Biriktirdiğiniz Puanları Silinmeden Kullanın

Biriktirdiğiniz Puanları Silinmeden Kullanın

Bazı banka, market, alışveriş merkezi, akaryakıt istasyonları gibi yerlerde, alışverişleriniz karşılığı sizlere hediye olarak verilen puanlarla alakalı Tüketici Derneği’nden önemli bir uyarı geldi.

Bazı banka, market, alışveriş merkezi, akaryakıt istasyonları gibi yerler sizlere üye olmanız durumunda bir kart vererek, alışveriş yaptıkça o kartlarınızı hediye puanlar yüklüyor. Bu puanları ister alışverişlerinde indirim olarak kullanıyor, isterseniz biriktirerek bir alışverişinizi tamamen bu puanları kullanarak yapabiliyorsunuz. İşte bu kartlarda biriktirdiğiniz puanlarla alakalı Tüketici Derneği çok önemli bir uyarı yaptı.

Tüketici Derneği Başkanı Levent Küçük para puan kartlarında biriken puanlarınızın yıl sonu itibariyle sıfırlanacağını duyurdu. Vatandaşlarımıza alışveriş yaptıkları taktirde hediye olarak verilen bu puanlar bir sonraki alışverişte indirim olarak kullanıldığı gibi, kartınızda yeterli puan birikmesi durumunda, aldığınız mal veya hizmetlerin bedelinin tamamını da bu kartlar aracılığıyla ödeyebiliyorsunuz. Çoğu kimse puanlarını anında kullanmak yerine biriktirerek, bir alışverişinde bu puanları toplu kullanarak o alışverişi bedavaya getirmeyi tercih ediyor. Ancak dikkat puanlarınızı yıl sonuna kadar kullanmadığınız taktirde, bahse konu olan kartlarda biriktirmiş olduğunuz puanlarınız sıfırlanacak.

Söz konusu kartları müşterilerine veren işletmeler, kampanyaları gereği puanların yıl sonunda silineceğini, üye olkurken doldurduğunuz sözleşmelerde belirtir. Siz 30 Aralık’ta yüklü bir alışveriş yaparak, yüklü bir puan kazansanız dahi, 1 Ocak tarihinde bu puanlarınız silinmiş olur. Yani puanlarının bir yıl değil, içinde bulunduğunuz yılın sonuna kadar geçerlidir.

Her işletme para puan uygulamasını bu şekilde yapmıyor. Kimi işletmelerin kartlarında kazanmış olduğunuz puanlar siz harcayana kadar silinmeden kalıyor. Bu durumda bir karta sahipseniz endişelenmenize mahal yok. Ancak her ihtimali düşünerek, buna benzer bir karta sahipseniz, kartı almış olduğunuz banka veya işletme ile temasa geçerek, puanınız olup olmadığını ve bir sonraki yıla devredip, etmediğini öğrenmenizde fayda var.

Para puan uygulamasında yaşanan bu aksaklığın ortadan kaldırılması konusunda Tüketici Derneği, puan silme uygulamasının olmaması gerektiği kanısında. Para puan kartlarına yüklenen puanların tüketicilerin alışverişleri neticesinde kazanılmış hakkı olduğunu söyleyen Küçük, kazanılmış hakkın geri alınması uygun değil dedi. Buna rağmen Küçük’e göre böyle kampanyalar yapan banka ve işletmelerin bu konuda tüketicileri bilgilendirmeleri gerektiğini vurguladı. Eğer tüketicilerin kartlarına yüklenecek olan puanlar silinecekse yıl sonuna yaklaşılan bu dönemlerde bilgilendirme ile alakalı bir SMS atılmalı.

Ayrıca Tüketici Derneği Başkanı Levent Küçük, yıl başı alışverişleri hakkında da halkımızı uyardı. Mağazaların genelinde yıl başı için dev kampanyalar olduğu yönünde algı oluşturulmaya çalışıldığını söyleyen Küçük, vatandaşlarımıza bu kampanya afişlerine ve büyük puntolarla yazılmış yazılara, asılsız yüzdelikler verilerek indirim olduğu söylenen pazarlama hilelerine kanmamalarını önerdi. Küçük, vatandaşlarımıza ihtiyaçlarını iyi belirlemeleri, ihtiyaç dışında alışveriş yapmamaları, alışveriş yaparken aile bütçelerini mutlaka düşünmeleri gibi hayati konularda önerilerde bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM