Erdoğan Çok Kritik İki Telefon Görüşmesine İmza Attı

Erdoğan Çok Kritik İki Telefon Görüşmesine İmza Attı

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’nin geleceği ve ikili ilişkileri adına bu gün önemli iki telefon görüşmesine imza attı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin geleceği ve ikili ilişkileri adına yaptığı telefon konuşmalarının ilkini Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile gerçekleştirdi.

Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile, iki ülke menfaatlerini gözetecek şekilde hareket etmenin yanında, Soçi zirvesinde alınan kararlar doğrultusunda Suriye’de yaşanan olaylar ağırlıkta olmak üzere Ortadoğu bölgesinin gelişeceği içerikli bir konuşma yaptı.

İkinci kritik görüşme ise, Avrupa Birliği’ne 1 Temmuz – 31 Aralık tarihleri arasında dönem başkanlığı yapacak olan Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov’la gerçekleşti.

Erdoğan ile Borisov arasında geçen konuşmada, Bulgaristan-Türkiye ilişkilerinin yanında Bulgaristan’ın önümüzdeki yıl Avrupa Birliği’ne dönem başkanlığı yapacak olması da konuşuldu. Türkiye’nin yıllardır Avrupa Birliğine aday olmasına karşın bir türlü tam üyelik alamaması ve Bulgaristan2ın dönem başkanlığı yaptığı zaman aralığında bazı işlemlerin hızlandırılması telefon görüşmesinde ele alınan konulardan birisi oldu. Erdoğan ve Borisov, balat’ta bulunan ve önümüzdeki yılın başlarında tekrar ibadete açılacak olan Demir Kilise’nin açılışı münasebetiyle tertip edilecek olan törende yüz yüze görüşme kararı aldı.

Erdoğan’ın yapmış olduğu bu telefon görüşmeleri, hem ülke menfaatleri ve başka ülkelerle olan ilişkiler açısından hem de Avrupa Birliği tam üyelik süreci açısından önem arz ediyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM