Dünyanın en büyük müzelerinden biri büyük değişikliklere gidiyor

Dünyanın en büyük müzelerinden biri büyük değişikliklere gidiyor

NEW YORK – Metropolitan Sanat Müzesi’nin yöneticisi ve CEO’su Max Hollein, New York City kurumunun birçok büyük sermaye projesi hakkında şunları söyledi: “Bunun sonunda galerilerimizin dörtte birinden fazlası değişmiş olacak.” “Ve bunu yapmak için müzeyi kapatmıyoruz. Bu açık kalp ameliyatı ve hasta uyanık.”

Los Angeles County Sanat Müzesi ve Frick Koleksiyonu’ndan Harlem’deki Stüdyo Müzesi ve Princeton Üniversitesi Sanat Müzesi’ne kadar ülke çapındaki yenileme, yeni bina ve müze alanlarındaki iyileştirmelerin sayısı istikrarlı bir şekilde artıyor. Bazı projelerin tamamlanması yıllar alıyor.

Çoğu müze yeni bir eklemeye veya büyük bir yenilemeye başlar ve tamamlandıktan sonra büyük projelere uzun bir süre ara verir.

Ancak geçen yıl 3,4 milyon ziyaretçiyle dünyanın en büyük ve en çok ziyaret edilen müzelerinden biri olan Met, özel bir zorluğu olan, devam eden bir inşaat alanı: Teknik olarak arazisine veya binalarına sahip değil; New York şehrinden kiralıyor ve fiziksel olarak Central Park tarafından kuşatılmış durumda ve ayak izini genişletemiyor.

2015 yılında başlayan ve birçoğu halen devam eden altı büyük projenin toplam bütçesi 2 milyar dolar. Ancak bu muhtemelen bunun sonu olmayacak.

Başkent projelerinin en küçüğü olan bir çocuk oyun ve eğitim alanı olan 81st Street Studio Eylül ayında açıldı. Nem ve soğutmayı kontrol edecek yeni merkezi soğutma grubunun inşaatı devam ediyor.

İlk kez 20 Kasım’da yapılacak olan proje, yakın zamanda yenilenen Avrupa Resim Galerileri’nin 30.000 metrekarelik çatı pencerelerinin 150 milyon dolarlık bir maliyetle tamamen değiştirilmesiyle Met’in tarihindeki en büyük sermaye projesi olacak. (Çatı pencereleri 1930’larda kurulduklarından beri önemli ölçüde yenilenmemiştir).

2025’te Michael C. Rockefeller Kanadı’nın büyük bir revizyonu başlayacak ve ertesi yıl Antik, Yakın Doğu ve Kıbrıs Sanat Galerileri de sıraya girecek. Ve son olarak, müzenin en pahalı tek projesi olacak projenin 2029’da tamamlanması bekleniyor: Modern ve çağdaş sanat için yeni bir alan olan Tang Kanadı’nın tahmini maliyeti yarım milyar dolar.

153 yıllık müze için birinin tüm bu faaliyetleri yürütmesi gerekiyor ve iş Met’in inşaattan sorumlu başkan yardımcısı Jhaelen Hernandez-Eli’ye düşüyor. Üç yıl önce işe alındı.

Babası Pritzker ödüllü mimar Hans Hollein olan Hollein, devasa bina projelerine büyük ilgi duyuyor ve tasarım konusunda hassasiyeti olan birini arıyordu; Hernandez-Eli’nin mimarlık alanında lisans ve yüksek lisans dereceleri vardır.

Hollein, “Bu, uzman bir yönetici ve sayıları hesaplayan biri olmaktan çok daha fazlasıdır” dedi. “İnşa ettiğimiz şeyin gelecek yüzyıla uygun olması ve özellikle sürdürülebilirlik konusunda ortaya koyduğumuz hedef ve değerleri karşılaması gerekiyor.”

Daha önce şehrin Ekonomik Kalkınma Kurumu’nun tasarım ve inşaatını denetleyen Hernandez-Eli, müze altyapısının değerli bir hazineyi barındıran bir kabuktan daha fazlası olduğunu anlatan güçlü bir konuşmacı.

Geçtiğimiz günlerde “Bu duvarları kimin ördüğü kadar, o duvarlara kimi ördüğünüz de önemlidir” dedi. “Harcadığınız her dolar, gelecek nesiller için ileriye dönük bir yol olarak bazı sorunları çözmeye yöneliktir.”

Her projede yer alan paydaşların sayısı neredeyse fiyat etiketleri kadar etkileyicidir. Hernandez-Eli, Meksikalı mimar Frida Escobedo tarafından tasarlanan mekan hakkında “Tang Kanadı’nda söz sahibi 31 bölüm var” dedi.

Bunlar arasında ilgili küratörler, bilimsel araştırma departmanı (potansiyel olarak zararlı maddeler yayan materyaller gibi konularda endişelenen) ve tasarım ve saklama departmanları yer alıyor. Met’in konumu ve tarihi nedeniyle, yeni projelerle ilgili bazı kararların, özellikle dönüm noktası statüsüyle ilgili olanlar olmak üzere çeşitli şehir kurumlarından alınması gerekiyor.

Hernandez-Eli, sentezlemesi gereken geri bildirimler hakkında “Günümün büyük bir kısmı aslında zevki yönetmekle geçiyor” dedi. “Eğlenceli ve zorlu kısım, birisinin ‘Bir şeyi sevmiyorum’ veya ‘Moru seviyorum’ demesi. Moru bu kadar özel kılan şey nedir?”

Şöyle ekledi: “Günün sonunda departmanımın sorumlu olduğu şey, diğer herkesi projeye yaptıkları katkılardan sorumlu tutmaktır.”

Ancak Hernandez-Eli, görevinin otomatik olarak hayır demek olmadığını söyledi.

“Bütçelere ve programlara indirgerseniz, bu hiçbir zaman en iyi mantık olamaz” dedi ve bunun bazen başka yerden kesinti yapmak veya daha fazla para toplamak anlamına geldiğini belirtti. “En iyi mantık, kararlar için teorik, tarihsel ve ardından çağdaş etik çerçeveyi bulmaktır.”

Sürdürülebilirlik ve çevresel sorumluluk artık tüm mimari ve tasarım tercihlerine dahil ediliyor. Avrupa tablo çatı pencereleri projesi tek başına Met’in genel karbon ayak izini %7 oranında azaltacak; modern, yüksek performanslı sistemler, iklim kontrolü için daha az enerji gerektiği anlamına geliyor; çoğu ziyaretçinin asla fark etmeyeceği bir değişiklikle büyük bir tasarruf sağlanacak.

Hernandez-Eli, tüm müze mimarlarına ücretsiz tavsiye olarak “Çatı pencereleri yapabileceğiniz en kötü şeylerden biridir” dedi. “Zamanla su içeri girecek. Yapmayın bunları.”

Yeni tavan pencereleri daha eşit ve dağınık bir ışık sağlıyor ancak etkisi çok hafif ve insanlar muhtemelen galerilerde yapılan diğer değişikliklere (hala tamamlanan) ve sergilenen “Yeniden Bakın: Avrupa Tabloları 1300” enstalasyonuna daha fazla odaklanacaklar. -1800.”

Hernandez-Eli, “Çevresel performansa ve iklim kriziyle mücadeleye yapılan vurgu, estetik konusundaki tartışmalardan ayrı ve ayrı değil” dedi. “Sanırım çoğu zaman bu iki şey boşanıyor. Ya bir şeyin neye benzediğine ya da nasıl performans gösterdiğine odaklanırsınız. Buradaki argümanımız bunların birbirini dışlamadığıdır; birleştirildiler.”

Kulapat Yantrasast ve firması WHY Architecture’ın (mimarlık firması Beyer Blinder Belle ile işbirliği içinde) liderliğindeki 40.000 metrekarelik, 90 milyon dolarlık yeniden tasarımın parçası olan Rockefeller Kanadı’nın granit zemini öğretici bir örnektir.

Tipik olarak böyle bir projede tüm yeni katlar verilir. Bunun yerine, daha pürüzlü bir yüzey sağlamak için mevcut parlak granit döşemeyi kumlama kararı verildi, böylece tahminen 5 milyon dolar tasarruf edildi ve aynı zamanda çöp depolama alanından da büyük bir tasarruf sağlandı.

Yantrasast, “Eğer onu yeniden cilalarsak tamamen farklı görüneceğini ancak aynı DNA’yı koruyacağını biliyordum” dedi.

Hernandez-Eli, bu tür hareketlerin, sadece elektrik kullanımı gibi emisyonlardan ziyade, inşaat malzemelerinde bulunan karbondioksit olan “içermiş karbona” ​​bakma stratejisinin parçası olduğunu söyledi. “Yere baktık ve ‘Neden onu atmak yerine dönüştürmüyoruz?’ dedik.”

Met ekibi ayrıca kararı, üç ayrı koleksiyona sahip olan kanattaki sanat eserlerine bağlamanın bir yolunu da buldu: Sahra altı Afrika, Okyanusya ve antik Amerika sanatı.

Hernandez-Eli, “Sahra altı Afrika’nın Sahel bölgesinde her yıl yapılarını esasen çamurla yeniden kapladıkları bir uygulama var” dedi. “Bu binaların bakımının bir parçası ama aynı zamanda yeniden yenilenme anlamına da geliyor.”

Mimarlar ayrıca müzenin güney ucundaki eğimli pencere duvarından Central Park’ın manzarasını yeniden canlandırmak istediler. Daha önce camlar opaktı. Yantrasast, “Çalışmaların çoğu ışığa duyarlı olduğundan endişeler vardı” dedi. “Bir müzedeki doğal ışık her zaman bir savaştır.”

Çözüm, camın alt kısımlarını şeffaf hale getirmekti ve cam 60 feet yüksekliğe çıktıkça daha opak hale geliyordu. Koleksiyonlar ayrıca sanatın ışığa daha duyarlı olması için kapalı alanlarda sergilenecek şekilde düzenlendi.

Yantrasast, “Max ve Jhae gerçekten destekleyiciydi” dedi. “Artık park yeniden müzenin bir parçası ama sanat eserleri korunuyor.”

Hernandez-Eli, Tang Kanadı’nın görünüşte çok uzak olmasına rağmen şu anda en stresli aşamada olduğunu, çünkü tasarımın tam olarak kilitlenmemiş olduğunu ve paydaşların hala ağırlıkta olduğunu söyledi.

“Gerilim iyidir” dedi. “Fırsat var çünkü bizi masaya farklı bakış açıları getirmeye zorluyor. Mimarlık fikir birliği oluşturmanın bir yoludur.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM