Alphabet’in X Lab’ı personel azaltıyor ve finansman için dış yatırımcılara yöneliyor

Alphabet’in X Lab’ı personel azaltıyor ve finansman için dış yatırımcılara yöneliyor

Alfabe (GOOGL.O), yeni sekme açarBloomberg News’in Pazartesi günü konu hakkında bilgisi olan kişilere dayandırdığı haberine göre, yeni teknoloji geliştirme bölümü, projelerinin finansmanına yardımcı olmak için dış yatırımcılara yöneldiği için düzinelerce işçiyi işten çıkarıyor.
Raporda, X Lab bölümünün, Alphabet ve dış yatırımcıların desteğiyle girişimlerinin birimden daha kolay çıkarılmasını sağlayacak bir yapıya geçiş yaptığı belirtildi ve işten çıkarmaların destek personeline odaklandığı belirtildi.
Bölümden bir sözcü Reuters’e şunları söyledi: “X, iklim değişikliği ve bağlantı gibi küresel zorluklarla mücadele ediyor ve sürekli olarak ay çekimlerimizi hayata geçirme biçimimizi kolaylaştırmanın yollarını arıyoruz.”
X Lab, Alphabet’in, ışık ışınlarını kullanarak dünyanın uzak bölgelerine internet hizmetleri getirmeyi amaçlayan “Taara” gibi özel projeleri üstlenen araştırma bölümüdür. Bu, sürücüsüz teknoloji firması Waymo’nun, drone dağıtım hizmeti Wing’in ve sağlık teknolojisi girişimi Verily Life Sciences’ın ortaya çıkmasını sağladı.
Raporda, son zamanlarda risk sermayedarları, devlet varlık fonları ve özel sermaye şirketleriyle finansman konusunda görüşmelerde bulunulduğu belirtildi.
Alphabet’in X Lab’ı da içeren ve ileri ve deneysel teknolojiler geliştiren firmaları barındıran “Diğer Bahisler” birimi, üçüncü çeyrekte 1,19 milyar dolar zarar açıkladı. Ancak bu rakam, Google’ın ana şirketinin harcamaları dizginlemesi nedeniyle geçen yılki 1,6 milyar dolarlık kaybından daha küçüktü.
Pazartesi günkü hamle, Google’ın maliyetleri düşürme ve verimliliği artırmaya yönelik agresif kampanyası kapsamında reklam satış ekibinde, donanımında, Voice Assistant’ta ve artırılmış gerçeklik ekiplerinde yüzlerce çalışanı işten çıkaracağını açıklamasından birkaç gün sonra geldi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM