Enerji İçeceği Satışına Yönelik Kanun Değişikliği

Enerji İçeceği Satışına Yönelik Kanun Değişikliği

1 Ocak 2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, enerji içeceği tebliğinde değişiklik yapıldı. Bu değişikliğe göre bu tarihten itibaren okul kantinlerinde, hastanelerde, spor komplekslerinin marketlerinde enerji içeceği satışı yasaklandı.

kredibanka.net/ Haber Merkezi 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan yapılan bilgilendirmeye göre Enerji İçeceği Tebliğinde değişikliğe gidildi. Değişiklik kapsamında, enerji içeceklerinin üretim koşullarını belirleyen kurallara göre ve hijyenik şekilde üretilmesi, hazırlanması, işlenmesi, muhafazası, depolanması, taşınması ve pazarlanmasının düzenlenmesi amaçlanıyor. Enerji içeceklerinin özelliklerini de belirli kurallar içerisine alan değişiklik, bazı sporcu içeceklerini etkilemeyecek.

Değişikliğe göre, alkollü içeceklerle birlikte tüketildiğinde sağlık açısından zararlı olma riski barındıran enerji içeceklerinin üzerinde büyük puntolarla, “Alkolle karıştırılarak veya beraber tüketilmemelidir” yazısının yer alması zorunlu oldu.

Enerji içeceklerinin, bar, kafe, vb toplu tüketim yerlerinde açık satılması da yasaklandı. Artık bu gibi yerlerde bardakta enerji içeceği satılması veya alkollü içeceklerle karıştırılması yasaklandı. Bu gibi yerlerde enerji içecekleri kapalı kutularında satılacak.

Bu ürünlerin insan sağlığına verebileceği zararlardan ötürü, insan sağlığının korunması adına, okul kantinlerinde ve hastanelerde satışı da yasaklandı. 01 Ocak 2018 tarihinden sonra buralarda hiç bir şekilde enerji içeceği satılamayacak.Buralarda enerji içeceklerinin reklamını yapar nitelikte afiş, broşür vs reklam materyalleri de bulunamayacak. Enerji içeceklerinin 18 yaşının altındaki kişilere satışına da yasak getirildi.

Ayrıca yeni değişikliğe göre enerji içeceklerine bileşen olarak etil alkol katılamayacağı da kesin olarak yasal garanti altına alınmış oldu. Ürünün barındırdığı maddelerin çözündürülmesi, taşınması gibi işlemlerde kullanılabilen, bileşenlerde doğal olarak bulunabilen, üretim aşamasında oluşabilen ve son ürüne taşınan etil alkol miktarı en fazla 3 gram olacak.

Aromalı olarak satılan enerji içeceklerinin içerisine de gerçek meyve kullanılacak. Gazlı enerji içeceklerinde en az yüzde 4 gazsız olanlarda ise en az yüzde 10 gerçek meyve barındırılması zorunlu hale getirildi.

Değişikle yürürlüğe giren kurallara uymayan, bu kurallara uygun olmayan şekilde davrananlar hakkında, Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’na göre yaptırım uygulanacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM