Büyük projeler yeni finansman araçları gerektiriyor

Büyük projeler yeni finansman araçları gerektiriyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Nikos Tachiaos, Cumartesi günü Atina-Makedonya Haber Ajansı’na verdiği röportajda, ülkenin başarması gereken iddialı mali hedefler göz önüne alındığında, kamu-özel ortaklıkları (PPP) çerçevesinin yeniden tanımlanması gerektiğini vurguladı.

“Bir toplum olarak, bir noktada kamu-özel ortaklık projelerinin de kullanıcı üzerinde bir miktar yük içerdiğini anlamalıyız” dedi.

Şu ana kadarki planlama, otoyollardan öğrenci yurtlarına, kültür merkezlerinden polis/adliye ve okullara kadar çeşitli projelerin finansmanına devlet kasasından milyonlarca avro ayırdı.

Mevcut program, ilgili kurumların (kamu, özel şirketler, bankacılık kurumları ve Avrupalı ​​yetkililer) yaklaşık 5 milyar Avro tutarında fon sağlayacağı 40 kamu-özel ortaklık projesinin uygulanmasını öngörüyor.

Şu ana kadar toplam yatırım maliyeti 2,5 milyar Euro olan 22 PPP anlaşması imzalandı.

Ayrıca yatırım maliyeti 6,3 milyar avro olan 43 onaylı PPP projesi de ihale sürecinde.

PPP’lerin büyük projelerin inşasına katkısının önemli olduğunu, çünkü hem inşaatlarının hem de onlarca yıl boyunca bakımlarının sağlandığını söyledi; ancak tükenmez bir finansal araç değildirler.

“Ülkemizin mali kısıtlamaları göz önüne alındığında, sonuçta kamu kasasına yük getirdiği için PPP modelinin uzun vadede değişmesi gerektiğini” ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM