Erdoğan siyasi yaşam mücadelesinden çekinmiyor

Erdoğan siyasi yaşam mücadelesinden çekinmiyor

Yirmi yıllık iktidarı dengedeyken, Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, şimdiye kadarki en zorlu siyasi sınavından sağ çıkmak ve cesaretli bir muhalefetten mirasını korumak için mücadele ederken, seçim kampanyası yolundaki tüm engelleri kaldırdı.

Bir deniz kaptanının oğlu olan Erdoğan, 14 Mayıs seçimleri öncesinde sert siyasi rüzgarlarla karşı karşıya kaldı: Şubat ayındaki yıkıcı bir deprem, hükümetinin yavaş tepki vermek ve bina inşaatlarını gevşek bir şekilde uygulamakla suçlandığını gördüğünde, zaten bir ekonomik krizin suçuyla karşı karşıyaydı. hayat kurtarmış olabilecek kurallar.

Anketler kıyasıya bir yarış gösterirken, eleştirmenler, yine yüksek enflasyon ve ekonomik çalkantıyla şekillenen bir seçimde, 2002’de İslamcı kökenli AK Parti’yi iktidara getiren koşullarla paralellikler kuruyor.

Muhalifleri, Erdoğan’ın dindar, muhafazakar bir toplum ve iddialı bir bölgesel oyuncu vizyonuna göre şekillendirmeye çalıştığı Türkiye’de yaptığı değişikliklerin birçoğunu kaldırma sözü verdiler.

Bir zamanlar -dini bir şiir okuduğu için- hapis cezasına çarptırılan ve 2016’da haydut askerlerin parlamentoya saldırıp 250 kişiyi öldürdüğü askeri darbe girişiminden sağ kurtulan bir lider için yüksek riskler yeni bir şey değil.

Cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinde çok fazla risk varken, bir düzineden fazla seçim zaferinin gazisi, kendisini eleştirenlere tipik kavgacı bir tarzda nişan aldı.

Muhalefeti bir felaketten çıkar sağlamaya çalışmakla suçlayan Erdoğan, 50 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği deprem bölgesine çok sayıda ziyarette bulundu ve hızlı bir şekilde yeniden yapılanma ve inşaat yönetmeliklerine uymayan inşaatçıları cezalandırma sözü verdi.

Türkiye’nin ilk elektrikli otomobilinin lansmanı ve Türk yapımı dronları taşımak için İstanbul’da inşa edilen ilk amfibi hücum gemisinin açılışı da dahil olmak üzere, endüstriyel dönüm noktalarının kutlanmasıyla seçim yarışına renk kattı.

Erdoğan ayrıca, Türkiye’nin Karadeniz’deki bir rezervinden ilk doğal gaz sevkiyatını da devreye soktu, hane halkına ücretsiz tedarik sözü verdi ve ilk nükleer santralini Başkan Vladimir Putin’in neredeyse katıldığı bir törenle hizmete açtı.

Ana akım medyada geniş yer bulurken, devlet medyası ana rakibi Kemal Kılıçdaroğlu’na çok az ilgi gösterdi ve muhalefetten adil olmayan bir oyun alanı suçlamalarına yol açtı.

Ana muhalefet ittifakına yönelik saldırıları arasında, 40.000’den fazla insanın öldürüldüğü 1980’lerden beri bir isyan yürüten yasadışı Kürdistan İşçi Partisi’nden (PKK) destek suçlamaları da yer alıyor.

Kürt yanlısı Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından onaylanan Kılıçdaroğlu, Kürtlerin haklarını savunarak yanıt verdi ve Erdoğan’ı “milyonlarca Kürd’e terörist muamelesi yapmakla” suçladı.

Erdoğan, muhafazakar seçmenler nezdindeki cazibesini güçlendirmeye çalışırken eşcinselliğe karşı da konuştu ve LGBT haklarını savaşacağı “sapkın” bir kavram olarak nitelendirdi.

‘Türkiye’yi birlikte inşa edeceğiz’

Anketler, oylamanın ikinci tura gidebileceğini gösteriyor ve bazıları Erdoğan’ın geride kaldığını gösteriyor. Bu, onun alışılmışın dışında ekonomi politikalarının yol açtığı yaşam maliyeti krizinin derinliğine işaret ediyor.

Yetkililerin yükselen enflasyon karşısında faiz oranlarını düşürme hamlesi ekonomik büyümeyi artırmayı amaçlıyordu, ancak 2021’in sonlarında para birimini düşürdü ve enflasyonu kötüleştirdi.

Partisinin daha ortodoks politikalara dönebileceğine dair göstergelere rağmen, Erdoğan geçen ay iktidarda olduğu sürece faiz oranlarının düşeceğini ve enflasyonun da onlarla birlikte düşeceğini vurguladı.

Ekonomi, Erdoğan’ın iktidarının ilk on yılında, yeni yollar, hastaneler ve okullar ile 85 milyon insanın yaşam standartlarını yükselten uzun süreli bir patlama yaşarken, Erdoğan’ın ana varlıklarından biriydi.

“Kaybederse, bu onun imajına zarar verir. İstanbul Işık Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Seda Demiralp, “Ama onu sevenler ondan kolay kolay vazgeçmeyecekler” dedi.

Halime Duman, yüksek fiyatların birçok bakkaliye ulaşmasını engellediğini, ancak Erdoğan’ın hala sorunlarını çözebileceğine inandığını söyledi. İstanbul’un merkezindeki bir pazarda “Yemin ederim, Erdoğan bir bilek hareketiyle çözebilir” dedi.

mütevazi kökler

Cumhurbaşkanı, İslami meslek okuluna gittiği İstanbul’un fakir bir semtinde mütevazi bir kökten yükseldi ve siyasete yerel bir parti gençlik kolu lideri olarak girdi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinin ardından AK Parti (AKP) Genel Başkanı olarak sahneye çıktı ve 2003 yılında başbakan oldu.

AKP’si, 1960’tan beri dört hükümeti deviren Türkiye ordusunu ehlileştirdi ve 2005’te on yıllardır süren Avrupa Birliği’ne katılma hedefini güvence altına almak için müzakerelere başladı – bu süreç daha sonra ezici bir şekilde durma noktasına geldi.

Batılı müttefikler, başlangıçta Erdoğan’ın Türkiye’sini, otokrasi ve durgunluktan kurtulmaya çalışan Ortadoğu devletleri için bir model olabilecek, İslam ve demokrasinin canlı bir karışımı olarak gördüler.

Ancak daha fazla kontrol elde etme dürtüsü ülkeyi kutuplaştırdı ve uluslararası ortakları alarma geçirdi. Ateşli taraftarlar bunu, İslamcı öğretileri kamusal yaşamın merkezine yerleştiren ve dindar işçi sınıfını savunan bir liderin ödülü olarak gördüler.

Muhalifler bunu, güce bağımlı bir liderin otoriterliğe doğru bir hamlesi olarak tasvir ettiler.

Darbe girişiminin ardından yetkililer, 77.000’den fazla kişiyi yargılanmak üzere hapse atarak ve 150.000 kişiyi devlet işlerinden ihraç ederek veya askıya alarak baskı başlattı. Medya hakları grupları, Türkiye’nin bir dönem dünyanın en büyük gazeteci hapishanesi haline geldiğini söylüyor.

Erdoğan hükümeti, tasfiyenin darbe destekçilerinin yanı sıra İslam Devleti ve PKK’dan gelen tehditlerle meşrulaştırıldığını söyledi.

Yurt içinde, Ankara’nın kenarındaki genişleyen yeni bir başkanlık sarayı kompleksi, yeni güçlerinin çarpıcı bir işareti haline gelirken, yurtdışında Türkiye, Suriye, Irak ve Libya’ya müdahale ederek – genellikle kararlı bir güçle Türk yapımı askeri insansız hava araçları konuşlandırarak – giderek daha iddialı hale geldi.

Dronlar ayrıca Ukrayna’nın Rus işgaline karşı savunmasına yardımcı oldu.

Ancak müdahaleler çok az müttefik kazandı ve seçimlere geri sayım sürerken zor durumdaki bir ekonomiyle karşı karşıya kalan Erdoğan, bölgedeki rakipleriyle yakınlaşma arayışına girdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM