Almanya, Türkiye’ye bağlı camiye saldırı sırasında dört Suriyeliyi tutukladı

Almanya, Türkiye’ye bağlı camiye saldırı sırasında dört Suriyeliyi tutukladı

Almanya, Almanya’nın güneyindeki Ulm şehrinde bir camiye bağlı bir saldırı gerçekleştirdiği şüphesiyle 18 ila 27 yaşları arasında bildirildiği bildirilen dört Suriyeli vatandaşı tutukladı.

Olay sırasında cami yanında bulunan üç şüpheli, dördüncü kişi saldırıda kullanılan malzemeyi sağladığında, Ulm polisi bir ifadede, adamlardan birinin suçu itiraf ettiğini söyledi.

Şüpheliler, Stuttgart’ta mahkemede göründüler ve savcıların talebi üzerine 29 Mart’ta tutuklandıktan sonra tutuklandılar.

Almanya’nın en büyük Müslüman-Türk derneklerinden biri olan İslam Toplumu Ulusal Görünümü’ne (IGMG) ait cami, 19 Mart’ta Molotov kokteylleriyle saldırıya uğradı.

Saldırı yaralanmaya neden olmadı, ancak küçük bir hasar meydana geldi.

Alman İçişleri Bakanlığı kaynaklarına dayanan 20 Mart tarihli Alman gazetesi Funke Mediengruppe, Almanya’da 2018 yılında Türk kurumlarına karşı toplam 37 saldırı gerçekleştirdi.

Yasadışı Kürdistan İşçi Partisi (PKK) ve Suriye Kürt Halkı Koruma Birlikleri (YPG) sempatizanlarının bu saldırıların çoğunun arkasında olduğuna inanılıyor.

PKK, 1993’ten beri Almanya’da yasaklanmış, ancak ülkenin Kürt göçmen nüfusu arasında yaklaşık 14.000 takipçinin aktif olduğu görülüyor.

Türkiye, uzun zamandır Almanya’yı, PKK’nın ülkedeki fon toplama, işe alma ve propaganda faaliyetlerine karşı ciddi önlemler almamasıyla suçladı.

Almanya, büyük bir kısmı 1960’lı yıllarda ülkesine taşınan, ikinci ve üçüncü kuşak Alman kökenli Türk kökenli, 3 milyonluk bir Türk topluluğuna sahiptir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM