Atina, Selanik’te nöbet değişimi

Atina, Selanik’te nöbet değişimi

Yunanistan’da Pazar günü yapılan yerel ve bölgesel seçimlerin ikinci turu, ülkenin en büyük iki belediyesi olan Atina ve Selanik’te tedirginlik yaratırken, iktidardaki Yeni Demokrasi’nin resmi olarak desteklediği adaylar ikinci turda kalan altı bölgenin beşinde mağlup oldu.

PASOK destekli Haris Doukas, Yunanistan’ın başkentinde görevdeki belediye başkanı Kostas Bakoyannis’e karşı büyük bir zafer elde etti. Oyların %97’den fazlası sayıldığında Doukas %55,97 oy alırken, ND’nin desteklediği %44,03 oy alan Bakoyannis önde gidiyor.

“Bugün Atina kazandı, şehir yeni bir sayfa açıyor. Atinalılara teşekkür etmek istiyorum, üstlendiğim sorumluluğun bilincindeyim. Vatandaşlar imkansızı başardılar” dedi Doukas.

Bakoyianni ise “başım dik” olarak ayrıldığını söyledi.

“Hem ekibim hem de ben, organize ve ciddi bir geçiş için onun (Doukas’ın) emrindeyiz. Sonucun sorumluluğu tamamen bana aittir” dedi.

Yunanistan’ın kuzeyindeki Selanik’te bağımsız Stelios Angeloudis, görevdeki Konstantinos Zervas’a karşı %67’lik bir oy oranıyla seçildi.

Başbakan Kyriakos Mitsotakis, ilk turdaki baskın performansın ardından ND destekli adayların bölgesel seçimlerde kaybettiklerine değinerek bunun “Yeni Demokrasi için iyi bir gece olmadığını” kabul etti.

İktidar partisi yalnızca Mora Yarımadası’nı kazanırken, kaybettiği bölgelerden dördü (Doğu Makedonya ve Trakya, Batı Makedonya, Trakya ve Kuzey Ege) isyancıların eline geçti. Diğer kayıp ise geçen ay yaşanan sel nedeniyle harap olan Tesalya’da yaşandı.

Sonuç, şüphesiz muhafazakar parti için küçük ama önemli bir darbe oldu; çünkü iki turda ülkenin 13 bölgesinden yalnızca yedisini kazanmayı başardı; bu, hedef olarak belirlediği 13/13’ten çok uzaktı. 

“Tüm bölge ve belediye başkanlarını tebrik etmek istiyorum. Onlarla çalışmak hükümetin görevidir” diyen Mitsotakis, “ana sonuçların ilk Pazar günü çıkarıldığını” kaydetti.

Katılımın düşük olduğuna değinen Erdoğan, “Bize biraz düşünme fırsatı vermeli” dedi.

“Devletin ayakları yere sağlam basmalı. Reform gündemimize vurgu yaparak bunu yapmaya devam edeceğiz. Üç ay önce partilerin gücünün açıkça kaydedildiği genel seçimleri yaşadık” diye vurguladı.

Sonuçlar hakkında yorum yapan ana muhalefet partisi SYRIZA lideri Stefanos Kasselakis, bunların “Mitsotakis rejimindeki ilk büyük çatlağı” temsil ettiğini söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM