Cennetten Bir Köşe Daha İmara Açılıyor

Cennetten Bir Köşe Daha İmara Açılıyor

Muhteşem doğasıyla görenleri kendine hayran bırakan Gölcük’e yapılması planlanan dağ evleri ve oteller halkın büyük tepkisine yol açtı. Buna karşın adeta cennetten bir köşe olan Gölcük’ü beton yığını haline getirmek isteyen firmalar ise burada kendilerine yer kapmak adına yarışa girdi.

Bolu belediyesi tarafından ekonomik gelir elde etmek maksadıyla, Gölcük Tabiat Parkı’nın imara açılacak olduğunu duyan vatandaşlar ve sivil toplum örgütleri duruma büyük tepki gösterdi. Çevreciler, Bolu halkı, ve sivil toplum örgütleri yaptıkları çağrı ile durumdan rahatsız olan tüm halkımızı pazar günü Gölcük tabiat parkının etrafında insan zinciri oluşturarak eylem yapmaya çağırdı.

Bolu Belediyesi tarafından Gölcük tabiat parkının imara açılarak buralara yapılacak olan otel ve dağ evlerinden kira getirisi elde etmek amacıyla açılan ihaleye ise firmalardan talep yağıyor. İhaleye girmek amacıyla 12 Firma şartname almış durumda. Bu ihale hakkında tüm insiyatif,
İhale komisyonunun elinde. İhaleyi iptal veya erteleme yetkisi bulunan komisyondan henüz bir açıklama gelmedi.

Bu ihalenin gerçekleşmesi durumunda, şu an vatandaşların günü birlik olarak sadece gidip gezmelerine ve piknik yapmalarına olanak sağlanan park konaklamaya açılmış olacak. İhaleyi kazanan firma milli parka butik otel olarak hizmet verecek 19 odalı bir dağ köşkü ile 25 adet dağ evi (bungalov) yapacak. İhale kapsamında Gölcük’e 3.1 kilometrelik teleferik kuracak olan firma, 1.5 kilometre uzunluğunda da yamaç kızağı yapacak. Ayrıca halen bir otelin işlettiği gölün kenarındaki Göl Gazinosu da bir yıl içerisinde firmaya devredilecek. Firma, konaklama tesislerini 2040 yılına kadar, yani 22 yıl boyunca işletip para kazanacak.

Söz konusu ihale gerçekleşip projelerin yapımına başlanması halinde inşaatin 16 ay sürmesi düşünülüyor. İhaleyi kazanarak inşaati tamamlayan firma, ilk 5 yıl boyunca belediyeye her ay 10 bin lira kira ve hasılattan yüzde 1 pay ödeyecek. 5 yıldan sonra geriye kalan 17 yıl boyunca ise aylık kira kalkacak, bunun yerine firma elde edeceği cironun yüzde 1’ini ödeyecek. Bu yüzde 1’lik pay ise 20 bin liradan az olmayacak. İhaleye katılacak firmalar en az tutar olarak belirlenen bu 20 bin lira üzerinden yarışacak. 20 bin lirayı en fazla yukarı çeken firma ihaleyi kazanacak. Ancak bu tutarın yükselmesi, Gölcük’e daha fazla konaklamalı turist çekilmesinin ya da tesislerde gelir düzeyi çok daha yüksek vatandaşların konaklamasının da önünü açacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM