Bilim insanları ‘Santorini’nin jeolojik tarihini’ yeniden yazan patlamanın kanıtını buldu

Bilim insanları ‘Santorini’nin jeolojik tarihini’ yeniden yazan patlamanın kanıtını buldu

Güney Ege volkanik yayındaki en büyüklerden biri olan ve Minos uygarlığını yok eden patlamadan daha eski olan, daha önce bilinmeyen bir su altı patlamasının kanıtı, Santorini adasında çok uluslu bir bilim insanı ekibi tarafından keşfedildi.

Selanik Aristoteles Üniversitesi Jeoloji Bölümü öğretim görevlisi ve görevdeki bilim adamlarından biri olan Paraskevi Nomikou’ya göre, keşif “Santorini’nin jeolojik tarihini yeniden yazıyor”.

Ekibin keşfinin sonuçları Nature Group’un “Communications Earth & Environment” dergisinde yayınlandı.

Makaleye göre ekip, “Archaeos Tüfü” adı verilen dev bir pomza yatağı tespit etti; bu, Santorini’nin tarih öncesi yanardağının sığ bir su altı patlamasının yaklaşık 520.000 yıl önce (olası 10.000 yıl sapmayla) gerçekleştiğini gösteriyor.

Patlamadan kaynaklanan ince volkanik pomza birikintileri üç adayı kapladı. Çarpıcı bir şekilde, bu birikinti Geç Tunç Çağı’nda (yaklaşık 3.600 yıl önce) meydana gelen ve Girit’teki Minos uygarlığının gerilemesine katkıda bulunan büyük patlamanın piroklastik akış birikintilerinden altı kat daha büyüktür.

Gazetenin yayınlanmasının ardından Atina-Makedonya Haber Ajansı’na konuşan Nomikou, bu kül yataklarının karada da bulunmasının, “özellikle de aşağıdaki gibi yoğun nüfuslu bölgelerde, ada volkanik yaylarının tüm sırlarını ortaya çıkarmak için derin deniz altı sondajının önemini vurguladığını” açıkladı. Akdeniz.”

Yeni verilerin gösterdiği gibi, Christiana-Santorini-Kolumbo volkanik alanı uzak geçmişte önceden bilinenden çok daha fazla patlayıcıydı; ancak bu şiddetli erken geçmişe rağmen, Santorini volkanik kompleksinin bu büyüklükte bir başka patlamaya sahip olması pek olası değil. yakın gelecekte.

Denizaltı pomza yatağını keşfetmek için derin sondaj, geniş multidisipliner veri kümeleri, laboratuvar analizleri ve yoğun deniz sismik profilleri ağı kullanıldı.

Nomikou, “Sualtı keşif sondajından elde edilen bulgular, güney Ege’nin volkanik yayına ilişkin mevcut anlayışı değiştiriyor” dedi. 

Aralık 2022’den Şubat 2023’e kadar gerçekleştirilen bu oşinografi misyonuna dokuz ülkeden 32 bilim insanı katıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM