Piyasalar derecelendirme kuruluşlarının çok önüne geçiyor

Piyasalar derecelendirme kuruluşlarının çok önüne geçiyor

ar. Uygulamada proaktif davranmazlar, bu da müşterileri olan büyük yatırımcılar için daha yararlı olabilirdi.

Dört büyük derecelendirme kuruluşu da Yunanistan’ı yatırım yapılabilir seviyenin altına koyuyor ve BB düzeyinde olmasına rağmen yine de “önemsiz” olarak kabul ediliyor. 

Yunan tahvillerinin performansı, salgının ve yarattığı durgunluğun ortasında dünyanın en iyilerinden biri olmasına rağmen, geçen hafta tüm zamanların en düşük seviyelerine ulaşmasına rağmen, bu “hurda” durumu devam ediyor.

Yunanistan’ın 10 yıllık gösterge tahvil getirisi, İspanya ve Portekiz’in sadece 65 baz puan üzerinde ve İtalya’nın yaklaşık 10 baz puan üzerinde, bu üç ülke yatırım yapılabilir seviyeden yararlanıyor.

“Piyasa algısı ile ülke notları arasındaki uçurum olağandışı değil. Fitch Ratings’in kıdemli yöneticisi ve Batı Avrupa Egemenler Başkanı Michele Napolitano, derecelendirmeler ve devlet tahvil getirileri aynı riskleri kapsamıyor ”diyor.

Kathimerini’ye şunları söylüyor: “Fitch’in derecelendirmeleri tamamen kredi (yani temerrüt) riskinin göreceli sıralama sıralamasının bir ölçüsü iken, tahvil getirileri politika faiz oranları, enflasyon ve döviz kuru beklentileri gibi daha geniş bir temel faktör karışımını yansıtır; yanı sıra piyasa likiditesi ve risk iştahı koşulları. “

Napolitano, “Tahvil getirileri, merkez bankası operasyonlarından (nicel genişleme gibi), likidite gereksinimlerini değiştiren hükümet veya düzenleyiciler tarafından veya varlıkların risk ağırlıklandırılmasından veya teminat gereksinimlerini değiştiren takas odalarından da etkilenebilir” diye açıklıyor Napolitano.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM