‘AK Parti’yi tabiatla sınamak kimsenin haddi değil’

‘AK Parti’yi tabiatla sınamak kimsenin haddi değil’

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu,AK Parti Hükümeti‘ni yeşille, tabiata sahip çıkmakla sınamaya kalkışmak kimsenin haddine değildir. Biz de buna izin vermeyiz.” dedi.

Çavuşoğlu, TBMM Genel Kurulunda, CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu’nun Bursa’nın İznik ilçesinin sorunlarına ilişkin gündem dışı konuşması sonrasında söz aldı.

Kayışoğlu’nun, İznik’in AK Parti hükümetleri döneminde ihmal edildiği, ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan geriye gittiği yönündeki iddialarına yanıt veren Çavuşoğlu, İznik’in tarihi ve coğrafyası açısından eşsiz ilçelerden biri olduğunu belirtti.

AK Parti iktidarları olarak Bursa’da gerçekleştirdikleri yatırım ve projeler hakkında bilgi veren Çavuşoğlu, Kayışoğlu’nun İznik Gölü çevresinin betonlaştırıldığı, ağaçların kesildiği yönündeki iddialarına da değindi.

Çavuşoğlu, “İnsanın hizmetine sunulan bir konuda elbette bütün hassasiyetleri nazara alarak bir değerlendirme yapmak lazım. Ama istismar siyasetine savrulmak yakışık almıyor. Eğer buraya savrulursanız, biri de çıkar size sorar ki 159 tane Atatürk’ün mirası olarak ekilen Yalova’daki ağaçlar için neden burada konuşmadınız?” ifadesini kullandı.

“Son bir ayda 35 bin ağaç diktik”

Söz konusu çalışma kapsamında kesilen sekiz ağaç olduğunu, yerine de şu anada kadar 350 ağacın dikildiğini, toplamda ise bin yetişmiş ağacın dikileceğini vurgulayan Çavuşoğlu, Bursa genelinde ise son bir ayda 35 bin ağaç dikimi yapıldığını bildirdi.

Çavuşoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“2013’de beş, altı ağacın adeta arkasına gizlenerek Türkiye’yi alev topuna döndürmek isteyenlerin yaptıklarını gördüğümüz ve meselenin ağaç meselesi olmadığı ortaya çıktıktan sonra bu konudaki her retoriğiniz, sadece algıdan, istismar siyasetinden ibarettir. AK Parti Hükümeti’ni yeşille, tabiata sahip çıkmakla sınamaya kalkışmak kimsenin haddine değildir. Biz de buna izin vermeyiz.”

“Ketendere’de bir Ro Ro iskelesi yapılıyor”

Bakan Çavuşoğlu’nun konuşmasının ardından kürsüye gelen CHP’li Kayışoğlu da yapılan konuşmaların cennet vatanın her karış toprağının en iyi şekilde korunması için olduğunu ve samimi duygularla gerçekleştirildiğini bildirdi.

Olumlu çalışmaları takdir ettiklerini belirten Kayışoğlu, Genel Kurulda bütçe görüşmeleri sırasında, Bursa’da bir yangın sonrası gerçekleştirilen ağaçlandırma çalışmasıyla ilgili Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na teşekkür ettiğini hatırlattı.

Gündem dışı konuşmasındaki, Ketendere mevkisinde Ro Ro iskelesi yapılacağına ilişkin sözlerini anımsatan ve buna karşı olduklarına işaret eden Kayışoğlu, “Ketendere’de bir Ro Ro iskelesi yapılıyor. Bizzat dava açtık. Mahkeme de yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bu bir mahkeme kararı, isteyene gönderirim.” dedi.

Bakan Çavuşoğlu’nun İznik Gölü çevresinde yürütülen çalışmalardan bahsederken, kesilen ağaçlarla ilgili “kuru ağaç” nitelemesi yaptığını belirten Kayışoğlu, “Mesele üç, beş ağaç değil. Mesele İznik Gölü’nün etrafını betonla çevirip bu gölü ölüme mahkum etmeniz.” ifadesini kullandı.

Kayışoğlu, İznik’teki bazı tarihi ve doğal mekanlarla ilgili eski ve yeni fotoğrafları da kürsüden gösterdi.

-“Haksızsam ‘Haksızsın’ diyebilirsiniz”

Bakan Çavuşoğlu tekrar söz alarak, herkesin empati yapmasını istedi. Çavuşoğlu, “Yalova’da ki Mustafa Kemal Atatürk’ün miras bıraktığı söylenir, o ağaçlar kesilirken hiçbir şey söylemeyenlerin konuyu istismar ettiğini söylüyorum. Haksızsam, ‘Haksızsın’ diyebilirsiniz. Ama değilim.” değerlendirmesinde bulundu.

Çavuşoğlu, iktidar olarak ne kadar iyi iş yapsalar da muhalefetin bunlar için teşekkür etmeyeceğini bildiklerini dile getirdi.

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel ise söz alarak muhalefet olarak yararlı çalışmaların her zaman yanında olduklarını, dünkü Genel Kurul görüşmelerinde Basın İlan Kurumunda, Anadolu medyasına yönelik olumlu bir düzenlemeye imza attığı için bizzat Bakan Hakan Çavuşoğlu’nun adını anarak teşekkür ettiğini hatırlattı.

Sertel, ancak düzenlemenin Bakanlar Kurulunca imzalanmadığı için uygulamaya başlamadığına işaret ederek, Çavuşoğlu’ndan bu konuda da katkı vermesini talep etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM