Kilo Kaybı Hedeflerinizi Sabotaj Ettirebilecek 6 Gıdalar-Ve Bunun İçin Ne Besleneceğiniz

Kilo Kaybı Hedeflerinizi Sabotaj Ettirebilecek 6 Gıdalar-Ve Bunun İçin Ne Besleneceğiniz

Şimdiye kadar fazla kilo vermeye çalıştınız, kilo kaybetmenin karmaşık (ve sinir bozucu) bir süreç olabileceğini biliyorsunuzdur. Bazı gıdalar kilo kaybı yolculuğunu hızlandırabilecekleri gibi, tüm gıdalar ya da kaloriler de eşit olarak yaratılmaz, bazıları çabucak raydan çıkabilir.

Burada, üç sağlık uzmanı hangi gıdaların tipinin ikinci kategoriye girdiğini ve bunun yerine neyi yemeniz gerektiğini açıklıyor.

Emülgatörlü gıdalar
Neden zararlıdırlar: Dondurma, mayonez, margarin, çikolata, fırıncılık ürünleri ve sosis gibi pek çok işlenmiş gıdalar doğal olarak iyi karıştırılmayan bileşenleri (örneğin yağ ve su) karıştırmaya yardımcı kimyasallar olan emülsiyon yapıcılar içerirler, NYC merkezli kayıtlı hemşire Rebecca Lee’yi açıklıyor . Emülgatörler ayrıca gıdaları cazip hale getirir, taze tutur ve kalıplanmayı önler. Bunların hepsi zararsız gelebilir, ancak fareler üzerine yapılan bir araştırma, bağırsak bakterilerini değiştirerek, inflamasyonu tetikleyerek ve obezite ve kalp rahatsızlığı riskini arttırarak bu kimyasalların tüketiminin vücudunda bir miktar olabileceğini bulmuştur.

Tükettiğiniz gıdaların emülgatörler içerdiğini görmek için etiketleri dikkatlice kontrol edin. Yaygın emülgatörler arasında: lesitinler, mono- ve di-gliseridler, poligliserol ester, sorbitan ester, PG ester ve şeker ester bulunur.

Bunun yerine ne yemeniz gerekir: Mümkünse, taze meyve ve sebzeler, çiftlik taze yumurta, baklagiller, fındık ve tohumlar gibi işlenmemiş gıdaları tercih edin.

MSG ile Gıdalar
Niçin zararlıdırlar: Monosodium glutamate (MSG) fast food (Chick-fil-A ve Kentucky Fried Chicken gibi), Çin yemekleri, ramen erişte, konserve gıdalar, işlenmiş etlerde ve diğer pek çok alanda yaygın olarak kullanılan oldukça addictive bir lezzet arttırıcıdır. Hazır ambalajlı gıdalar, Lee anlatıyor.

MSG yüklü gıdaların düzenli tüketimi kilo artışına ve diğer pek çok sağlık sorununa bağlıdır. 750 Çinli erkeğin ve kadınların yaptığı bir araştırmada , en MSG’yi pişirmede kullananların, hiç kullanmadıklarından yaklaşık üç kat daha fazla kilolu olma eğiliminde oldukları bulundu. Daha da korkunç, obezite riskindeki artış fiziksel aktiviteden ve tüketilen toplam kaloriden bağımsızydı.

MSG’ye bağlı diğer durumlar arasında fibromiyalji, yağlı karaciğer ve karaciğer toksisitesi , yüksek kan şekeri , astım , yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, nörolojik beyin bozuklukları , sindirim bozuklukları ve metabolik sendrom sayılabilir.

MSG, 40’dan fazla farklı isimle gizlenebilir, diye açıklıyor Lee. Glutamat, “hidrolize edilmiş” herhangi bir şey, maya özütü, jelatin, soya proteini, soya veya peyniraltı suyu proteini, soya sosu, “… protein” ve “kalsiyum veya sodyum ksantin” den herhangi bir şey. MSG, önlemenin zor olduğunu, çünkü FDA etiket üzerinde ancak bir ana madde olarak kullanıldığında listelenmesini gerektiriyor ve çok yaygın bir uygulama olan sadece bir işleme maddesi olarak kullanılmazsa, Lee açıklıyor.

Bunun yerine ne yemek gerekir: Basit baharatlar ile işlenmiş ve tecrübeli gıdalar arayın. Daha da iyisi, ekstra metabolik destek sağlamak için şalak biberle yemeklerinizi tadın. ( Birçok çalışma , fıstık biberlerinde kendilerine ısı kazandıran bileşik olan kapsaisin’in de metabolizmayı arttırdığını öne sürüyor ).

İLGİLİ: Metabolizmanızı Yenileyebilecek 5 Gıdalar

Yapay tatlandırıcılar
Neden zararlı oldukları: Birçok kişi sıfır kalorili şeker ikame maddelerini kilo kaybı aracı olarak kullanıyor ancak Lee’nin söylediğine göre bu tatlandırıcıların aslında zıt etkileri olabilir. Bir farenin olarak çalışma , yapay tatlandırıcılar sakarin, sukraloz veya aspartam glikoz intoleransı, obezite ve tip 2 diyabet ile ilişkili olan metabolik durum geliştirilmiş beslenmiştir olanlar. “Yapay tatlandırıcılar hayvanların bağırsak mikroorganizmalarını metabolik hastalıklarla ilişkili bakterilerin dengesi haline getirdi” diyor Lee. Dahası, 7 insan gönüllü üzerinde yapılan bir takip çalışmasında, 4 önerilen en yüksek doz sakarin tüketildikten sonra sadece bir hafta boyunca glükoza tolerans göstermedi.

Bunun yerine ne yemeniz gerekir: Fazla düzenli şeker tüketimi de sizin için iyi değildir ; bu nedenle tatlı istekleri, bütün meyveler, tarçın, fındık ezmesi ya da tatlı patateslerle doğal bir şekilde tatmin edin.

İLGİLİ: Daha İyi Neyin Var? Şekersiz, Eklenmiş Şekersiz veya Şekersiz

Rafine karbonhidratlar
Niçin zararlıdır? Rafine karbonhidratlarda yüksek bir diyet (düşünün: makarna, ekmek ve tatlılar) kan şekerinde bir artışa neden olur ve bu kan şekeri pankreasınızı kandaki şekeri temizlemeye yardımcı olmak için insülin üretmeye teşvik eder, diye açıklıyor New Jersey- kayıtlı diyetisyen Jeanette Kimszal . Bu, vücuda besinleri daha hızlı sindirip absorbe eder ve daha sonra enerji çökerine neden olabilir ve uzun vadede metabolizmanıza zarar verebilir.

Bunun yerine ne yemeniz gerekir: Kominik karbonhidratlar, tam tahıl ve sebzelerden oluşan, örneğin quinoa veya spagetti squash’a ulaşın. Kimsal, “Sindirimi yavaşlatacak ve metabolizmanızı kontrol altında tutacak lif içeriyor” diyor. “Her porsiyonda en az 3 gram lif bulunan tahıl ürünlerini arayın ve pakette ‘zenginleştirilmiş’ kelimeleri içermeyin.”

Az yağlı ürünler
Neden zararlıdır: Çoğumuz, ‘düşük yağ’ etiketli gıdaların kilo kaybı için iyi olduğunu varsaymaya eğilimliyiz; gram, yağ için gramın proteinler ve karbonhidratların iki katı kadar kalori olduğu gerçeği ile teorik olarak mantıklı. Ancak, İştah Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmada , araştırmacılar Kanada’da yaklaşık 6.000 gıdada beslenme bilgisini analiz ettiler ve az yağlı iddialara sahip ürünlerin kalorisinde tam yağ eşdeğerlerinden önemli ölçüde düşük olmadığını tespit ettiler. Dahası, “düşük yağlı gıdalar insanların ekstra kalorileri tüketmesine bile neden olabilir” diyor Lee. Farklı yağların doyma üzerindeki etkilerini araştıran ayrı bir çalışma , katılımcıların yağsız kekler ile karşılaştırıldığında düzenli kekler yedikten iki saat sonra daha az aç olduklarını ortaya koydu.

Bunun yerine yemeniz gereken şeyler: Yağdan kaçınmak yerine metabolizmayı , somon , orkinos, uskumru ve diğer soğuk su balıklarında bulunan omega-3’ler gibi iyi yağlar tüketerek hızlandırın .

Soda
Neden zararlıdır “Yüksek fruktozlu mısır şurubu (HFCS) içerdiğinden soda, metabolik sendroma neden olabilir (artan tansiyon, yüksek kan şekeri, bel çevresinde aşırı vücut yağı), bu durum artar kalp hastalığı, inme, diyabet riski,”Tanya Zuckerbrot, NYC tabanlı tescilli diyetisyen, F-Factor Diyet yazarı ve yaratıcısı diyor F-Factor . Fruktoz, diğer şekerle aynı miktarda tüketildiğinde, metabolizma üzerinde daha büyük zararlı etkilere sahip olduğunu belirtti. American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan bir çalışma , HFCS’nin metabolizma üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle obeziteye neden olabileceğini ortaya koymuştur.

Bunun yerine ne içeceksiniz: Probiyotiklerle yüklü, karbonatlı, fermente bir çay olan Kombucha ile gazlı dolgunuzu alın Zuckerbot önerir. Probiotiklerin sindirimi, ağırlığı ve metabolizmayı düzenlemesine yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM