BoG, ekonominin 2023’te %2,2 büyüyeceğini öngörüyor

BoG, ekonominin 2023’te %2,2 büyüyeceğini öngörüyor

Yunanistan Merkez Bankası Para Politikası Raporunda, Yunanistan’ın 2023’ten sonra toparlanmasında hızlanma ve enflasyonda kademeli bir düşüş öngörüyor. 2022-2023 Yunanistan Parlamentosu ve kabine başkanına sunuldu.

Enflasyon oranının bir önceki yıl %9,3’ten 2023’te %4,3’e gerilediği ve 2024’te %3,8’e ve 2025’te %2,3’e gerilediği görülüyor, ancak gıda, enerji dışı endüstriyel mal ve hizmetlerin enflasyonist dinamiklere katkıda bulunması bekleniyor. .

Banka raporu, Yunanistan’ın kişi başına düşen GSYİH’sının, borç krizinden önceki yaklaşık %70’le karşılaştırıldığında, avro bölgesi ülkelerinin kişi başına düşen GSYİH’sının yaklaşık %55’ine tekabül ettiği düşünüldüğünde, gerçek yakınsama hedefine ilişkin süregelen zorluklara dikkat çekti.

“Yetişmek, avro bölgesi ortalamasının çok üzerinde sürdürülebilir büyüme oranları gerektiriyor. Aksi takdirde, Yunanistan ekonomisinin euro bölgesine göre borç krizi öncesi seviyesine ulaşması 15 yıldan fazla sürebilir. Bu gerekli devam eden yakınsama süreci, ya ulusal tasarruflarla finanse edilmesi ya da yurt dışından sermaye girişleriyle karşılanması gereken önemli yatırımların uygulanmasını gerektirmektedir. Bununla birlikte, özellikle yabancı fonları çekmek için yatırımı artırmak için uygun koşulların – yani iş dostu bir ortam, yüksek nitelikli ve vasıflı insan kaynakları ve üst düzey altyapı ve ağlar – mevcut olması gerekir. Yunan ekonomisinin yapısal zayıflıklarının ele alınmaması, onu son yıllarda yeniden başlayan toparlanma sürecini durdurabilecek dışsal şoklara karşı savunmasız hale getirecektir.

Bu performans, dış ortamda jeopolitik krizin hafiflemesi, enerji fiyatlarının düşmesi ve Eurosystem’in para politikasındaki sıkılaştırmanın Euro bölgesi ekonomisini olumsuz etkilemesi koşuluyla sağlanabilir. Buna ek olarak, tahminler, uluslararası turizmin Yunan ekonomisine desteğinin devam edeceği, yatırım projelerinin uygulanmasında ilerleme kaydedileceği ve Yunanistan’ın en büyük ticaret ortağı olan Euro bölgesi ekonomisinin sağlam bir büyüme patikası varsayımına dayanıyor, BoG basın açıklaması kayıt edilmiş.

Aşağı yönlü riskler arasında dış çevrenin daha da kötüleşmesi, daha yüksek ve daha kalıcı enflasyon ve AB fonlarının beklenenden daha düşük bir şekilde emilme oranı yer alıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM