En önemli öncelikler: Ekonomi, sağlık, adalet

En önemli öncelikler: Ekonomi, sağlık, adalet

Ekonomi, Sağlık ve Adalet bakanları, Başbakan Kyriakos Miçotakis’in ikinci dört yıllık döneminde uygulamak istediği önemli reformların çoğundan sorumlu olacak.

Ekonomi Bakanlığından Kostis Hatzidakis, Sağlıktan Michalis Chrysochoidis ve Adaletten Giorgos Floridis olmak üzere üçü de deneyimli memurlardır. Son ikisinin sosyalist Kostas Simitis hükümetinde (1996-2004) bakanlık yapmaları ve etkili bakanlar olarak görülmeleri belki de bir tesadüf değil.

Yönetime aşırı derecede merkeziyetçi bir yaklaşım getirmekle suçlanan Miçotakis, geçen Çarşamba günü yeni Kabine’nin ilk toplantısında tam olarak bunu gösterdi: her bakana, devlet bakanları Stavros Papapstavrou ve Akis Skertsos tarafından hazırlanan ve eylem planlarını ayrıntılarıyla anlatan mavi bir dosya verildi.

Bakanlar, toplu olarak 120 reformu uygulamaya, 79 “dönüm noktasına” ulaşmaya, çoğunlukla Avrupa Birliği fonlarını Kurtarma ve Direnç Aracı aracılığıyla güvence altına almakla ve 859 operasyonel eylemi uygulamaya çağrılıyor.

Ekonomide, Yunanistan’ın borcunun 2010’dan bu yana ilk kez hurda durumundan çıkarak yatırım yapılabilir seviyeye ulaşmasının yanı sıra, asıl zorluk hem kamu hem de özel sektörde önemli maaş artışları sağlamak olacaktır.

Ulusal Sağlık Sisteminde (Yunanca ESY) reform yapmak da birinci öncelik: zayıflıkları Covid-19 salgını tarafından açığa çıkarıldı ve hem solcu SYRIZA hem de sosyalist PASOK’tan gelen muhalefet eleştirilerinin yankı bulduğu ana konu buydu.

Ayrıca, adalet yönetiminin iyileştirilmesi, vatandaşların hükümetin algısı için çok önemlidir, ancak aynı zamanda adalet sisteminin işleyişi veya arızalanması ekonominin kendisi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir ve genellikle potansiyel yatırımcıları ürkütür.

Her halükarda, art arda ikinci bir dönem için, vatandaşları kendi yetkinliğine ikna etmek hükümetin görevi olacaktır: Hükümet yetkilileri, ilk dönem boyunca sorunlarla karşılaştığında bunun nedeninin kendi hataları olduğunu kabul etmektedirler. muhalefet onu eleştirdi veya kendi anlatısını empoze etti. Ve kabul ediyorlar ki, bahane olarak gösterilecek pandemi ölçeğinde bir küresel kriz olmayacak. Ancak muhalefetin parçalanmasının hükümete daha fazla nefes alma alanı sağlayacağına inanıyorlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM