Mısır Dışişleri Bakanı: Türkiye-Mısır ilişkileri kademeli olarak ilerleyebilir

Mısır Dışişleri Bakanı: Türkiye-Mısır ilişkileri kademeli olarak ilerleyebilir

Mısır dışişleri bakanı 12 Haziran’da yaptığı açıklamada , karşılıklı saygıya dayalı olarak Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkilerin kademeli olarak ilerleyeceğini söyledi .

Mısırlı Sada El Balad TV’ye konuşan Samih Şükrü, Türkiye ile ilişkilerin “içişlerine karışmama, karşılıklı saygı ve çıkar” temelinde ele alındığını söyledi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun geçen hafta büyükelçilerin karşılıklı isimlendirilmesini öneren açıklaması üzerine Şükrü, “Türkiye’nin Mısır ile ilişkileri iyileştirme arzusu takdire şayan” dedi.

Türkiye’nin Mısır ile ilişkiler konusundaki tutumuna da değinen Shukri, Türkiye’nin “uluslararası hukuka, diplomatik uygulamalara, iyi komşuluk ilişkileri ilkelerine ve diğer ülkelerin içişlerine karışmama konusundaki kararlılığını beyan ettiğini” söyledi.

Mısır, bölgesel ve uluslararası ortaklarıyla sağlam zeminlerde ve kendi çıkarları doğrultusunda yakın ilişkiler kurmak istiyor” dedi.

Şukri, ikili ilişkilerin “izlendikten, değerlendirildikten ve bunun gerçekten Mısır’ın çıkarına olduğunu gördükten sonra” uygun bir zamanda gelişeceğini söyledi.

Geçen hafta Çavuşoğlu, Türkiye ile Mısır arasındaki görüşmelerin, ülkelerin dışişleri bakanlarının bir araya gelmesi ve karşılıklı büyükelçilerin atanmasıyla gelişebileceğini söyledi.

Çavuşoğlu, “Mısır ile ilişkilerimiz normalleşirse, işbirliği yapabileceğimiz, bu işbirliğine ihtiyacı olan çok ülke var” dedi.

Ankara ve Kahire, yedi yıldan uzun süren siyasi yabancılaşmanın ardından ilişkilerde bir restorasyon öneren ikili ilişkiler hakkında kısa süre önce açıklamalar yayınladı.

İki ülke, Doğu Akdeniz’deki deniz sınırlarını belirlemek için olası görüşmeler de dahil olmak üzere temaslar ve diyalog kurma konusunda olumlu sinyaller alışverişinde bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM