Türkiye muhalefeti yerel seçimlerde Erdoğan’a misilleme yapmayı hedefliyor

Türkiye muhalefeti yerel seçimlerde Erdoğan’a misilleme yapmayı hedefliyor

Tayyip Erdoğan’ın 2023 genel seçimlerindeki zaferiyle yaralanan ve parçalanan Türkiye’nin muhalefeti, en büyük umudunun geleceğinin sonuca bağlı olduğu İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Pazar günkü yerel seçimlerde darbe indirmeyi hedefliyor.

31 Mart’ta ülke çapında yapılacak belediye seçimleri, Türkiye’yi yirmi yıl yönettikten sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kontrolünü güçlendirebilir veya NATO üyesinin derinden bölünmüş siyasi ortamında değişimin sinyalini verebilir.

Sonuçlar muhtemelen kısmen yüksek enflasyonun yol açtığı ekonomik sıkıntılar ve Kürt ve İslamcı seçmenlerin hükümetin performansını ve siyasi değişim umutlarını tartması tarafından şekillenecek.

Muhalefetin dönüşüm umutları, 2019’da AKP ve onun İslamcı öncülleri tarafından 25 yıldır yönetilen iki ana şehir olan İstanbul ve Ankara’da Erdoğan’ın AK Parti’sini yenilgiye uğratan yerel seçim sonuçlarıyla alevlendi. Ancak Erdoğan geçen yıl toparlandı, seçmenlerin yaşam maliyeti kriziyle ilgili endişelerine rağmen başkanlığı korudu ve milliyetçi müttefikleriyle meclis çoğunluğunu kazandı. Buna karşılık geniş bir muhalefet ittifakı parçalandı. Anketler, Erdoğan’ın 1990’larda belediye başkanı olarak adını duyurduğu 16 milyonluk İstanbul’da İmamoğlu ile AKP adayı eski bakan Murat Kurum’un yakın bir yarış içinde olduğunu gösteriyor. Görevdeki muhalif belediye başkanı başkent Ankara’da liderliğini sürdürüyor. Erdoğan, Türkiye için dünya sahnesinde daha büyük bir rol arayışındaydı ve son yıllarda Orta Doğu da dahil olmak üzere birçok ülkeyle yıpranan bağları onarmaya çalıştı. Ancak kampanya sırasında Türklerin belirsiz düşmanlara karşı savunma yapmak için AKP’ye oy vermesi gerektiğini söyledi.

Pazartesi günü Tokat’ın kuzey eyaletindeki bir mitingde, “Türkiye’nin bölgedeki ve dünyada artan gücünü ya da ilkeli ve adil duruşunu mide mide bulamayanlar şu anda pusuda bekliyorlar” dedi.

“2019 yılında Erdoğan ve AK Parti’nin İstanbul’u kaybetmesi büyük bir darbe oldu ve Erdoğan’ın itibarına bir çizik attı. O zamana kadar rakipsizdi, yenilmezdi” diyen Yetkin Report analisti Murat Yetkin, İstanbul’da kazanılacak bir galibiyetin Erdoğan için hayati önem taşıdığını belirtti.

Analistler, Erdoğan’ın 2028’de tekrar cumhurbaşkanı olabilmesini sağlayacak şekilde anayasa değişikliği teklifinde bulunabileceğini söylerken, “Bunu yaparsa, bu, yetkisini yerel yönetimlere kadar genişletebileceği ve destekleyebileceği anlamına gelir” dedi.

Ancak Sabancı Üniversitesi’nden siyasi analist Berk Esen, İmamoğlu’nun zaferinin muhalefeti canlandıracağını söyledi.

“Eğer muhalefet adayı İstanbul’da kazanırsa en azından ana muhalefet partisi önümüzdeki yıllarda Erdoğan’a meydan okuyabilecek yeterli güce sahip olabilecektir” dedi.

İmamoğlu’nun vermek istediği mesaj buydu.

İmamoğlu, İstanbul’daki genç Türklere hitaben yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin kaderi sizin ellerinizde” dedi. “Bir oyla Türkiye’de yanlış giden şeyleri değiştirebilirsiniz.”

Eleştirmenler, Erdoğan hükümetinin muhalifleri susturduğunu, insan haklarını aşındırdığını ve yargıyı ve diğer devlet kurumlarını kendi kontrolü altına aldığını söylüyor ancak yetkililer bu suçlamayı reddediyor.

Esen, “Oyun alanı iktidar ittifakının lehine dönüyor” dedi. “İmamoğlu temelde tek başına savaşıyor.”

Hükümet yanlısı medya Erdoğan’ın günlük mitinglerine geniş yer veriyor, muhalefetin kampanyalarına ise sınırlı yer veriliyor.

Ekonomi, Gazze, sallanan seçmenler

Erdoğan’ın umutları, Gazze ihtilafı konusunda İsrail’e karşı katı tutumu ve İslamcı kökenli AKP’nin ekonomiyi ele alma biçiminden duyduğu memnuniyetsizlik nedeniyle İslamcı Yeni Refah Partisi’ne verilen desteğin artması nedeniyle zayıflamış görünüyor. Erdoğan’ın İsrail’e karşı söylemi sertti ancak Ankara İsrail’le ticari bağlarını sürdürdü ve Refah’ın eleştirilerine maruz kaldı; bu da hükümetin Filistinlileri desteklemekte daha aktif olmasını isteyen Türkler arasında öfkeye yol açtı.

Refah Partisi genel başkan yardımcısı Mehmet Altınöz Reuters’e yaptığı açıklamada, “Refah Partisi olarak biz iktidarda olsaydık, İsrail Gazze’ye saldıramazdı” dedi ve İsrail’e ticari ambargo uygulanması çağrısında bulundu.

Anketler, Refah’ın desteğinin ikiye katlanarak yaklaşık %5’e ulaşmış olabileceğini ve bu durumun, aksi takdirde AKP’ye gidecek oyları tüketebileceğini gösteriyor.

Yetkin, “Daha radikal, İsrail karşıtı bir duruşları var ve bu da onları radikal İslamcılar arasında popüler kılıyor” dedi. Anketörlere göre Erdoğan’ın İstanbul’u geri kazanma şansı, birçoğunun partiye bağlılığı bir kenara bırakıp İmamoğlu’nu desteklemesi beklenen Kürt seçmenlere de bağlı olabilir.

Yerel seçimler diğer seçmenler için hükümetin ekonomik performansı hakkında karar verme fırsatı sunuyor. Türkler yıllardır yükselen fiyatlar ile mücadele ediyor; geçen yıl yapılan seçimlerden sonra ekonomi politikasında önemli bir U dönüşü yapılmasına ve faiz oranının 4.150 baz puanlık devasa bir artışla %50’ye yükselmesine rağmen yıllık enflasyon hala %70’e yakın.

Ekonomi ülke çapında seçmenleri etkileyen önemli bir faktör olsa da dikkatler İstanbul’a ve onun Türkiye’nin gittiği yöne dair verdiği mesaja odaklanacak.

MAK Araştırma Başkanı Mehmet Ali Kulat, “Bu seçimi kaybederse Ekrem İmamoğlu efsanesinin başı büyük dertte olacak” dedi. Ancak onun için zafer bu tabloyu değiştirecek.

“İmamoğlu önümüzdeki 20 yıl boyunca Türk siyasetinde önemli bir aktör olacak ve büyük olasılıkla bir sonraki cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olacaktır.”

[Reuters]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM