DEPA Gazprom’dan kopacak mı?

DEPA Gazprom’dan kopacak mı?

DEPA Commercial ile Gazprom arasındaki müzakereler, tahkime ve hatta Rusya’nın gaz ithalatının tamamen durdurulmasına yol açabilecek kritik bir noktada. Sonuçları aynı zamanda Yunan gaz şirketinin geleceğini de belirleyecek.

DEPA’nın Gazprom ile yılda 2 milyar metreküp veya 22 terawatt saat doğal gaz miktarları için süresi 2026’da dolacak ve yılda en az 17 TWh emilim miktarını öngören al ya da öde maddesi içeren bir sözleşmesi bulunuyor. Yani DEPA bu miktarları alsa da almasa da ödeyecek.

Çok aylar süren görüşmelerin amacı, DEPA için 2021-2022 için toplam maliyeti yaklaşık 400 milyon Euro’yu bulan al ya da öde hükümlerinin yanı sıra, son revizyondan sonra doğal gaz arzının fiyatıdır. 2021 yılına ilişkin sözleşmenin yüzde 80’i Hollanda TTF’sindeki gaz fiyatına, yüzde 20’si ise petrol fiyatına bağlı.

Yunan tarafı, maddenin devreye sokulmasını tanımıyor ve Ruslara, talep ettikleri 400 milyon avronun tek bir avrosunu dahi ödemeye razı olmadığını açıkça ifade etti. Sözleşmede belirtilen asgari gaz miktarlarının emilememesinin Gazprom’un sözleşmenin önemli bir şartını ihlal etmesinden kaynaklandığını iddia ediyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM