Bir kedi paraziti kişiliğinizi nasıl değiştirebilir?

Bir kedi paraziti kişiliğinizi nasıl değiştirebilir?

Yeni bir çalışma, kedi kaynaklı virüs Toxoplasma gondii ile enfeksiyonun insanları daha riskli hale getirebileceğini ve kendi işini başlatmaya başlayabileceğini göstermektedir.
sevimli yavru kedi
Şirin kediniz, davranışınızı şaşırtıcı şekillerde etkileyebilecek bir parazit barındırabilir.
Aydınlanma’nın rasyonalite ibadetini hâlâ miras kalan insanlar olarak, kararlarımızın özerk olduğunu ve sadece akılla itici olduğunu düşünüyoruz.

Ancak, bilim bu popüler inanışla çelişmektedir. Giderek daha fazla araştırma, bakteri ve virüsler gibi mikroorganizmaların davranışlarımızı ve duygusal durumlarımızı etkilediğini göstermektedir.

Mesela, bağırsaklarımızdaki bakteriler anksiyete ve depresyon durumlarından sorumlu olabilir . Tersine, diğer çalışmalar bazı probiyotik bakterilerin stres etkilerini azaltabileceğini göstermiştir .

Şimdi, yeni bir çalışma, kedi kaynaklı parazit Toxoplasma gondii ile enfeksiyonun insanları davranışlarını değiştirebilmelerini ve böylece iş ve girişimcilik girişimlerine daha yatkın hale gelebileceğini ileri sürmektedir.

Colorado Üniversitesi’nde (CU) Boulder’un Leeds İşletme Okulu’nda doçent olan Stefanie K. Johnson, araştırmayı CU Boulder’un Ekoloji ve Evrimsel Biyoloji Bölümü’nde profesör olan Pieter Johnson ile ortaklaşa yürüttü.

Bulgular dergi yayınlandı Royal Society B. Proceedings

Nedir T. gondii ?
T. gondii bir protozoon parazitidir – yani, kendini yeniden üretebilen tek hücreli bir mikroorganizmadır – bu genellikle vahşi ve evcil kedileri enfekte eder.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, parazit Amerika Birleşik Devletleri nüfusunun yüzde 11’ini 6 yaşın üzerinde etkilemektedir.

Çalışma, ‘dost’ bakterilerin bağırsaklarımızı nasıl sağlıklı tuttuğunu göstermektedir.
Çalışma, ‘dost’ bakterilerin bağırsaklarımızı nasıl sağlıklı tuttuğunu göstermektedir.
Yeni araştırmalar, bakterilerin bağışıklık sistemimizle çalıştığı mekanizmayı, bizi sağlıklı tutmak için ortaya koyuyor.
ŞİMDİ OKU
Daha önce yapılan çalışmalarda , taşıt kazaları, akıl sağlığı sorunları, madde kötüye kullanımı bozuklukları ve intihar riskinin yanı sıra dürtüsel ve riskli davranışlarla T. gondii enfeksiyonları arasında ilişki bulunmuştur .

Bazıları bu parazitin etkilerinin evrimsel açıklaması üzerine spekülasyon yaptılar. Parazit, kedilerin bağırsaklarında üredikleri için, ev sahiplerinin davranışı, bir kedi tarafından yenilmelerini daha olası hale getiren bir şekilde değişmelidir.

Kemirgenlerde yapılan çalışmalar, T. gondii ile enfekte olan farelerin kedilerden korktuklarını göstererek bu hipotezi desteklemektedir .

İnsanlarda T. gondii eğitimi
Johnson ve meslektaşları yaklaşık 1.500 lisans öğrencisinden tükürük örnekleri aldılar ve pozitif olan kişilerin iş ve yönetim ile ilgilenme olasılıklarının daha yüksek olduğunu gördüler.

Spesifik olarak, T. gondii -pozitif insanlar, iş dünyasında 1.4 kat daha fazla ve iş ile ilgili diğer vurgulara göre ‘yönetim ve girişimcilik’ konusunda bir vurgu yapmanın daha muhtemel olduğunu göstermektedir.

Ekip ayrıca, girişimcilik etkinliklerine katılan yaklaşık 200 yetişkin hakkında bir anket daha gerçekleştirdi. Bu, T. gondii’ye sahip insanların , diğer katılımcılarla karşılaştırıldığında, kendi işlerini kurmaya 1.8 kat daha fazla olduğunu ortaya çıkardı .

Son olarak, Johnson ve ekibi , 42’den fazla ülkeden gelen T. gondii enfeksiyonlarının ulusal istatistiklerini incelediler ve parazit ile enfeksiyonun girişimcilik faaliyetini tutarlı bir şekilde öngördüğünü buldular.

Ayrıca, en yüksek enfeksiyon oranına sahip olan ülkelerin, bir işletme girişimine başlamamasının temel nedeni olarak “başarısızlık korkusu” olarak adlandırılabilecek en az sayıda insana sahip olduklarını da bulmuşlardır.

Parazit rasyonel başarısızlık korkusunu azaltabilir
Stefanie K. Johnson, bu bulguların anlamını şöyle dile getiriyor: “Dernekleri, işyeri sayısı ve katılımcıların niyeti açısından görebiliriz, ancak işletmelerin T. gondii -pozitif bireyler tarafından başlatılıp başlatılmadığını bilmiyoruz. uzun vadede başarılı olma veya başarısız olma olasılığı daha yüksektir. ”

” Yeni girişimler yüksek başarısızlık oranlarına sahiptir, bu yüzden başarısızlık korkusu oldukça rasyoneldir. T. Gondii bu rasyonel korkuyu azaltabilir.”

Stefanie K. Johnson
Pieter Johnson, “Enfeksiyöz hastalıklar milyonlarca yıl boyunca insanlık tarihini ve kültürünü güçlü bir şekilde şekillendirdi” diyerek sesini çıkardı.

“Bugün, kararlarımızın ve kaderimizin bizimki gibi olduğuna inanmaktan hoşlanıyoruz, ancak mikroskobik arkadaşlarımızın rolleri giderek daha fazla belli oluyor.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM