Bira üretimi 2022’de %41’in üzerinde arttı

Bira üretimi 2022’de %41’in üzerinde arttı

Yunanistan’da bira üretimi, özellikle her ikisi de yabancı sermayeli en büyük iki bira fabrikası için ihracatın giderek daha önemli bir rol üstlenmesiyle 2022’de önemli ölçüde arttı.

AB istatistik kurumu Eurostat tarafından Dünya Bira Günü olarak kabul edilen Cuma günü yayınlanan verilere göre, 2022’de Yunanistan bira üretimi 2021’e göre %41,26 artışla (400,22 milyon) 565,34 milyon litreye ulaştı. Bu, Yunanistan’ı verilerinin mevcut olduğu 18 AB üye ülkesi arasında sekizinci sıraya yerleştiriyor. 

Artış, yalnızca turizm nedeniyle artan iç tüketimi değil, aynı zamanda artan ihracatı da yansıtıyor: Pandemi öncesi son ve şimdiye kadar ziyaretçiler için rekor bir yıl olan 2019’da üretim 397,69 milyon litre oldu.

Şu anda 71 aktif bira fabrikası olmasına rağmen, mikro bira üreticilerinin sayısı artıyor, iki baskın oyuncu ve ihracat odaklı liderler, Hollandalı grup Heineken’in sahibi olduğu Athenian Brewery ve Danimarkalı çok uluslu bira üreticisi Carlsberg’in sahibi olduğu Olympic Brewery.

Yunanistan’a ait bira üreticileri arasında, Vergina markasını üreten Makedonya Thrace Brewery ve Hellenic Brewery of Atalanti (EZA) önemli pazar paylarına sahipken, ülkenin neredeyse tamamına dağılmış küçük bira fabrikaları hem perakende hem de perakende satış yoluyla müşteri kazanıyor. restoranlar.

Carlsberg, 2023’ün başlarına kadar birasını Olympic Brewery’nin Selanik yakınlarındaki tesislerinde yalnızca 330 ml’lik cam şişe şeklinde üretiyordu. Şimdi, ikincisi çeşitli boyutlarda olan teneke kutular ve fıçılar için üretim hatları ekledi. Bu yıla kadar Carlsberg kutuları Sırbistan’dan Yunanistan’a ithal ediliyordu. Üretimin çoğu, Carlsberg’in üretim tesislerinin bulunmadığı Orta Doğu, Afrika ve Güney Amerika gibi pazarlara gidiyor.

Atina Bira Fabrikası da 2022’de ihracatını artırarak Ermenistan ve Azerbaycan olmak üzere iki yeni pazar ekledi. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM