Emekli Maaşları 2018-2019 da Ne Kadar Olacak

Emekli Maaşları 2018-2019 da Ne Kadar Olacak

Emekli olan vatandaşlarımız emeklilik dönemlerini maddi anlamda daha iyi geçirebilmek için aldıkları ve ileride alacakları maaşların ne kadar olduğunu merak etmektedir. Bu noktada özellikle 2018 ve 2019 yılında memur, çiftçi ya da işçi emeklilerinin ne kadar maaş alacaklarını kaleme aldık. Emekli maaşlarının düşük olması ve enflasyon karşısında emeklilik ücretlerinin erimesi hükümeti de daha fazla zam yapmaya zorlamaktadır. 2019 emekli zam oranları her ne kadar kesin olmasa da 2018 yılında yapılan zam oranları ve geçtiğimiz sene yapılan zamlar gelecek sene ne kadar zam yapılacağı hakkında bilgi vermektedir.

Emekli Zammı Ne Kadar Olacak?

Memur ve diğer emekliler için bu sene %10’dan fazla zam yapıldı. Ama enflasyon oranı belirlenen bazı ürünlerde %13 olunca emeklilik zammı enflasyon oranının altında kaldı. Bu durumda ortalama olarak %32’ük bir zarar söz konusu oldu. Özellikle düşük primler ödeyerek emekli olan vatandaşlarımız emeklilikte çok az maaş aldıkları için zam oranı oldukça önemli bir hal almaktadır. Şu anda en düşük emeklilik maaşı 1404 TL olarak resmi rakamlar ile açıklansa da SGK Uzmanı Ali Tezel sosyal medya adresinde yaptığı bir paylaşım ile Türkiye’de en düşük emekli maaşı alan kişinin 680 TL civarı maaş aldığını belirtti. Bu durumun gerçek olması durumunda 680 TL ile geçinmenin imkansız olduğunu ifade edebiliriz. Şimdi diğer detaylara bakalım.

2018 SSK ve Emeklilik Zam Oranları

Yapılan düzenlemeler ve toplu sözleşme görüşmeleri neticesinde emekli maaşları da netleşmeye başladı. Buna göre emekli maaşları 2018 2019’da ne kadar olacak diye merak ediliyor. Yazımızda 2018 işçi emekli zammı ve 2018 SSK emekli zammı ile beraber bütün emeklilerin yeni maaşlarını açıklıyoruz.

Memur Emeklilerinin Ocak 2018 Maaşları

Devlet memurlarıyla beraber memur emeklilerinin maaşları da toplu sözleme görüşmelerinden çıkan oranlara göre belirleniyor. Buna göre 2018 Ocak ayından itibaren hem memur maaşlarında hem de memur emeklisi maaşlarında %4 oranında zam yapılacak. Ayrıca %1,66 oranında da enflasyon farkı ödenecek. Her ikisinin toplamından ise %5,66’lık bir zam alınacak. Kişiler zamlı maaşlarını ocak ayının 15’inde aldıkları gibi ayrıca önceki 15 günün farkını da alacaklar. Ayın 1’i ve 5’i arasında maaşlarını alan emekliler ise zam farklarının tamamını daha sonra alacaklar. Yapılan düzenlemeler ve ödenen farklar ile 2018 SSK emekli maaşları için 1500 TL olan birisi Ocak ayında 1550 TL, Temmuz ayındaysa 1612 TL alacak.

2018 Emekli Maaşı Hesaplama

2018 emekli maaşı hesaplama işlemleri birçok kişi tarafından merak konusudur. Fakat her sigorta kategorisinin maaş hesaplama sistemi farklıdır. SSK ve işçi emeklilerinin maaş zammı TÜFE’deki 6 aylık değişime göre hesaplanıyor. Haziran-Aralık arasındaki fark 5,69 olduğu için bu oran her iki emekli grubuna zam olarak yansıyacak. Ayrıca %4 oranında da ek zam yapılacak. Bütün bu oranlar emeklilerin mevcut maaşları üzerinden olduğu için zamlarla beraber ortaya çıkan yeni maaşlar da birbirinden farklı olacak.

2018 Emekli Zamları Ve En Düşük Emekli Maaşları

2018 SSK emekli zamları neticesinde kişilerin emekli maaşları 2018 2019’da ne kadar olacak diyenler için net rakam verilemiyor. Çünkü maaş hesaplamalarına kişilerin eş durumları, çocuk durumları, çocuk sayıları, bunların çalışıp çalışmadıkları, varsa maaşları etki etmektedir. Mevcut düzenlemelere göre en düşük memur emeklisi maaşı 1.871 TL’den 1.978 TL’ye, SSK emeklisi maaşı 1.485 TL’den 1.570 TL’ye, BAĞ-KUR emeklisinin 1.330 TL’den 1.405 TL’ye yükselmiştir.

Emekli Maaşları İntibak Yasası İle Ne Kadar Artacak?

Emekli maaşları 2018 2019’da ne kadar olacak diyenleri ilgilendiren durumlardan birisi de intibak zammıdır. İntibak zammı, prim kazancı ve prim ödeme gün sayısı aynı olmasına rağmen emekli olunan tarih farklı olduğu için emeklilerin farklı maaşlar almasını ifade ediyor. Emekli maşlarının yeniden hesaplanması ve eşitliğin sağlanması adına birçok kişinin talebi olan intibak yasasının çıkması halinde maaşlar daha da artacak. Peki emekli maaşları intibak yasası ile ne kadar artacak ve kimler bu yasadan etkilenecek? Şu an için intibak yasasının çıkması 9 milyona yakın emekliyi ilgilendiriyor. Eğer yasa geçerse emeklilerin maaşlarında 50 TL ile 350 TL arasında artışlar olacağını söyleyebiliriz.

Paylaş

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM