Biden, Beyaz Saray kutlamasında Yunan ideallerini ve bağımsızlığını övdü

Biden, Beyaz Saray kutlamasında Yunan ideallerini ve bağımsızlığını övdü

Başkan Joe Biden, Perşembe günü Beyaz Saray’da düzenlenen Yunanistan Bağımsızlık Günü kutlamasında Yunan ideallerine ve ABD’yi Yunanistan’a bağlayan bağlara saygı duruşunda bulundu.

“Amerika’nın kurucu babaları antik Yunan düşünürlerini ve liderlerini inceledi. 1776’daki devrimimiz, özgürce değil, kelimenin tam anlamıyla onların fikirlerinden ilham aldı,” dedi Biden, Yunan Amerikalılardan ve Yunanistan’ın siyaset, iş dünyası ve sanat camiasından dostlarından oluşan bir kalabalığa.

“Bundan kırk beş yıl sonra Yunan yurtseverleri, Amerika’nın özgürlük arayışıyla harekete geçerek kendi bağımsızlıkları için savaştılar. Bu nedenle Yunanistan’ın bağımsızlığının yıldönümü Amerika’da da özel bir gün. Uluslarımız birbirine bağlı. Ortak değerlerimiz, ortak özlemlerimiz ve her şeyin mümkün olduğuna dair ortak inancımız var” dedi.

“Aramızdaki bağların kökleri tarihimize dayanıyor ancak bugün oldukça canlı.”

biden-övgüler-yunan-idealleri-beyaz-saray-kutlamasında-bağımsızlık0
Amerika Başpiskoposu Elpidophoros da bir konuşma yaparak, ABD başkanına Yunanistan ve Kıbrıs’a olan bağlılığından ve Türkiye’nin işgalinin ardından Akdeniz adasının bölünmesine “adil ve barışçıl bir çözüm”ü savunmasından dolayı şükranlarını sundu.

Ayrıca Biden’a “Ekümenik Patrikhanemizin tamamen manevi misyonuna sarsılmaz desteği” nedeniyle teşekkür ederken, ABD liderini “iki yıl sonra hala kendi çıkarları için mücadele eden Ukraynalı kardeşlerimizin davasının önde gelen savunucusu” olarak övdü. topraklarının haksız ve insanlık dışı işgaline karşı yaşıyor.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM