Callas’tan ilham alan tutku projesi yeni yuvasına kavuşuyor

Callas’tan ilham alan tutku projesi yeni yuvasına kavuşuyor

EMI, Angel, Arkadia, Myto, Mercury, Cetra, Melodram ve Naxos plak şirketleri tarafından yayınlanan Maria Callas koleksiyonlarının tamamı, stüdyo kayıtları ve hatta canlı gösterilerden resmi olmayan kayıtlar, yaklaşık 4.000 vinil plak ve 6.000 CD, düzinelerce kitap ve dergi, kupürler gazetelerden, büyük Yunan opera sanatçısı anısına pullar, madalyalar, yüzlerce basılı ve binlerce dijital fotoğraf, ayrıca kolyeler, gümüş pudra kutusu ve bir şişe koku gibi kişisel eşyalar: Callas’ın hayatı ve sanatı hakkında çok şey Dimitris Pyromallis’in evine yerleşmiş, her yıl daha da dolmaya devam eden vitrinler ve çekmecelerde özenle düzenlenmişti. “Dairemde yalnızca iki oda vardı ama koleksiyonumun derli toplu olmasını istiyordum. Her yerde kitap yığınlarıyla, sandalyelere ya da yere yığılmış plaklarla yaşamaktan hoşlanmıyordum” diyor.

Bu inanılmaz koleksiyon, Pyromallis’in parçayı Yunan Ulusal Operası’na bağışlamaya karar vermesinin ardından artık onu bir araya getiren kişiyle birlikte yaşamıyor. “Omuzlarımda bir yük var. Rahatladım ve mutluyum” diyerek değerli eşyalarından ayrılışını anlatıyor.

Koleksiyoncu hayatının onlarca yılını Maria Callas’a adadı. “Onun sanatını toplamak istedim. Kişisel eşyalarıyla daha az ilgileniyordum – gerçi bende de bunlardan bazıları var – ve daha çok onun en kalıcı niteliğiyle ifade ettiği şeylerle ilgileniyordum” diyor.

1958’de İyonya’nın Zakynthos adasında doğan Pyromallis, annesinin ona Callas’la 4 yaşındayken tanıştığını ve onun nakliye kralı Aristoteles Onassis ile adaya ziyarette olduğunu söylediğini hatırlıyor. Onu kollarına aldı ve pembe yanaklarını sıktı. Bu, La Divina’nın ömür boyu hayranı olan biri için çok değerli bir sahne.

20 yaşında askerliğini tamamladıktan sonra, kendisini bu kadar etkileyen sanatçıyı tanımak için yola çıktı ve yavaş yavaş onun eserleriyle ilgili bulabildiği her şeyi toplamaya başladı. İlgisi geliştikçe, Avrupa’nın her yerindeki koleksiyoncu kulüplerine ulaşarak takas teklifinde bulundu. “Vermeden almak olmaz” diyor. Atina’nın Monastiraki bit pazarındaki antika satıcılarından yeni satın almalarla ilgili telefonlar alıyor ve buluntuları incelemek için hızla yola çıkıyordu. Callas’la çalışan insanlarla tanıştı ve onlarla deneyimleri hakkında konuşarak saatler geçirdi.

Müzik koleksiyonu, Callas’ın 1952’deki ilk tam operası Amilcare Ponchielli’nin ‘La Gioconda’sından başlayarak stüdyoda yapılanlar anlamına gelen tüm resmi kayıtlarını içeriyor.

Gururla parlayarak, “CD’lerini o kadar çok dinledim ki tek bir notayı bile kaçırmadım” diyor. Hiç müzik eğitimi almamasına rağmen onun tüm aryalarını ezberlemişti ve özellikle Giuseppe Verdi’nin “Macbeth” eserindeki “Vieni, t’affretta”yı çok seviyordu.

Callas’ın Paris’teki günlerinin çoğuna, kahve ve portakal suyundan oluşan az bir kahvaltıyla, kişisel asistanı Bruna – “iki yıl önce öldü” – ve uşağı Ferruccio ile mutfak masasında oturarak nasıl başladığını anlatıyor: “o hala hayatta” – gazeteleri okuyor ve Onassis ile olan ilişkisi hakkındaki abartılara gülüyordu. “O kadın sanatının askeriydi. Koleksiyoncu, opera dışında hiçbir şeyin ve hiç kimsenin ona dokunamayacağını belirtiyor. Koleksiyonu GNO’nun genel merkezinin bulunduğu Güney Atina’daki Stavros Niarchos Vakfı Kültür Merkezi’ne bırakılmış olsa da Pyromallis’in evi hala Callas’a adanmıştır ve güzel bir zemin üzerinde çiçek vazosunun yanında opera sanatçısının çerçeveli bir fotoğrafı bulunmaktadır. düzenlenmiş masa, vitrinlerdeki hatıralar ve orada burada başka hatıralar. “1950’lerin başındaki, hâlâ biraz tombul olduğu dönemdeki fotoğrafları hoşuma gidiyor. Sesi zirvedeydi ve Meksika ve Arjantin’de şarkı söylüyordu” yorumunu yapıyor.

Yıllar boyunca topladığı her parça değerli olsa da koleksiyoncunun gözünde öne çıkanlar da var. “Onları alabilmem için epey bir kovalamaca gerekti; tıpkı ‘La Traviata’nın fiyatı hiçbir zaman 500 avronun altına düşmeyen ve hatta 2.000 avroya ulaşan vinil plağı gibi. Ayrıca Cetra’nın canlı kayıtlarından, izini bulmam 19 yıl süren başka bir LP daha var. Bu, [Giuseppe] di Stefano ve [Herbert] von Karajan’ın rol aldığı ‘Lucia di Lammermoor’ ve kapağında gotik pencerelerden oluşan bir tablo var. Callas’ın sesini en iyi döneminde koruyan tüm ‘korsan’ kayıtların kapaklarını seviyorum” diyor.

callas-ilham verici-tutku-projesi-yeni-eve kavuşuyor0
Koleksiyon artık Dimitris Pyromallis’in dairesinde olmayabilir, ancak Maria Callas orada burada özenle düzenlenmiş fotoğraflar ve diğer hatıra eşyalarıyla orada varlığını sürdürüyor. [Andreas Simopoulos]
GNO’ya bağışlandıktan sonra Pyromallis’in koleksiyonu kaydedildi, belgelendi, titizlikle araştırıldı ve kataloglandı. GNO ile çalışan müzikolog Dr. Sophia Kompotiati, “Pyromallis koleksiyonunun tüm hazinesi içinde albümler, kitaplar ve fotoğraflar en değerli olanlardır” diye açıklıyor. “Bunlar dönemi daha iyi tanımamıza ve anlamamıza yardımcı olan tanıklıklar, ama esas olarak Maria Callas’ın sanatını.”

Müzik koleksiyonu, Callas’ın 1952’deki ilk tam operası Amilcare Ponchielli’nin “La Gioconda”sından başlayıp 1964’te Georges Bizet’nin “Carmen”iyle biten tüm resmi kayıtlarını, yani stüdyoda yaptığı kayıtları içeriyor. Ama aynı zamanda tüm kayıtlarını da içeriyor. dönemin en iyi plak şirketlerinin yayınladığı aryalar, resitaller ve canlı performanslar. Vinil plakların çoğunda elle boyanmış kapaklar, ayrıntılı ekler ve sanatçılar hakkında biyografik notlar bulunur. Basılı koleksiyon da aynı derecede değerli; çünkü sehpa kitapları, biyografiler, dergiler, performans ve etkinlik programları içeriyor; bunların çoğu Yunanca, aynı zamanda İngilizce, Fransızca, Almanca, Felemenkçe ve Portekizce.

Pyromallis’in fotoğraf arşivi geniştir ve La Divina’nın ilk yıllarından, Nazi işgali sırasında Yunan Ulusal Operası’nda ve ardından İtalya’da ilk kez sahneye çıkışına kadar olan hayatını, dünyanın en büyük tiyatrolarındaki gösterilerle artan itibarı, sosyal ve sosyal yaşantısı aracılığıyla belgelemektedir. kişisel yaşam ve sonuna kadar.

Bu harika koleksiyon, sanatçının işlerine ve hayatına dair hikayeleri, anıları ve arşiv materyallerini bir araya getiren “Unboxing Callas” başlıklı sergi kapsamında 26 Kasım’da halka açılacak. Ayrıca bu malzemeden ilham alan çağdaş sanatçıların orijinal eserlerini de içeriyor.

SNFCC’deki Yunanistan Ulusal Kütüphanesi’nde sergilenecek olan serginin küratörlüğünü Vassilis Zidianakis üstleniyor ve Kompotiati bilimsel danışman olarak görev yapıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM