ABD ve AB milletvekilleri petrol ve gaz için uluslararası metan standardı istiyor

ABD ve AB milletvekilleri petrol ve gaz için uluslararası metan standardı istiyor

Avrupa Birliği ve ABD’li Demokrat milletvekillerinden oluşan bir grup, Salı günü yayınlanan bir mektupta, ülkelerin güçlü sera gazına yönelik daha sert önlemler almasına yardımcı olmak amacıyla, Uluslararası Enerji Ajansı’ndan petrol ve gaz sektörünün metan emisyonlarını ölçmek için uluslararası standartlar geliştirmesini istedi.

AB, 2030’dan itibaren Avrupa’nın petrol ve gaz ithalatlarına metan emisyonu sınırlamaları getirecek, ancak kesin sınırın nasıl hesaplanacağını henüz doğrulamadı. Şu anda, firmaların gazlarıyla ilişkili emisyonlarla ilgili iddiaları nasıl saymaları ve doğrulamaları gerektiği konusunda uluslararası bir anlaşma yok.

Reuters’ın gördüğü, IEA İcra Direktörü Fatih Birol’a yazılan mektupta, Avrupa Parlamentosu’ndaki en büyük iki yasa koyucu grubunun temsilcileri de dahil olmak üzere yedi AB milletvekili ve on ABD Demokratı, enerji düzenleyicisinden petrol ve gaz sektöründen kaynaklanan metan emisyonlarının ölçülmesi için uluslararası standartların geliştirilmesine yardımcı olmasını istedi.

1 Temmuz tarihli mektupta, “Mümkünse 30 Haziran 2025 tarihine kadar bu uluslararası standartlar ve süreçlere ilişkin önerilerinizi içeren bir rapor yayınlamanızı rica ederiz” denildi.

Mektupta, amacın ülkelerin metan emisyonlarını azaltmak için politikalar geliştirmelerine yardımcı olmak olduğu belirtildi. IEA’dan ülkelerin fosil yakıt ithalatına metan standartlarını uygulayan politikalar benimsemelerine yardımcı olmasını ve bunun petrol ve gaz fiyatları üzerindeki olası etkisini analiz etmesini istedi.

Metan, elektrik santrallerinde ve evleri ısıtmak için yakılan gazın ana bileşenidir. Ayrıca karbondioksitten sonra iklim değişikliğinin ikinci en büyük nedenidir ve sızdıran petrol ve gaz boru hatları ve altyapıdan atmosfere kaçtığında küresel ısınmaya katkıda bulunur.

ABD, geçen yıl yerli petrol şirketlerinin metan emisyonlarını sınırlamalarını gerektiren kurallarını ortaya koydu.

Mektubun imzacıları arasında AB Parlamentosu’nun iki büyük milletvekili grubu olan Avrupa Halk Partisi ile Sosyalistler ve Demokratlar’ın temsilcilerinin yanı sıra Parlamento’nun AB metan yasası müzakerecileri Yeşil Partili milletvekili Jutta Paulus ve liberal Pascal Canfin de yer aldı.

ABD Temsilciler Meclisi’nden imza atan 10 kişinin tamamı Demokrattı. [Reuters]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM