Amerika’da Görülen Davada Zarrab Sanık Değil

Amerika’da Görülen Davada Zarrab Sanık Değil

Amerika’da görülen ve Türkiye’yi de çok yakından ilgilendiren dava başladı. Davada sanık sandalyesinde sadece Halkbank Eski Genel Müdürü Hakan Atilla oturacak.

17 aralık rüşvet davası kapsamında Türkiye’de tutuklanan ve 80 gün hapis yattıktan sonra serbest kalan Rıza Zarrab, serbest kaldıktan sonra Amerika’ya gitmişti. Amerika’da ise İran’a karşı uygulanan yaptırımlara uymayıp Amerika’yı dolandırmak suçundan tutuklandı. Uzun süredir tutuklu bulunan Zarrab’ın hakim karşısına ne zaman çıkacağı ise bilinmiyordu. Zarrab kısa süre önce itirafçı olacağını açıklamıştı. Bu açıklama sonucunda ise bu gün görülecek olan davada Zarrab’ın sanık mı yoksa tanık mı sandalyesinde oturacağı soruları sorulmaya başlanmıştı.

İşte ülkemizi de yakından ilgilendiren ve bu gün görülecek olan dava başladı. Büyük merak konusu olan Zarrab’ın davada sanık olarak mı bulunacağı sorusu da yanıt bulmuş oldu. Zarrab sanık sandalyesinde oturmuyor. Aynı davada yargılanacak olan Halkbank Eski Genel Müdürü Mehmet Atilla sanık sandalyesinde tek balına oturuyor. Hakim jüri seçiminde, jüri üyelerine sanık bilgisi verirken Zarrab’ın ismini zikretmedi.

Davanın Türkiye saatli ile 18:00’da başlaması beklenirken bu davada jüri üyesi olmak isteyen insanların sayısındaki beklenmedik artış davanın iki saat gecikme ile başlamasına neden oldu.

Duruşma salonuna ilk olarak sanık olarak yargılanacak olan Hakan Atilla alındı. Ardından hakim ve jüri üyeleri salona geldiler ve dava başladı. Davaya ilginin beklenenden fazla olmasından dolayı, izleyici ve basın mensuplarının salona sığmaması nedeniyle, davayı başka bir salondan video konferansla izlemeleri sağlandı.

Zarrab’ın sanık sıfatıyla davaya katılmaması ise itirafçı oldu söylentilerini güçlendirdi. Amerikan hukukunda savcıların, iş birlikçi sanığın itirafları adlı bir dosya bulundurma hakkı var. Bu davada ise Zarrab’ın bu kategoride olduğu son gelişmelerle güçlenen bir söylenti.

Ayrıca hakimin, jüri seçiminde Ebru Gündeş, Fetullah Gülen, Türkiye Amerika ilişkileri, İran, Türkiye haberleri gibi konuları kapsayan sorular yöneltmesi de dikkatlerden kaçmadı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM