Üç büyüklerin umutları farklı hedeflere bağlı

Üç büyüklerin umutları farklı hedeflere bağlı

Yeni Demokrasi, SYRIZA ve PASOK, Pazar günkü oy pusulasına göre Cuma günü seçim yarışını farklı hedeflerle kapattı.

Muhafazakar ND için asıl amaç, 158 sandalyelik bölgede rahat bir salt çoğunluk sağlamak. Seçim bölgeleri dışındaki bölgelerde yaşayan gençlerin ve seçmenlerin oylarının bunu başarmanın anahtarı olduğuna inanıyor.

Öte yandan, SYRIZA için önümüzdeki zorlu günde yaşanacak gelişmeler için en önemli hedef, yüzde 20’nin üzerinde bir oranın korunup korunmamasıdır. PASOK’un Pazar günkü seçimler karşısındaki hedefi, Mayıs ayında yapılacak ilk seçimlerde kendisine destek veren seçmen sayısını artırarak yukarı yönlü seyrini sürdürmek. ​​​​​​​​

Cuma günü Skai’ye konuşan ND lideri Kyriakos Mitsotakis, sonucun kaçınılmaz bir sonuç olmadığı için insanların oy kullanması gerektiğini vurguladı.

ND, sandığa gidecek toplam kişi sayısı ne olursa olsun, kendi seçmeninin katılımının 2,4 milyonun oy kullandığı 21 Mayıs’taki seviyeye ulaşmasını kesinlikle istiyor. Bu hedefe ulaşmak için, oy kullandıkları bölgelerden başka bölgelerde yaşayan ve ona oy veren yaklaşık 200.000 kişinin Pazar günü ortaya çıkması gerekiyor.

Harekete geçirilmesi gereken bir diğer önemli grup ise 17-23 yaş arası genç seçmenlerdir. 21 Mayıs’ta yaklaşık 580.000 kişi vardı ve bunların %33’ü veya neredeyse 190.000’i ND’ye oy verdi. 

ND için bir başka endişe de, anketlere göre dokuza bile çıkabilen çok sayıda partinin sonunda Parlamento’ya girmesi. Bu, tam çoğunluk için barajı yükseltecek ve belirli koşullar altında 158 sandalye veya daha fazlası gibi hayati bir hedefin sorgulanmasına neden olabilir.

SYRIZA için Pazar günü, geleceği ve önümüzdeki dört yıl boyunca çizeceği rota ile ilgili tehlikede olan çok şey var. Sonuç, parlamentodaki gücüne ve merkez solda hegemonya için PASOK’la rekabetine dayanan eleştiri desibelleriyle doğrudan bağlantılı.

Yüzdenin %20’nin biraz altında olması felaket sayılmaz. Ama cesaret verici olmayacak. Değerlendirme ayrıca ND ve PASOK sonuçlarına da bağlıdır.

PASOK’a gelince, lideri Nikos Androulakis ve parti yetkilileri geçtiğimiz birkaç gün içinde onun merkezi bir siyasi oyuncu olarak dinamik bir şekilde ön plana dönme ve ND’ye karşı önemli bir muhalefet işlevi görme şansına sahip olduğu mesajını vermeye çalıştılar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM