Kredi Notu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Kredi Notu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Tüketiciler bankaların sunmuş olduğu ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve konut kredilerini kullanabilmek için ve çeşitli dönemlerde bankaların tarafından yapılan kampanyalardan yararlanmak için günümüz şartlarında Kredi Kayıt Bürosu tarafından her müşteriye ait banka işlemleri sonucu verilen Kredi Notu çok önemlidir. Her tüketicinin bankalardan kullanmış olduğu kredi, kredi kartı ve vadeli mevduat işlemleri sonucu belirli kredi notu vardır. Bankalar kredi kullandırırken kredi notu puanınızı baz alarak müşterilerine kredi vermektedir.

Son zamanlarda tüketici birbirinden farklı kredi paketleri üzerine yoğunlaşarak ihtiyaçları doğrultusunda kendilerine lazım olan kredi desteğini müşterisi oldukları bankalardan alabilmektedirler. Fakat bankalar her ne kadar müşterilerine kredi çekme veya kredi kartı başvurusu üzerine destek sunsa da belirli bazı kriterleri neticesinde tam anlamıyla kısıtlamalar getirmektedir. Aslında tüm bu kısıtlamalar olağan bir şekilde işleyen ve olması gereken kendi kuralları çerçevesinde yer almakta. Kredi notu üzerine destek veren bankaların sayısı günümüzde artarak neredeyse ülkemizdeki birçok bankayı kapsayarak ortak bir havuzda toplamıştır.

KREDİ NOTU NEDİR VE BANKALAR İÇİN NEDEN ÖNEMLİDİR?

Kredi notu tüketicinin daha önce bankalar veya diğer finansal kurumlarla yapmış oldukları faaliyetlerin bir nevi istatistiklerini bankalara sunan ve itibar puanını gösteren bir bildirim panelidir. Ülkemizde bulunan hemen her banka artık Kredi Kayıt Bürosu tarafından geliştirilen Findeks kredi notu havuzu sistemine dahil olarak, bankaların ortak itibar skoru havuzunu oluşturmaktadır. Merkez Bankası ile hemen her alanda benzer istatistikleri bankalara ve kullanıcılara sunan kredi notu sistemi sayesinde birçok banka kuruluşu kendilerinden kredi desteği almak isteyen kişilerin tüm istatistiklerine buradan bakarak olumlu veya olumsuz cevaplar vermektedir. Bu nedenle bankalara yapmış olduğunuz kredi başvurusu veya kredi kartı başvuru taleplerinizin olumlu geçmesi adına kredi notunuzun yüksek olması gerekmektedir.

KREDİ NOTU SORGULAMA

Kredi notu sorgulama işlemleriniz için birçok farklı yöntemler doğrultusunda işlemlerinizi yapabilirsiniz. Bunların arasında ilk sırada Findeks kredi notu sistemi gelmektedir. Findeks resmi web sitesine giriş yaparak, kullanıcı adınız ve şifreniz ile sisteme erişim sağladıktan sonra kredi notunuza dair tüm bilgilere erişebilir ve aynı zaman’da bankacılık hizmetlerine ilişkin tüm işlem istatistiklerini bu panelden detaylı olarak inceleyebilirsiniz. Kredi notu sorgulama işleminizi aynı zaman’da çeşitli GSM operatörü şubelerine giderekte kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Kredi Notu Aralıkları

Findeks kredi notu en az 1 en fazla 1900 olabilir ve belli aralıklarla kişilerin risk gruplarını belirler. Aşağıdaki tabloda kredi notlarının hangi risk seviyelerinde değerlendirildiği listelenmiştir.

Kredi Notu Risk Grubu

Kredi Notu Risk Grubu
1-699 En Riskli
700-1099 Orta Riskli
1100-1499 Az Riskli
1500-1699 İyi
1700-1900 Çok İyi

Kredi notu aralıkları risk gruplarını belirlese de bunları yorumlamak tamamen bankaların kendi inisiyatifindedir. Örneğin bir banka 700 ile 1099 aralığında orta riskli bir müşteri için kredi kullandırmazken, başka bir banka aynı müşteri için belli koşullarla kredi kullandırabilmektedir.

Bu tabloda yer almayan kredi notunun sıfır “0” olma durumu ile karşılaşılabilmektedir. Bu eğer daha önce herhangi bir kredi kartınız yoksa, bir kredi kullanmadıysanız veya bir banka hesabınız yoksa özetle bir bankayla daha önce bir ilişkiniz olmadığı durumlarda gerçekleşebilir. Bu durumda findeks’in değerlendirebileceği herhangi bir bankacılık işlemi olmayacak ve kredi notunuz sıfır olacaktır.

Kredi notunun sıfır olması birçok banka tarafından kredi başvurusu için ret sebebi olur. Çünkü müşterinin krediyi geri ödeyip ödemeyeceği konusunda bir kanaat oluşturamamaktadır. Kredi notunun sıfır olması bir nevi en riskli gruba dahil olmanıza yol açar. Bu yüzden ileride bankalarla bir ilişkiniz olacağını düşünüyorsanız, en kısa zamanda bir banka hesabı açmak veya bir kredi kartı çıkarmak mantıklı olacaktır.

Kredi Notunu Neler Etkiler?

Kredi notu kredi kullanmanız için önemli bir etken ve yüksek puan elde etmeniz önemlidir. Kredi notunu etkileyen bu unsurlar findeks risk raporuna dahil edilir, dolayısıyla kredi notunuzun yüksek olmasını istiyorsanız bu konulara dikkat etmelisiniz.

  • Toplam borç miktarınız
  • Borçlarınızı ödeme durumunuz
  • Bankalardaki kara liste cezalarınız
  • Kullanılan kredi veya kredi kartı sayısı
  • Senet protestosu ve kara liste cezası
  • Ret ile sonuçlanan kredi ve kredi başvuru sayısı
  • Bireysel birikim durumunuz
  • Diğer unsurlar

Findeks Kredi Notu Bileşenleri Nelerdir?

Ödeme Alışkanlıkları: %35

Bu bölümde kredi ve kredi kartı ödemelerinin son ödeme tarihleri içerisinde yapılıp yapılmadığı değerlendirilir. Kredi notunu doğrudan düşüren veya yükselten önemli etmenlerden birisidir. Kredili ürün ödemelerinde yaşadığınız herhangi bir gecikme kredi notunuzun düşmesine yol açmaktadır.

Mevcut Borç Durumu: %35

Raporun oluşturulduğu tarihe kadar olan tüm kredi, kredi kartı, teminatlı yada teminatsız kredi borçları bu bölümde analiz edilir. Borcunuz kredi limitlerine yakın veya üzerindeyse kredi notunuzu olumsuz yönde etkilenir. Burada kapanmış olan kredilerde ölçüme dahil edilir.

Yeni Kredili Ürünler: %11

Yeni alınan kredi veya kredi kartları bu bölümde değerlendirilir. Henüz ödemelerin zamanında yapılıp yapılmadığının belirlenememesinden ötürü nispeten yakın bir tarihte açılan kredili ürünler kişinin kredi notunu düşüren bir etki yaratır.

Kredi Kullanım Sıklığı: %10

Burada kişinin hangi sıklıkla kredili ürün kullandığı değerlendirilir. Eğer sıkça kredi kullanıyorsanız, bu kredi notunuzu olumsuz yönde etkileyen bir unsurdur. Daha az kredili ürün kullanmak kredi notunuzu yükseltir.

Diğer Kriterler: %9

Kredi notunu etkileyebilecek daha az önem arz eden diğer unsurlar bu bölümde değerlendirilir.

Kredi Notu Sorgulama

Findek risk raporu sonucu çıkan kredi notu daha önce sadece üye bankalar ve finans kuruluşları tarafından sorgulanabilirken, artık kişiler kendi kredi notunu öğrenebilirler. Kredi notu sorgulama nasıl yapılır öğrenin.

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kredi notu, findeks risk raporu oluşturulduğu tarihte belirlenen bir puandır. Zaman içindeki tüm bankacılık işlemlerinden etkilenir. Dolayısıyla kredi notunuz düşükse belli bir zamanda kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Kredi notu nasıl yükselir öğrenin.

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi notu artık tüm bankalar tarafından kullanılan ve kredi başvurularının olumlu veya olumsuz olmasını belirleyen en önemli unsur oldu. Kredi başvurusunun olumlu sonuçlanması için kredi notunun iyi seviyede olması gerekir. Başvuracağınız kredi için kredi notu kaç olmalı detaylıca inceleyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
kredi notu

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM