllıca olur.

3. Yeme ve içme

İçmeden önce, içerken ve içtikten sonra yemek yemesi, alkolün kan dolaşımına girmesini yavaşlatabilir.

Bol miktarda su içmek dehidrasyona ve toksinleri vücuttan atmaya yardımcı olabilir . Früktoz ve B ve C vitaminleri içeren meyve sularını içmek karaciğere alkolü daha başarılı bir şekilde boşaltmanıza yardımcı olabilir.

İçme suyu alkolü metabolize etmeye yardımcı olabilir, zehirlenme belirtilerini etkilemez veya BAC seviyesini düşürmez.

4. Uyu

Uyku, bir insanın ayılmasına en iyi yoludur. Uyku vücudun dinlenmesine ve iyileşmesine izin verir. Aynı zamanda, vücudun birinin sisteminden alkol alabilme yeteneğini geri getirmeye yardımcı olur.

Kısa bir süre uyumak bile yardımcı olabilir. Ancak bir kişinin uykusu ne kadar çok uyursa, onlar da hissedecektir ve bu süre karaciğere işini yapma ve alkolü metabolize etme şansı verir.

5. Egzersiz

Egzersiz, vücudu uyandırmaya ve bir kişiyi daha fazla uyarmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, alkol metabolizmasına daha hızlı bir şekilde yardımcı olabilir, ancak bunun bilimsel kanıtı yetersizdir.

Bununla birlikte, bazı egzersiz yaptıktan sonra, bir kişi farkında olabilir, ancak yine de bozulmuştur.

6. Karbon veya kömür kapsülleri

Bazı insanlar karbonhidrat veya karbon kömürü kapsüllerini bildirmişlerdir; bunlar sağlıklı gıda mağazalarında bulunabilir, ayılmaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bunu destekleyecek hiçbir kanıt bulunmamaktadır.

Kömür kapsülleri üzerindeki kanıtlar alkolü iyi bağlamadıklarını buluyor. Nitekim, İnsan Toksikolojisi dergisinde yayınlanan çok eski bir çalışmada, sadece birkaç içecek tüketen insanlarda, kapsüllü ve kapsülsiz kan alkol seviyelerinin aynı kaldığı görülür.

7. Sayılar içecekler

İnsanlar içerken, tükettikleri alkol miktarını kaybetmek kolaydır. Bir kişi, not defteri ve kalemi kullanışlı tutup her bir içkiyi not ederek kaç içkinin farkında kalabilir.

Takip etmenin bir başka yolu da bir cep telefonu uygulaması. AlcoDroid ve IntelliDrink gibi uygulamalar yalnızca kaç tane içkinin sarhoş olduğunu izlemekle kalmaz aynı zamanda bir kişi çok fazla içki içiyor veya çok hızlı içerse BAC düzeylerini tahmin edebilir ve uyarılar gönderebilir.

Bu uygulamalar hem Android hem de Apple cihazlarına eklenebilir.

8. Yavaşla

Alınan her bir içeceği işlemek için ceset en az 1 saat sürer. Bir kişinin ikinci içkisini aldığı zamana kadar, aynı saat içinde olması halinde, farkında olmamasına rağmen engellenmesi muhtemeldir.

Kısa sürede pek çok içki tüketmemeniz iyi olur. Yavaş alıp arkadaşlarınızla sohbet ederek meşgul olmak, sarhoş olan alkollü içeceklerin sayısını azaltmanıza yardımcı olabilir.

9. Nemlendirme

Bir kişinin sahip olduğu her alkollü içki için, tükettikleri alkol miktarını sınırlandırmaya yardımcı olacak bir bardak su da olmalıdır.

Dahası, ılımlı düzeylerde alkol bile dehidrasyona ve daha hızlı bozulmaya neden olduğundan, içme suyu bu etkiyi yavaşlatabilir.

Bir kişi bol miktarda su içtiğinde hidratlaştığında, karaciğerinin vücudundaki alkolü metabolize etmesi ve tükettiği alkollü içecekleri aralıklarla arındırması sağlanır.

10. Çerezleme

Karnınıza biraz yiyecek almak, tüketilen alkol miktarını azaltabilir. Bununla birlikte, ağır ve yağlı yemeklerden uzak durmanız önemlidir, çünkü bunlar alkolle kombine edildiğinde bir insanı hasta edebilir.

11. İçki karıştırmayın

Farklı alkollü içki çeşitlerini karıştırmak, BAC düzeylerini hızla artırabilir ve bir kişinin sadece bir tür sadık kaldıklarından çok daha hızlı sarhoş hissetmesini sağlayabilir.

İçmek için güvenli bir yaklaşım var mı?

Bir kişi alkol almak istiyorsa, bunu en azından denetlemeniz önerilir. Bu, kadınlar için günde 1’den fazla içki içmemek demektir ve erkekler için günde 2 tane içilmemektedir. Bunlar, 2015-2020 yılları arasında Amerikalılar için Beslenme Rehberinde listelenen tavsiyelerdir .

Alkol İstismarı ve Alkolizm Ulusal Enstitüsüne göre, iki saatlik bir süre zarfında 5’den fazla tüketen ya da 4’ten fazla alkol kullanan herhangi bir kadın, bu miktarlar şiddetli içki oluşturduğundan içki içmiyor .

Sorumlu ve güvenle alkol içmenin en iyi yolu şunları içerir:

Alkol tükettikten sonra hiçbir zaman araç kullanmayın.
Bir taksi yolculuğu gibi, eve götürülmesi için belirlenmiş bir şoför veya alternatif bir plana sahip olmak.
Asla boş bir midede alkollü içki içmeyin.
Alkol kullanırken tezgah üstü ilaçlar da dahil olmak üzere ilaç almayan. Alkol ilaçları daha kuvvetli hale getirebilir veya onlarla etkileşim kurabilir, böylece etkisiz veya tehlikeli olur.
Ailenizin alkolik öyküsü olan herkes için, alkole bağımlılık geliştirme riski daha yüksektir . Bu insanlar için, tamamen alkol tüketmemek akıllıca olabilir.

Yaşı yetmeyen, hamile olan , hamile kalmaya çalışan veya ciddi bir sağlık durumuna sahip olan herkes kendilerini ve diğerlerini güvende tutmak için alkol tüketiminden kaçınmalıdır.

Vücut alkolü nasıl metabolize eder?
Bir kişi alkollü içecekler tükettiğinde, alkol kan dolaşımında toplanır. Karaciğerin alkolü atması ve işleyebilmesi için zamana ihtiyacı var.

Kan alkol seviyeleri, kan alkol konsantrasyonu (BAC) ile ölçülür. Birleşik Devletlerin her eyaletinde, 0.08 ya da daha yüksek bir BAC ile herhangi bir aracı herhangi bir araç kullanmaya yasadışıdır , bu, Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA) ‘ya göre.

Sürülecek kadar hızlı ayılabilecek biri fikri gerçekçi değildir. Karaciğerin alkolü metabolize etme zamanı gelene kadar BAC seviyeleri yüksek kalacaktır.

Bu gerçekler, 0.08 veya daha fazla BAC’ye sahip olduklarında hâlâ sarhoş olduğu anlamına gelir. Ve sürüş yaparsanız, kendileri ve başkaları için tehlike oluştururlar.

Nitekim, NHTSA’ya göre, insanların öldüğü sarhoşluk kazalarının üçte biri , BAC’si 0.08 veya daha yüksek olan sürücüler içeriyordu.

2016 yılında ABD’de sarhoş kazalar nedeniyle 10.497 kişi öldü . Bu kazaların her biri, alkolle sarhoş olan bir kişi sürmediğinde önlenebilirdi.

Alkol, motorlu araç kazalarının ve zayıf karar vermenin ana nedenidir. Bir kişi alkol tüketmek isterse, bunu güvenle yapmalı ve kendilerini ve başkalarını zarar vermeyecek kadar gerekli tüm önlemleri almalıdır.

Aşırı alkol içmeden ayılmanın en iyi yolu, bol miktarda zaman geçirmek, dinlenmek ve uyku yapmaktır.

Yukarıda önerilen yöntemler, bir kişinin kendisini daha fazla hissetmesine ve daha fazla uyarılmasına yardımcı olabilir, ancak vücuttaki kan alkol düzeylerini düşürmez. Yani birisi bir aracın tekerleğinin arkasına girerse ciddi sonuçlar doğabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM