AB bakanları Ukrayna’ya yönelik Patriot vaatlerini yerine getirmedi

AB bakanları Ukrayna’ya yönelik Patriot vaatlerini yerine getirmedi

Avrupalı ​​bakanlar Pazartesi günü acilen Ukrayna’ya nasıl daha fazla hava savunması sağlanabileceğine baktıklarını, ancak Kiev’in en çok değer verdiği Patriot sistemlerine ilişkin somut taahhütler konusunda yetersiz kaldıklarını söylediler.

Lüksemburg’da bir araya gelen Avrupa Birliği dışişleri ve savunma bakanları, ABD Temsilciler Meclisi’nin hafta sonu 60 milyar dolarlık Ukrayna paketini onaylama yönündeki oylamasının, kendileri açısından herhangi bir rehavete yol açmaması gerektiğini söyledi.

“Bir gün neşeli olabiliriz ama yarın gelecek savaşa hazırlıklı olmalıyız. Bu nedenle sakinleşme olamaz” dedi Litvanya Dışişleri Bakanı Gabrielius Landsbergis toplantıya gelirken gazetecilere verdiği demeçte.

Rusya’nın Ukrayna’nın enerji altyapısına ve şehirlerine yönelik hava saldırılarını artırmasıyla, AB hükümetleri Kiev’e daha fazla koruyucu sistem sağlama yönünde baskı altında.

Ancak Ukrayna’nın halihazırda kullandığı ve hızlı hareket eden balistik füzeleri vurma yetenekleri nedeniyle büyük değer verdiği ABD yapımı Patriot’lara sahip ülkeler Pazartesi günü herhangi bir taahhütte bulunmadılar.

Kiev son haftalarda daha fazla Patriot için baskı yapmaya başladığından beri, Almanya ekstra batarya sözü veren tek AB ülkesi oldu.

Berlin aynı zamanda ekipman bağışları ve mali katkılar yoluyla diğer ülkelerden Ukrayna’ya daha fazla hava savunması sağlanması çabasına da öncülük ediyor.

Yunanistan, Hollanda, Polonya, Romanya, İspanya ve İsveç gibi diğer Avrupa ülkelerinde de Patriot sistemleri bulunuyor.

Yetkililer, ulusal savunmanın ayrılmaz bir parçası olan Patriot’lardan ülkelerin ayrılmasının zor olduğunu söylüyor.

Ukraynalı yetkililer ise AB ülkelerinin hava saldırısına uğrama riskinin son derece düşük olduğunu, Ukrayna’nın bu tür saldırılarla sık sık karşı karşıya kaldığını ifade etti.

İsveç Savunma Bakanı Pal Jonson, Stockholm’ün Ukrayna’ya RBS 70 taşınabilir sistemi de dahil olmak üzere hava savunma silahları vermeyi zaten kabul ettiğini söyledi.

İsveç’in Patriot’ları da sağlayıp sağlayamayacağı sorulduğunda şunları söyledi: “Bu olasılığı göz ardı etmiyorum ama şu anda mali katkıya odaklanmış durumdayız, aynı zamanda muhtemelen (daha fazla) RBS 70’e de odaklanıyoruz çünkü bu, Patriot’lar üzerindeki baskının bir kısmını hafifletebilir. ”

İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares, “Ukrayna’nın hava savunmasına olan ihtiyacının çok iyi farkındayız ve özellikle Patriots ve İspanya her zaman elinden geleni yaptı.”

Şöyle ekledi: “Bu gerçek bir savaş olduğu için, ne verdiğimizi, ne zaman ve nereden verdiğimizi çok fazla açıklama fikrine pek sıcak bakmıyorum.”

Yunanistan, silah ve mühimmat göndermesine rağmen, esas olarak Türkiye ile yaşadığı gerginlikler nedeniyle Ukrayna’ya daha büyük ölçekli savunma sistemleri veya jetleri göndermeye uzun süredir direniyordu.

Yunanistan’ın Ukrayna’ya S-300 karadan havaya füze sistemleri göndermeyi planlayıp planlamadığı sorulduğunda, hükümet sözcüsü Pavlos Marinakis Atina’da şunları söyledi: “Ülkenin caydırıcılık kabiliyetini veya hava savunmasını minimum düzeyde bile tehlikeye atacak hiçbir hareket olmayacak.”

Hollanda Savunma Bakanı Kajsa Ollongren, Ukrayna’ya askeri yardım sağlayan sözde Ramstein grubu ülkelerinin hafta sonunda toplanacağını söyledi. Bu toplantı hükümetlere Kiev’e hava savunma bağışlarını duyurmaları için başka bir fırsat sağlayacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM