Yunanistan’da yarı zamanlı emek azalıyor gibi görünüyor

Yunanistan’da yarı zamanlı emek azalıyor gibi görünüyor

Yunanistan’da yarı zamanlı çalışanların sayısı, yavaş da olsa azalmaktadır ve bu, Yunan hanelerinin gelirleri için belirleyici bir faktördür.

2022 rakamları, pandemiden sonra 500 avronun üzerinde maaş alan işçilerde artış olduğunu gösteriyor, bu miktar elbette düşük ama yoksulluk sınırını aşıyor. Ne de olsa asgari ücretteki iki zam, 713 avro sınırına yakın maaş alan ve bunun üzerindeki çalışanların artmasına neden oldu.

Elbette, yarı zamanlı çalışanlar yoksulluk riskine maruz kalmaya devam ediyor, çünkü Yunanistan İstatistik Kurumu’nun verilerinin gösterdiği gibi, eşiği geçenler ayda 408 avroya kadar geliri olan yarı zamanlı çalışanlar. Çalışma Bakanlığı’nın Ergani veri tabanına göre bu, tüm çalışanların yaklaşık %18’ini oluşturuyor ki bu uzmanlar için bir baş ağrısı.

Yarı zamanlı çalışma, çalışanların büyük çoğunluğu için bir seçenek değildir, ancak İş Müfettişliği verilerinin de gösterdiği gibi, büyük miktarda eksik bildirilmiş veya kısmen sigortasız istihdam olduğu gerçeğini gözden kaçırmamak gerekir.

Çalışma uzmanı Yiannis Karouzos’un açıkladığı gibi, 2022 için (2021 geliri) tek kişilik bir hane halkı için sözde “yoksulluk eşiği” ELSTAT tarafından 5.712 Euro olarak belirlenirken, 2021’deki 5.251 Euro’dur. 14 maaş alan bir çalışan için, bu yıllık gelir 408€/aylık bir maaşa dönüşüyor, bu miktar doğrudan yarı zamanlı çalışmaya işaret ediyor, örneğin beş gün için dört saat, çünkü 2021’de temel maaş hala 650€’ydu.

Aynı şey aileler için de geçerli. Örneğin, iki yetişkin ve 14 yaşından küçük iki bağımlı çocuğu olan haneler için yoksulluk eşiği ELSTAT tarafından geçen yıl için 11.995 Avro olarak belirlendi (2021 için 11.028 Avro idi). Her iki ebeveyn de çalışıyorsa, o zaman ikisi de yarı zamanlı çalışmalıdır, çünkü bu aile için ayda 856 Avro, yani çalışan başına 420 Avro civarında bir gelir anlamına gelir. Alternatif olarak, bir ebeveyn tam zamanlı bir çalışan olabilir ve ikinci işsiz veya tamamen geçici istihdam ve ayda 200 €’ya kadar bir gelirle eksik istihdam edilebilir.

Her halükarda Karuzos, ELSTAT’ın verilerinden yoksulluğun sadece işsizlerin hanelerini değil, aynı zamanda yarı zamanlı çalışanların hanelerini de etkilediğinin açıkça görüldüğünü belirtiyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM