ABD, Hamas’a bağış toplamayı durdurması için şüpheci Türkiye’ye baskı yapıyor

ABD, Hamas’a bağış toplamayı durdurması için şüpheci Türkiye’ye baskı yapıyor

ABD Hazinesi’nin terörizmin finansmanı konusunda üst düzey yetkilisi Perşembe günü yaptığı açıklamada, Filistinli militan grup Hamas’ın Türkiye’de fon toplaması ve potansiyel olarak yerel yasaları çiğnemesi konusundaki derin endişelerini Türk hükümet yetkilileriyle görüştüğünü söyledi.

Terörizm ve Mali İstihbarattan Sorumlu Hazine Müsteşarı Brian Nelson, Türkiye’nin Hamas’ın bağış toplama planlarında “önde gelen” bir ülke olduğunu ve grubun İsrail’le savaşının ortasında daha fazla nakit ararken bundan büyük olasılıkla yararlanacağını söyledi.

Nelson, İstanbul’da Türk hükümet yetkilileriyle finans ve iş dünyası gruplarıyla yaptığı toplantılar arasında gazetecilere şunları söyledi: “Hamas’ın, gelecekteki olası terörist saldırılar için [burada, Türkiye’de] fon sağlamaya devam etme ve mali destek bulma yeteneğinden derin endişe duyuyoruz.”

Türkiye dışişleri bakanlığının yorum yapması hemen mümkün olmadı.

Çoğu Batılı müttefikinin ve bazı Körfez ülkelerinin aksine Türkiye, Hamas’ı terörist bir grup olarak görmüyor ve bazı üyelerine ev sahipliği yapıyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Hamas’ı “özgürlük savaşçıları” olarak nitelendirdi ve son haftalarda Gazze’ye yönelik bombardımanı nedeniyle İsrail’i “terör devleti” olmakla eleştirdi.

İsrail’in en yakın müttefiki ABD, 7 Ekim’de İsrail’e düzenlenen saldırının ardından Hamas’a sağlanan fonları kısıtlama çabaları kapsamında çok sayıda Türk kurum ve kişiye yaptırım uyguladı.

Nelson, Türkiye’nin Hamas’ın bağışçılardan, yatırım portföylerinden, hayır kurumlarından ve kar amacı gütmeyen kuruluşlardan fon toplamaya yönelik geçmiş çabalarıyla bağlantılı olduğunu söyledi.

Türkiye, Hamas’ı meşru görse bile, Hamas’ın yine de iç yasaları ihlal edebileceğini söyledi ancak buna dair somut bir örnek vermedi.

Türkiye’nin bu sorunu ABD yaptırımlarına bakılmaksızın kendi yerel yasal makamları çerçevesinde çözmesi için yeterli fırsat var” dedi.

Nelson, Türk yetkililerin kendisine Hamas’ın ülkede terör örgütü olarak kabul edilmediğini hatırlattığını, aynı zamanda Türkiye’nin kara para aklama ve şiddet eylemlerinin doğrudan finansmanı da dahil olmak üzere iç hukuk ihlallerine tolerans göstermeyeceğini hatırlattığını söyledi.

Washington, Hamas’ın yüz milyonlarca dolar değerinde olduğu tahmin edilen yatırım portföyünün Türkiye, Sudan, Cezayir, Birleşik Arap Emirlikleri ve başka yerlerde faaliyet gösteren şirketleri içerdiğini söylüyor.

Rusya

Nelson ayrıca, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşında kullanılan çipler, yarı iletkenler ve diğer bileşenler de dahil olmak üzere malların transit geçişini yaparak yaptırımlardan kaçmasına yardım ettiğinden şüphelenilen Türk kuruluşlarına daha fazla ABD yaptırımı uygulanması olasılığını da dile getirdi.

Nelson, son 18-24 ayda “yüksek öncelikli çift kullanımlı” bileşenlerin Türkiye üzerinden Rusya’ya transit geçişinde altı kat artış yaşandığını söyledi. Kendisi, Türk liman ve havalimanlarında “çok fazla” Rus gemisi ve uçağına hizmet verildiğini de sözlerine ekledi.

“[Türkiye’nin] Ukrayna’ya yönelik çok samimi destek ifadeleri bağlamında istediğimiz sonuçları alamıyoruz” dedi.

Türkiye, kendi topraklarındaki yaptırımların atlatılmayacağını ve Rusya’nın savaş çabalarında transit hiçbir şeyin kullanılmadığını söylüyor.

Ankara, yaptırımlara prensipte karşı çıktığı ve işgali kınamasına rağmen hem Moskova hem de Kiev ile iyi ilişkiler sürdürdüğü göz önüne alındığında, Washington’a iddialarının kanıtını sunmasını söyledi.

Nelson, Türk finans, denizcilik ve hava taşımacılığı sektörlerinin, Washington’un “bu zorluğun üstesinden gelmek için tüm yetkilerini mümkün olduğunca yaratıcı bir şekilde” kullanması nedeniyle agresif kalmasını bekleyebileceğini söyledi.

Rusya geçen yıl Ukrayna’yı işgal etti ve savaş büyük ölçüde istikrarlı bir çizgide ilerliyor. [Reuters]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM