Yunanistan, ilk krematoryuma doğru adımla kiliseye meydan okuyor

Yunanistan, ilk krematoryuma doğru adımla kiliseye meydan okuyor

Yunanistan , ilk krematoryumunu açmaya bir adım daha yaklaştı ve Atina’da Ortodoks kilisesinden gelen eleştirilere rağmen bir tesis inşa edilmesinin önünü açan bir kararname çıkardı.

Başbakan Alexis Tsipras, önlemi “en önemli ve gerekli reformlardan biri” olarak nitelendirdi ve kentin belediye başkanı Giorgos Kaminis, bunun “önemli bir adım” olduğunu söyledi.

2014’ten beri yasayı zorlayan Kaminis, “devletin vatandaşların temel haklarına yönelik yükümlülüğünü yerine getiren çok önemli bir gelişme” dedi. Belediye binasının “yasal çerçevedeki zayıflıkları” düzelterek sayısız zorluk yaşadığını söyledi. bu noktaya varmak için.

Yıllarca sevdiklerinize yakma arayan Yunanlılar yurt dışına çıkmak zorunda kaldı. Komşu Bulgaristan, ölü yakmaya izin verilen en yakın ülke.

Her ne kadar mezarlık alanı eksikliğinin hemen hemen her aileye kazıma yapılmadığı bir ülkede uzun zamandır gecikmiş olarak görülse de, ölü yakma kiliseden şiddetli bir muhalefetle karşı karşıya kalmıştır.

Üst düzey Ortodoks din adamları, cenaze törenlerinin mezar meydan okumalarına karşı gospel öğretileri dışında olduğunu ve asla kınamayacağını savunuyorlar. Dini kınama 2006’da yakma işlemini onaylayan ve Yunanistan’ı diğer AB üye ülkeleriyle aynı doğrultuda getirecek olan yasayı etkili bir şekilde bastırdı.

Kaminis, krematoryumun inşası için baskı yapan şehir belediye başkanları arasında yalnız kalmaktan uzaktır. Selanik belediye başkanı Yiannis Boutaris, geç karısının cesedini sınır ötesi yakma için Bulgaristan’a nakletmek zorunda kalırken kendi acı deneyiminden açıkça bahsetti.

Tesisler Selanik ve Yunanistan’ın batı liman kasabası Patras’ta onaylanmış olmasına rağmen, ilerleme yavaş olmuştur.

1950’lerden bu yana ülkenin artan kentsel nüfusunu yansıtan Yunan mezarlıklarındaki aşırı kalabalık, krematoryum ihtiyacını her zamankinden daha fazla zorlaştırdı. Birinci sınıftaki mezarlık alanlarıyla, gövdeler sık ​​sık üç yıl sonra çıkarılır, böylece araziler başkaları için serbest bırakılabilir. Kemikler daha sonra mezarlıklardaki ossuarlara transfer edilir, ancak raporlar tamamen ayrışmamış olan ceset lejyonudur.

Tsipras, başkentte bir krematoryum ihtiyacının “kendini kanıtladığını” söyledi. Ancak Ortodoks kilisesinin yönetici organı olan Kutsal Sinod, neredeyse kesinlikle savaşa hazırlanıyor, inşaatın ne zaman başlayacağına dair detaylar yetersizdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM